Kotor – Za nejjižnějším fjordem Evropy

článek byl přidán 4.9.2014
Print Friendly, PDF & Email

Léto se pomalu chýlí ke svému konci, a proto je potřeba stihnout ještě alespoň malou návštěvu na slunném jihu. Dnešní článek je věnován největšímu klenotu UNESCO v nejmladší zemi evropského kontinentu – řeč je o nevelké republice Černá Hora a malebném přístavním městečku Kotor ležícím ve stejnojmenné zátoce v severní části země, asi 60 km do hranic s turisticky vyhledávaným Chorvatskem.

Boka Kotorska

Boka Kotorska

Boka Kotorska

Boka Kotorska

Černá Hora je převážně hornatá země s krásným dlouhým pobřežím u Jaderského moře, díky čemuž je vyhledávaným turistickým cílem (nejen) posledních let. Černohorské pobřeží bylo populární už za dob Jugoslávie a následně po válce v 90. letech 20. století jako součást Srbsko-černohorské republiky. Od roku 2007 se země osamostatnila, za svou měnu přijala Euro a stala se jednou z nejoblíbenějších destinací k trávení relaxační přímořské dovolené, stejně jako populárním cílem pro dobrodružné cestovatele díky svým přírodním krásám ukrytým v horách. Dnes však zůstaneme při zemi, u moře a podíváme se do přístavního města Kotor s 23 tisíci obyvateli.

Stari Grad

Stari Grad

Kostel sv. Tribuna

Kostel sv. Tribuna

Stari Grad

Stari Grad

Kotor leží na nejjižnějším cípu zátoky Boka Kotorska (Bay of Kotor), která je unikátním přírodním úkazem – jde o 88 km čtverečních velkou zátoku sestávající se čtyř zálivů (Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský) spojených úžinami Kumbor a Verige (široká pouze necelý kilometr), a nejen proto je nazývána nejjižnějším evropským fjordem a je zapsána spolu s městy ležícími na jejím břehu na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Pro přístup ze severní strany od Chorvatska je třeba zátoku buď celou objet 30 km objížďkou, nebo za 4,5 EUR využít oblíbený a frekventovaný trajekt v 800 metrů široké úžině Verige, kde lze během 5 minut přejet z jedné strany na druhou. Samotný Kotor je relativně malý, ale hlavně v letní sezóně velmi frekventovaný a například parkování v centru je dobrodružnou zkouškou nervů s nejistým výsledkem pro každého…

Brána do starého města

Brána do starého města

Stari Grad

Stari Grad

Srdcem města je jeho stará část (Stari Grad), opevněná mohutnými hradbami s monumentální vstupní bránou. Uvnitř najdeme, stejně jako v mnoha italských, chorvatských a černohorských přímořských městech typickou spleť úzkých dlážděných uliček se sušícím se prádlem nad Vámi, ústících v malá i větší náměstí, obsypaná kavárnami a restauracemi nabízejícími „zaručeně tradiční“ místní pokrmy. Nad hradbami stoupá na úbočí vysokých kopců pevnost svatého Jana (San Giovanni fortress), kterou mohou fyzicky zdatnější z Vás navštívit za nějaká tři Eura vstupného. Z vrcholku pevnosti je skutečně dechberoucí výhled na Kotorskou zátoku i na starou část města. Uprostřed ní se pak tyčí hlavní dominanta, dvouvěžová románsko-gotická katedrála sv. Tribuna na stejnojmenném náměstí (Pjaca Svetog Tripuna), jejíž původ se datuje až do 12. století. Na severním konci nalezneme další kostely svatého Lukáše, svaté Nikoly a ortodoxní kostel sv. Mikuláše. V uličkách lemovaných převážně kamennými domy ale nalezneme stavby všech významných evropských stylů – od románského, přes gotiku a renesanci až po baroko, což jen dokládá, že město se vyvíjí po celá staletí a dodnes si zachovává svůj typická ráz. Připravte se však, hlavně v letní sezóně, na skutečně přívalovou vlnu turistů ze všech konců Evropy, kteří bloumají bezcílně ulicemi, vysedávají v četných restauracích a procházejí desítkami obchodů se suvenýry. To však nemění nijak fakt, že město a hlavně přilehlá zátoka a okolí stojí za vidění. Není to místo, kam byste se asi účelově vypravili na eurovíkend z Česka, ale jste-li poblíž (jižní Dalmácie nebo černohorské jaderské pobřeží), určitě to za denní výlet stojí. Bon voayage.

Výhled z pevnosti San Giovanni

Výhled z pevnosti San Giovanni

Přístav v Kotoru

Přístav v Kotoru

Kotor, Černá hora
 
Hodně záleží, odkud se do města dostáváte. 10 km na západ leží letiště Tivat, které je populárním cílem hlavně charterových letů, takže jej asi nevyužijete... Z letiště v Podgorici a Dubrovníku je to asi 80 km. Pokud přijedete autem, z Dubrovníku je to asi hodina a půl, z letovisek na Černohorském pobřeží také tak. Využijete-li veřejné dopravy, přímé spojení busem z Podgorici, Budvy či Baru je zhruba každou hodinu. Z chorvatského Dubrovníku jezdí autobus asi 2x denně.
Staré město je malé a lze jej projít snadno pěšky, autobusová zastávka je kousek od centra, proto žádnou dopravu potřebovat nebudete.
Kotor je turistické město, a ceny tomu odpovídají, ale Černá Hora je levnější než sousední Chorvatsko, Itálie nebo Řecko. Můžete proto očekávat, že se do 10 EUR najíte i v centru starého města (pokud si vystačíte s italskou kuchyní nebo lokálními pokrmy), pivo seženete do 2 EUR, vstupy do památek jsou za 2 - 3 EUR, lůžko v hostelu v centru vás vyjde od 10 EUR a dvoulůžkový pokoj v hotelu od 50 EUR výše.
rok 2014
  • Jste-li fyzicky zdatní, vyšplhejte na vrchol pevnosti sv. Jana pro krásné výhledy
  • Parkování v Kotoru je zážitek na dlouho... parkovišť je málo, jsou placená, přeplněná a dostat se na ně je malý zázrak
  • Ochutnejte některou z černohorských specialit, jako je místní čevapi (čevapčiči), pljeskavica (mletá masová placka) nebo rybí speciality (ty už jsou ale podstatně dražší)
  • Herceg Novi - malebné historické městečko asi půl hodiny severně od Kotoru
  • Budva - oblíbené přímořské město a turistická riviéra jižně 30km od města
  • Lovčen national park - jihozápadně od města, pěkná příroda, nejvyšší hora Mt. Lovćen s památníkem a při jasném počasí výhledy až na Itálii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *