Maledivy – Za splněnými sny a tisíci ostrovy

článek byl přidán 22.3.2020
Print Friendly, PDF & Email

Co si vybavíte, když se řekne „Maledivy“? Pravděpodobně to budou tyrkysové barvy moře, dlouhé běloskvoucí liduprázdné pláže, drinky na lehátku v zářícím zapadajícím slunci a nekonečnou pohodu. Je to tak? Alespoň Ti romantičtější z vás určitě. Ti racionálnější z vás pak pravděpodobně začnou přemýšlet nad astronomickými cenami všeho a začnou si říkat, že „to není nic pro mě“ nebo „to si nikdy nebudu moci dovolit“. Já vám teď zkusím ukázat takový střízlivý pohled na realitu s pár tipy, jak udělat dovolenou rozumně, ostatně jako vždycky :).

Předně je potřeba si říci, že nic není černobílé a nic se nedá úplně zobecnit na nějaká jednoduchá tvrzení. U Malediv to platí několikanásobně. Pro představu – týden na Maledivách vás může klidně stát půl milionu. Bez problémů. Ale když máte štěstí na letenku a jste dobrodružnější povahy, dají se náklady dostat zhruba na úroveň dovolené v tuzemsku nebo třeba Itálie. Ovšem zážitek z dovolené může být také diametrálně odlišný, a to jak z pohledu možného zborcení Vašich představ o tomto ostrovním ráji, tak s ohledem na možnost zažít krásné chvíle plné odpočinku. Dále v článku bych vám rád naznačil, co je dobré zvážit a co čekat; a taky co nečekat nebo s čím se smířit, chcete-li tento zajímavý kout země poznat (dříve, než se na věčnost potopí pod stále se zvedající vlny Indického oceánu).

Pláž na Dhigurahu

Pláž na Dhigurahu

Pláž na Dhigurahu

Pláž na Dhigurahu

Maledivy se rozkládají na více než tisíci ostrovech vzdálených i několik stovek kilometrů od sebe. A tím pádem se liší dost výrazně, většina Maledivců nemá nikdy za život šanci poznat, jak se žije v jiných částech země. To ji dělá kulturně velmi rozmanitou, ale taky to znamená, že je tam poměrně komplikované vnitrostátní cestování, nemáte-li vlastní jachtu. Ostrovy se dělí na čtyři druhy – ty pro vás nejznámější jsou resorty – to jsou ty ikonické obrázky ostrovů z katalogů, kde jeden celý ostrov zabírá jediný hotel a jsou na něm výhradně turisté. Druhým typem jsou obydlené ostrovy – což je pravý opak – tam se žádní turisté nevyskytují, ale žijí tam Maledivci. Pak třetí typ je takový mix prvních dvou – novinka z posledních deseti let a místa s největším potenciálem – takzvané „lokální ostrovy s bikini pláží“, vysvětlím význam dále. Čtvrtý typ jsou neobydlené a „technické“ ostrovy, kde nikdo nebydlí a často slouží k pěstování různých plodin nebo jsou na nich továrny. Proč to tady píšu? Je to zásadní kritérium pro plánování dovolené či svatební cesty s ohledem na to, kde jste připraveni se omezovat a naopak co chcete či nechcete zažít. A co zaplatit.

Zde je na místě si říci důležitý fakt – Maledivy jsou přísně muslimskou zemí, kde platí tvrdá pravidla islámu. Nemusíte se bát, lidé jsou většinou dobrosrdeční (anebo lhostejní), určitě není důvod k jakýmkoli obavám. Ale na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že to má i jistá omezení – a to zejména ve způsobu oblékání, kulturních odlišností a chování na veřejnosti (např. veřejné projevy náklonnosti) a přísném zákazu konzumace alkoholických nápojů, praktikování jiných náboženství a podobně. A teď se tedy dostávám k ostrovu třetího typu. Protože odhalování na veřejnosti (včetně koupání či opalování) je v islámské kultuře zakázáno, zejména ženám, byla by to trochu komplikace na dovolené v tropickém ráji, co říkáte? Sluníčko pálí, třicet ve stínu, moře i pláže lákají od rána do večera a vy byste měli chodit od ramen po kolena zahalení. Nic moc představa. Ale je reálná. To, že někteří turisté toto pravidlo porušují je smutná realita. Ponechám na každém, aby si udělal vlastní názor. Já zastávám ten, že když jsem někde host, snažím se neurážet hostitele svým chováním a snažím se přizpůsobit.

Pláž na Dhigurahu

Pláž na Dhigurahu

Západ slunce na Dhigurahu

Západ slunce na Dhigurahu

Podvečer v 5* resortu

Podvečer v 5* resortu

Jak to tedy je vymyšleno? Právě slůvko „bikini“ je klíčové – na přátelských obydlených ostrovech, kde jsou místní otevřeni turistům (chápou, že turisté = peníze = lepší život) je vždy vyhrazen různě velký úsek pláže (od desítek metrů po několik kilometrů) čistě turistům, je obvykle viditelně oddělen a místní tam mají vstup zakázán. A na těchto místech je turistům se svlékat do plavek – i do bikin, odtud název – a užívat si plnými doušky dovolené. Tato místa jsou obvykle na nejvzdálenějších místech ostrova za džunglí, ale o to větší soukromí to skýtá návštěvníkům. Pokud nemáte problém s pěti až patnáctiminutovou chůzí z ubytování na úžasnou přírodní nezkaženou pláž, kterou pak sdílíte většinou jen s pár desítkami lidí, tento typ ostrovů je to pravé pro vás a tohle vyhledávejte. Výhodou takových míst je především jejich dobrá dopravní dostupnost pravidlenými rychloloděmi za rozumné peníze (řádově stokoruny), slušné většinou čisté ubytování v menších penzionech a hotýlcích (s cenami na úrovni Evropy) a nutnost stravovat se buď v ubytování, kde se obvykle místní snaží zajistit rozumnou stravu, nebo pro odvážnější v místních kavárnách pro lokální obyvatelstvo (velmi levné, ale musíte být trochu tolerantní co do nabídky, kvality, čekací doby atd.) – ale zase to je nejlepší způsob trochu poznat život místních a adaptovat se. Minimálně za vyzkoušení to stojí. Nevýhody pak jsou poměrně zřejmé – nutnost přizpůsobit životní styl (zakrývat kolena a ramena na veřejných místech a dodržovat přísný zákaz konzumace alkoholu a veřejně nepraktikovat žádná náboženství), akceptovat přítomnost místních v ulicích, většinou je na ostrově také mešita a bohužel také spalovna odpadu (byť bývá daleko od obydlí, bývá blízko pláže pro turisty). Je potřeba také počítat s minimální infrastrukturou pro turisty – pár plastových lehátek na pláži a maximálně slunečník půjčený z penzionu, žádný plážový bar, žádné veřejné toalety nebo půjčovny vybavení. Ale na druhou stranu krásná nezkažená příroda a nádherné moře a pláž, to vše s minimem turistů. A vše za evropské ceny, nic nedostupného. Budu-li trochu konkrétní – z osobní zkušenosti takto můžu doporučit zejména úžasný ostrov Dhigurah, ale i dostupnější Omadhoo, Dhangheti či Hangnameedhoo v centrálním Ari atolu. Dále pak lze vzít v potaz ostrovy Ukulhas, Fehendhoo či Radshoo, na jihu pak Thinadhoo. Vše je do dvou hodin jízdy z letiště v Malé v částkách od 20 do 50 dolarů za osobu a cestu a loď jezdí 1x denně každým směrem.

Místní obyvatel - kaloň

Místní obyvatel – kaloň

Sandbank (písečný výběžek) na Dhigurahu

Sandbank (písečný výběžek) na Dhigurahu

Chcete-li strávit dovolenou v luxusním rezortu, pak doporučuji spíše než na vlastní pěst využít nějaké cestovní kanceláře, které nabízejí obvykle lepší ceny, protože mají nasmlouváno ve velkém. Zvažujete-li jako většina lidí v poslední době (obzvláště při svatebních cestách) nějakou kombinaci dobrodružství a luxusu, pak koukejte na mapu a řešte, zda se z některého obydleného ostrova dá přesunout rozumně do nějakého luxusního rezortu na dvě či tři noci. Případně doporučuji skvělou alternativu tzv. „návštěvy resortu“ – což je podle mého názoru ideální způsob, který z vlastní zkušenosti můžu doporučit – a to ubytovat se na lokálním ostrově (např. právě Dhigurah) a s ubytováním si domluvit návštěvu nějakého luxusního ostrovního rezortu na jeden den v řádu desítek či nízkých stovek dolarů. Je to levnější než nocleh tam a můžete prakticky využívat vše tím, že si koupíte „vstupenku na ostrov“ a čerpáte z ní kredity na konzumaci. To už záleží na každém z vás… A mimochodem, říkáte si, co dělat přes den, když se nechcete válet jen na pláži? Pokud to není hlavní cíl vaší dovolené, pak si možná vyberte jinou destinaci. Možnosti jsou dost omezené. Určitě stojí za to jet na nějaký šnorchlovací nebo potápěčský výlet – podle lokality se nabízejí výlety za mantami či žralokem velrybím, případně nějaké rybaření či koupání na pustých ostrovech (vše patřičně zpoplatněno řádově v částkách 50-100 dolarů za výlet). Ale to je tak nějak v kostce všechno…

Aby to nebylo vše jen o praktickém popisování možných kombinací dovolené, tak pár osobních postřehů – na Maledivách (ne všude, ale když si dobře vyberete) skutečně je písek krásné bílý a jemný a pláže dlouhé, čisté a bez davů lidí. Moře je naprosto úžasně tyrkysově průzračné, čisté, s celoroční teplotou okolo 28°C a v závěrtných stranách ostrovů obvykle bez vln (oproti tomu na opačných stranách je to často s proudy velký problém). Ale pozor! Počasí není zdaleka tak úžasné, jak si představujete. Denní teploty jsou celoročně díky blízkosti rovníku mezi 25 a 35 stupni, bez výjimek. Noční pak 20-25 stupňů. Ideální. Ale prakticky 9 měsíců v roce tam poměrně často prší, respektive jsou často silné dešťové přeháňky a bouřky. Nedají se předpovídat, jsou často velmi lokální a o kilometr vedle už je krásně, ale je třeba s tím počítat. Ničemu to zásadně nevadí, je teplo, ale pravděpodobně vám to může narušit pohodu z dovolené, když se pětkrát za den sbíráte v rychlostí z pláže a utíkáte do džungle. Jediné spolehlivé měsíce, kdy prší minimálně a hlavně v noci, jsou únor a březen, částečně i leden a duben. Nejhorší je červen až září. Ale je to o štěstí a taky o lokalitě, nenechte se odradit… samozřejmě ceny letenek i ubytování jsou této sezónnosti přizpůsobené, obzvláště pak v rezortech se jedná o desetitisícové rozdíly. Závěrem ještě jedno varování – díky přítomnosti opravdové džungle na většině ostrovů je tam obrovské množství komárů. Je potřeba mít silné repelenty nebo se držet dál od stínu stromů (pak jste ale zase na přímém slunci, tak si vyberte, že…). Nenechte se tím odradit! Jen buďte připravení :). Maledivy stojí za to vidět… jednou v životě stačí, ale stojí za to!

Ostrov Omadhoo - sandbank

Ostrov Omadhoo – sandbank

Sandbank na Omadhoo

Sandbank na Omadhoo

Závěrem malé shrnutí ceny dovolené – letenka z Prahy do Malé – dá se sehnat s Emitrats/FlyDubai/Qatar nebo přes německá letiště v cenách okolo cca 15-20 tisíc zpáteční (v akcích okolo 13 tis., s lepšími aerolinkami, v sezóně či s krátkými přestupy počítejte spíš okolo těch 20). Transfer z letiště v Malé vás vyjde jak jsem psal okolo 20-50 dolarů/1 směr. Ale do resortů často létá pouze hydroplán, který stojí například 350, ale i 600 dolarů/1 směr naprosto běžně. Ubytování v resortech je od 3000 Kč/os/noc, ale standardně počítejte za nocleh se snídaní v sezóně kolem 5000-7000 Kč/os/noc, v tříhvězdičkových penzionech na lokálních ostrovech je ve stejném období cena cca 1000-1500 Kč/os/noc se snídaní. Večeře v lokálním podniku vás vyjde na cca 50-100 Kč (nudle nebo rýže s něčím), v penzionu o trochu dráž a v lepších restauracích nebo v resortu se ceny pohybují okolo 1000 Kč/os a výše, ale často zase dostanete kvalitnější jídlo a někdy i bufet. Když tam fláknete nějaké to šnorchlování, ať to není taková jednotvárná nuda, přičtěte cca 2000 Kč. Sečteno podtrženo, týden na Maledivách jde v pohodě pořídit do třiceti tisíc korun se vším všudy. Ale chcete-li bydlet ve vodní vilce ve Four Seasons resortu s all inclusive a dopravou hydroplánem, počítejte se zmíněným půl milionem za týden. Extrémním případem z druhé strany je pak ubytování v backpackers hostelu na přelidněném ostrově Maafushi, kde půl ostrova zabírá skládka a vězení, a na druhé půlce se tísní stovky baťůžkářů, co si chtěli odškrtnout Maledivy v seznamu navštívených zemí. Tam ušetříte asi ještě více, ale nejsem přesvědčen o tom, že takové kompromisy za to stojí.

Maledivy jsou zkrátka pro všechny a jaký si to uděláš, takový to máš…

Dhigurah, Maledivy
 
Maledivy jsou ostrovy v Indickém oceánu, takže logicky jedinou rozumnou možností je doprava letecky. Ideální přípoje jsou z Dubaje, Dauhá nebo indických měst, případné Srí Lanky nebo existuje spoj Air Asia z Kuala Lumpur.
Po vodě nebo vzduchem. Vše záleží, stejně jako jinde na Maledivách, na rozpočtu a poměru času, pohodlí a financí. Někde to jde velmi levně místním trajektem, někde je možnost sdíleného člunu, jinde jste odkázání na vodní či letecká taxi za tisíce.
Když si odmyslíme dopravu (letenku, přesun na ostrov či mezi ostrovy), v zásadě se výdaje liší podle toho, jestli jste na lokálním ostrově - tam počítejte s ubytováním od 200 do 1500 Kč/os/noc a stravou v místních podnicích v cenách okolo 150-500 Kč/os/den. Na resortech máte buď stravu v ceně, ale počítejte od 3000 Kč/os/den do klidně desetinásobku, anebo nemáte-li stravu v ceněk ta, cca 1000-2000 Kč/os/den za jídlo a pití.
rok 2019
  • nejezděte na Maafushi
  • zkuste aspoň na pár dní nějaký obydlený ostrov
  • moje doporučení: Dhigurah! Případně Thinadhoo nebo Ukulhas
  • zkuste zkombinovat dva ostrovy, zjistěte možnosti přepravy mezi nimi
  • nezavrhujte možnost "místního trajektu" - je to levný a spolehlivý způsob přepravy, ale neriskoval bych delší vzdálenosti
  • buďte připraveni, že vás může zastihnout déšť - prudký a kdykoliv
  • pozor na množství komárů, obzvlášť u džunglí na ostrovech
  • alkohol je povolen pouze na uzavřených luxusních resortech
  • na místních ostrovech platí dress code - dodržujte ho, plavky se smí nosit jen na místech k tomu určených, označených jako "bikini beach"
  • zkuste navštívit nějaký resort, pokud jste na obydleném ostrově, nebo naopak
  • zkuste si zajet na potápěčský nebo šnorchlovací výlet. V oblasti Ari atolu jsou například ideální místa na pozorování manty nebo žraloků velrybích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *