Rotterdam a okolí – Přístaviště větrných mlýnů

článek byl přidán 15.10.2013
Print Friendly, PDF & Email

Druhé největší město Nizozemského království je centrem jižní provincie Zuid-Holland, která je po staletí hlavním centrem země s největší hustotou osídlení a nejvíce správními středisky. Členité západní pobřeží je lemováno mnoha fjordy a ostrovy tyčícími se z chladných vod Severního moře. Vinou golfského proudu je oblast, stejně jako většina Holandska, zmítána častými dešti, silným větrem a relativně stabilními teplotami.

Moderní centrum Rotterdamu

Moderní centrum Rotterdamu

Oude haven - starý přístav

Oude haven – starý přístav

Když se řekne Rotterdam, většina lidí si naprosto oprávněně představí obrovský přístav. Dokonce největší a nejrušnější přístav v Evropě, kterým je Rotterdam již více než pět desítek let. Až do roku 2004 byl dokonce nejrušnějším přístavem světa, než jej předběhla čínská Shanghai. Na gigantické přístaviště navazuje na cestě do centra obří ocelová konstrukce mostu Erasmusbrug, který se stal asi nejvýznamnějším symbolem města. Je pojmenován po slavném rodákovi, filozofovi Erasmu Rotterdamském, který je znám v posledních letech především díky výměnným studijním programům v Evropské unii. Pokud někdo chce vidět bronzovou sochu v životní velikosti, není nic jednoduššího, než si zajít do samého srdce města ke kostelu Grote of Sint Laurenskerk. V samotném velice rušném centru města, které je známé díky své netradiční kompozice tradiční a moderní architektury, můžete také najít oázy klidu v podobě několika menších parků a oblasti Oude Haven – tedy starého přístavu. Před tím, než centru města dáte definitivní sbohem, zastavte se u tzv. „krychlových domků“ (Cube houses), které nutí nejednoho návštěvníka nevěřícně zakroutit hlavou, nebo třeba chodník slávy (Walk of Fame) ve stylu amerického Hollywoodu. Zájemcům o muzea lze doporučit jistě pár zajímavých kousků, mezi kterými dominuje především Museum Boijmans van Beuningen, druhé největší holandské muzeum umění.

Delfshaven

Delfshaven

Cube houses

Cube houses

Západně od centra, jen několik zastávek metrem nebo tramvají, lze nalézt historickou čtvrť Delfshaven, s mnoha tradičními domy vystavěnými v 17. století nebo vyhlídkovou věž Euromast. Jen o dva kilometry dále na západ od Delfshavenu se rozkládá klidné městečko Schiedam, které plynně přechází v rotterdamskou aglomeraci. Toto městečko má historické centrum, snadno dosažitelné pěšky. Největším lákadlem, kvůli kterému sem jezdí turisté, jsou pro Holandsko tak typické větrné mlýny. Schiedam jich má celkem šest rozesetých po centru města, a nejsou to mlýny ledajaké – jde oficiálně o nejvyšší větrné mlýny světa! Se svou úctyhodnou výškou okolo 30 metrů dominují již více než dvě století rovinaté krajině u Rotterdamu. Není problém všechny obejít během příjemné odpolední procházky, u které se lze zastavit v některé z mnoha restaurací (například přímo v nejvyšším z mlýnů, De Noord, ačkoliv ceny tomu jistě odpovídají). Schiedam je také výborným výchozím bodem k cestám do Delftu nebo Haagu.

De Noord, Schiedam

De Noord, Schiedam

Centrum Schiedamu

Centrum Schiedamu

Poslední zastávka na našem putování po jižním Holandsku je skutečným klenotem. Kinderdijk je nevelké městečko v jihovýchodní části rotterdamské aglomerace, které skrývá jednu z nejtypičtějších scenérií, jaké Nizozemsko může nabídnout. Zelené pláně lemované devatenácti tradičními větrnými mlýny jsou právem zapsány na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mlýny z roku 1740 jsou dodnes funkční, v závislosti na povětrnostních podmínkách, a proto jsou až na jeden (kde se nachází muzeum této oblasti) nepřístupné veřejnosti. Rozlehlá pláň začínající u vodní elektrárny a autobusové zastávky na Molenkade (kam se lze snadno dostat autobusem z Rotterdamu) je volně přístupná veřejnosti a za dobrého počasí je výborným místem na klidnou procházku pěšky nebo projížďku na typickém dopravním prostředku – bicyklu. Z Kinderdijku se dá vrátit buď do Rotterdamu, nebo využít autobusové spojení do Utrechtu či Dordrechtu.

Kinderdijk

Kinderdijk

Kinderdijk

Kinderdijk

Rotterdam, Nizozemsko
 
Oblast Zuid-Holland, tedy jižní Holandsko, je díky výborné infrastruktuře a dopravní síti v této západoevropské zemi dostupná snadno mnoha různými způsoby. Z Česka je určitě nejlepší vydat se letecky s Wizzairem z Brna do Eindhovenu v cenách již od 400 Kč za zpáteční letenku! Alternativou může být let do Amsterdamu z Prahy s easyJet od 1500 Kč za zpáteční let. Pokud z nějakého důvodu neholdujete létání, 900 km dlouhou trasu lze absolvovat autem, případně dojet do kteréhokoli Holandského města autobusovými linkami několika společností.

Je-li Vaším příletovým místem Eindhoven, pak se vydejte busem č. 401 z letiště na nádraží za 3 Eura a následně jedním z velkého počtu vlaků asi hodinovou jízdou do Rotterdamu za asi 18 Eur. Z Amsterdamu je to velmi podobné, jak cenově, tak vzdáleností.
Rotterdam je velké město s mnoha městskými částmi a je proto důležité si nejdříve rozmyslet, kam se chce člověk vypravit. Moderní centrum města v okolí Beurs lze pak snadno projít pěšky, stejně jako historické domy v Delfshavenu. Veřejnou dopravou se lze dostat za několik málo minut na západ do Schiedamu a o něco málo komplikovanější je pak cesta do Kinderdijku, kde Vás bude čekat asi hodinová cesta autobusem, nebo tramvají či lodním přívozem.
Když přijde řeč na peníze, je třeba si přiznat, že Nizozemsko je moderní vyspělá země v západní Evropě a tomu odpovídají i ceny všeho. Musí se s tímto faktem počítat a podle toho se zařídit. Na druhou stranu, díky levné možnosti dopravy na místo určení, lze lehce vyšší náklady zvládnout. Ubytování v B&B a hostelech se pohybuje okolo 60 EUR na noc za dvoulůžkový pokoj, lůžko v dormitory lze sehnat pod 20 EUR na osobu. Mezi další nevyhnutelné náklady bude jistě patřit doprava - například jízda z centra města do Kinderdijku vyjde na 4-8 EUR za jednu cestu, do bližšího Schiedamu okolo 3-4 Euro a doprava po městě na tom je víceméně podobně. Stravování v restauracích je drahé, za jídlo dáte od 15 EUR výše, ale levných možností v podobě rychlého občerstvení je všude dostatek. Celkové náklady na den tak budou od 50-60 EUR na osobu výše podle osobních výdajů.
rok 2012
  • Kinderdijk jako jedna z památek UNESCO by neměla chybět v žádném itineráři při návštěvě jižního Holandska, optimálně za dobrého počasí
  • Rotterdam sám o sobě není až tak turisticky atraktivní město, ale slouží jako dobrý výchozí bod pro cesty do okolí
  • historická čtvrť Delfshaven nabízí příjemnou alternativu rušnému modernímu centru
  • Schiedam se svými nejvyššími větrnými mlýny světa a výbornou dopravní dostupností by neměl chybět v žádném itineráři
  • Delft - malé historické městečko známe pro svou malovanou modrobílou keramiku, výboru dřeváků a historické centrum je ideální výletní destinací pro každého. Mnoho přímých vlaků z Rotterdamu mířících na sever projíždí přes Delft a cesta trvá jen asi 15 minut
  • Den Haag - správní středisko Nizozemska a sídlo Evropského soudního dvora je moderním centrem s historickým centrem okolo paláce Binnenhof, sídla nizozemského parlamentu a je vzdáleno pouze několik minut od Delftu a asi 20 minut z Rotterdamu
  • Amsterdam - Hlavní město Holandska je lákavou turistickou atrakcí s přímým spojením vlakem za slabou hodinku jízdy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *