Západní Malta – Kamenný klenot Středomoří

článek byl přidán 27.2.2014
Print Friendly, PDF & Email

Slunce zde svítí po většinu roku, čerstvý svěží vánek ze Středomoří příjemně osvěžuje a všude kolem jsou patrné známky, že tudy putovaly dějiny. Řeč je o krásném ostrově, nebo lépe řečeno souostroví Malta, které tentokrát na našich cestách navštívíme. Protože Malta je pestrá na kulturní i přírodní bohatství, nevejde se všechno do jednoho článku. Vytvoříme si pomyslnou hranici od severu k jihu a rozpůlíme tak hlavní maltský ostrov na dvě poloviny – východní a západní. Dnešní článek se bude věnovat západní, méně rušné části.

Qawra

Qawra

Mellieha

Mellieha

Začneme na severním pobřeží v na maltské poměry rušném, v kontextu západní Evropy nevelkém městečku Qawra, které je spojeno s dalšími městy Buggiba a St. Paul’s Bay a tvoří tak třetí největší aglomeraci na Maltě. Ve městě je jeden z mnoha megalitických chrámů ostrova, v okolí naleznete několik strážních věží na pobřeží, ale jinak je město známé především pro svou dlouhou pobřežní promenádu s mnoha obchůdky a restauracemi, vybízející k příjemné procházce. Díky své vhodné poloze je zde také dost možností vcelku levného a kvalitního ubytování a jezdí odtud hned několik autobusových linek do všech částí ostrova. Jednu z nich využijeme a vydáme se na západ směrem k městečku Mellieha, jehož hlavním lákadlem je historický kostel, který je významný především pro 98 % občanů Malty vyznávající římskokatolickou víru. V okolí Melliehy je také několik z nevelkého množství maltských pláží, proto je v oblasti i několik luxusních hotelů. Nedaleko města se na kopci nachází i dobře rozpoznatelná malá pevnost Sv. Agáty, přezdívaná díky své barvě „Red tower“ (červená věž) ze 17. století, která sloužila k obraně jako součást obranného valu. Budeme-li pokračovat dále po jediné silnici na západ, dorazíme do přístavního města Cirkewwa, odkud vyplouvají pravidelně trajekty na sousední ostrovy Gozo a Comino.

Věž sv. Agáty, Mellieha

Věž sv. Agáty, Mellieha

Mdina

Mdina

Další cesta směrem na jih nás zavede skrz městečko Mgarr až k nejvyššímu bodu na Maltě, do dlouholetého hlavního města Mdina, založeného již dávno před našim letopočtem Féničany. Historická část opevněného města datující se do 15. století je v perfektním stavu a Mdina je proto jedním z největších lákadel ostrova. Za hradbami se mimo úžasného výhledu do širého okolí skrývá katedrála sv. Pavla, která po silném zemětřesení z roku 1693 byla vystavěna na ruinách normanského kostela z 12. století. Mimo několika muzeí je ideální náplní dne prosté procházení starobylými úzkými uličkami města, nebo návštěva města Rabat, které leží hned za hradbami Mdiny. Kdysi bývala obě města spojena, dokud Arabové nerozhodli o výstavbě opevnění a vybudování příkopu. V Rabatu stojí určitě za návštěvu kostel sv. Pavla a rovněž unikátní katakomby sv. Pavla a sv. Agáty z dob raného křesťanství, které po mnoho staletí sloužily jako podzemní pohřebiště.

Výhled z Mdiny

Výhled z Mdiny

Uličky v Mdině

Uličky v Mdině

Z Rabatu si můžeme udělat krátkou zajížďku na jižní pobřeží k útesům u městečka Dingli nebo zahradám Buskett. Poté již pokračujeme autobusovou linkou zpět na sever k naší poslední zastávce, městečku Mosta. Městem projíždějí prakticky všechny autobusové linky ze západu na východ a všechny míjejí jeden z největších dómů (kruhovitých náboženských staveb), přesněji třetí největší v Evropě a devátý největší na světě. Již proto byste se zde měli zastavit alespoň na krátkou prohlídku. Zároveň se s touto stavbou pojí historická událost – 9.4.1942 zde při náletu za války našla cestu letecká puma, která ale naštěstí nevybuchla a její replika je dodnes vystavena uvnitř jako připomínka této šťastné události.

Katakomby sv. Pavla v Rabatu

Katakomby sv. Pavla v Rabatu

Kostel sv. Pavla v Rabatu

Kostel sv. Pavla v Rabatu

Nyní můžeme buď naše okružní putování ukončit a vrátit se zpět do nedaleké Buggiby, anebo pokračovat dále na východ skrz Birkirkaru směrem k přímořským letoviskům Sliema a St. Julians, hlavnímu městu Valletta a dalším atrakcím. O tom ale až někdy příště, prozatím na shledanou!

Útesy v Dingli

Útesy v Dingli

Dóm ve městě Mosta

Dóm ve městě Mosta

Mellielha, Malta
 
Malta je souostroví jižně od Itálie ve Středozemním moři a tak je nejlepším přístupovým bodem mezinárodní letiště ve městečku Luqa. Na něj se dá snadno dostat s mnoha evropskými aerolinkami, včele s lokální Air Malta za přijatelné ceny okolo 4 tisíc za zpáteční letenku, případně s EasyJet s přestupem v Itálii od 3 tisíc. Další možností je pak trajekt z jihoitalských přístavů, ale nevidím rozumný důvod, proč zvolit tuto zdlouhavou a komplikovanou cestu.
Velice jednoduše - autobusem. Jízdy autobusem jsou na Maltě bývaly zážitek sám o sobě díky starým žlutým autobusům. Ty byly ale nahrazeny modernějšími a bezpečnějšími, přesto málokde na světě je autobusová doprava tak hojně využívána i místními, jako právě tady. Síť linek je hustá, dobře značená a jízdenky jsou mimořádně levné (týdenní neomezenou jízdenku seženete za 12 EUR). Jiný způsob veřejné dopravy prakticky neexistuje. Alternativou může být pronájem auta, který vám dá větší volnost.
Malta je vyspělá země platící Eurem, ceny jsou tedy o něco vyšší než u nás, ale není to nic dramatického. Doprava je levná, provoz také nevyjde na poměry západní Evropy draho a překvapivě ubytování mimo sezónu také není žádná nedostupná záležitost - dvoulůžkový pokoj se snídaní seženete již okolo 30 EUR na pokoj a noc, v sezóně samozřejmě více.
rok 2011
  • Vyražte na ostrov mimo hlavní letní sezónu - čeká vás příjemné počasí okolo patnácti až pětadvaceti stupňů, méně turistů a lepší ceny
  • Ideálním místem k ubytování na západě je oblast Qawra a Bugibba, odkud jezdí autobusové linky po celém ostrově a je zde i dostupné ubytování
  • Nevynechejte návštěvu katakomb v Rabatu
  • Projeďte celý ostrov žlutými autobusy
  • Navštivte některý z megalitických chrámů
  • Pobřeží Malty je až na malé výjimky kamenité a není úplně ideální ke koupání a opalování, proto pro letní dovolenou zvolte jinou destinaci
  • Valletta - hlavní město Malty, historické centrum zapsané na seznamu UNESCO a katedrála Sv. Jana
  • Gozo - Druhý největší ostrov v souostroví přístupný trajektem z městečka Cirkewwa na severozápadním cípu Malty s historickým městem VIctoria a Azurovým oknem je ideální pro denní výlet
  • Hal Salfieni hypogeum - unikátní 5000 let staré podzemní pohřebiště zapsané na seznamu UNESCO leží východně od Valletty
  • Marsaxlokk - vesnička na východě s tradičními malovanými loďkami je symbolem Malty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *