Killarney National Park – Reklama na přírodu

článek byl přidán 29.3.2014
Print Friendly, PDF & Email

Věčně zelená země, jako je Irsko, láká pro své přírodní krásy davy turistů z celého světa. Přestože Irsko je země velice rozmanitá a ne vždy a všude věčně zelená, o místě, které společně navštívíme dnes, to platí doslova. Vypravíme se na jihozápad ostrova do hrabství Kerry a navštívíme asi nejznámější národní park poblíž malebného městečka Killarney.

Killarney National Park

Killarney National Park

Muckross Abbey

Muckross Abbey

Park byl vyhlášen za státem chráněný už v roce 1932 a od té doby toto nevelké území začínající v malém městečku Killarney, asi hodinu jízdy západně od Corku a hodinu jízdy jihozápadně od Limericku je jednou z hlavních zastávek mnoha přírodu milujících turistů. A oprávněně. Dá se s malou nadsázkou říci, že v národním parku Killarney najdeme v kostce to, co každý od Irska očekává, co si každý představí, když se řekne Irsko – věčně zelenou přírodu, jezera, kopečky a starověké kamenné stavby. Velkou výhodou parku je fakt, že není přístupný automobilové dopravě, proto si zachovává svůj klid a půvab (možná to pro někoho zní samozřejmě, ale v Irsku se autem jezdí všude a zákazy jako tento jsou velmi výjimečné).

Ross Castle

Ross Castle

Muckross House

Muckross House

A co nás za pomyslnými branami čeká? Největší část rozlohy parku zabírá jezero Lough Leane s několika malými ostrovy, ke kterým se za hezkého počasí dá vypravit na výlety pronajatou loďkou. V těsném sousedství se poté rozkládá podstatně menší jezero Muckross Lake a hlavní dominanta parku – luxusní panské sídlo Muckross House a přilehlé zahrady, stejně jako hned vedle stojící ruiny Muckross Abbey (klášter). Vedle fascinujícího Muckross House je v oblasti rozeseto i několik menších stavení, tvořících něco jako malý skanzen s názvem Muckross Traditional Farms, který nám umožní nahlédnout do tradičního způsobu irského venkovského života v dobách dávno minulých. Vše je samozřejmě přizpůsobeno dnešním potřebám turistů, proto nechybí muzeum, restaurace, dětská hřiště a další nezbytné zázemí.

Muckross Gardens

Muckross Gardens

Torc Waterfall

Torc Waterfall

Severně od Muckross House se nachází další dominanta – ruiny středověkého hradu Ross Castle, které zejména při hezkém počasí a pohledu ze severu od městečka Killarney umožňují nejednomu návštěvníkovi vytvořit vskutku pohlednicové fotografie s vrcholky McGillicuddy’s Reeks v pozadí a jezerem Leane v okolí. Podél jezera Leane, Muckross i v okolí najdeme mnoho značených turistických i cyklotras, které nás provedou všemi zajímavostmi a zákoutími tohoto krásného místa. Další velkou atrakcí parku je dvacet metrů vysoký vodopád Torc Waterfall, jižně od Muckross house nedaleko břehů stejnojmenného jezera. A určitě se jděte projít i na samotný jih parku, k oblasti zvané Meeting of the Waters s kamenným mostem Old Weir Bridge, necelý kilometr na západ od vodopádu. Pak už můžete pokračovat kam až vás nohy zavedou…

Old Weir Bridge

Old Weir Bridge

Meeting of the Waters

Meeting of the Waters

Killarney, Irsko
 
Park je přístupný pěšky nebo na kole, v okolí je několik parkovišť, pokud přijedete autem (což je nejlepší volba). Killarney je i na vlakové trati z Corku a Dublinu, skrz město jezdí i autobusové linky a protože jde o navštěvované místo, se spojením není problém.
Park má dobře značené stezky a není nijak extra velký, takže za odpoledne krásně stihnete projít pěšky vše zajímavé a ještě si udělat pauzu na svačinu. Pokud se vydáte do parku na kole, můžete navštívit i méně turisticky navštěvovaná místa na západním pobřeží jezera Leane.
Killarney je ideálním místem na denní výlet, pokud se pohybujete někde na západě v oblasti Corku, Limericku nebo Galway, z Dublinu bude potřeba minimálně jedna noc někde v okolích malebných městečkách a tak počítejte s nákladem na ubytování. Vstup do parku je zdarma a na místě tedy nemusíte utratit ani Euro.
rok 2008
  • Snažte se park navštívit za hezkého slunečného počasí. Přestože takových dnů je v Irsku poskrovnu, tady se to opravdu vyplatí odhadnout dobře
  • na návštěvu si vyhraďte pokud možno celý den, ať vše podstatné stihnete a nemusíte běhat
  • vydejte se i mimo nejnavštěvovanější oblast okolo Muckross House. Ideální je jižní část jezera Muckross poblíž Old Weir bridge a Meeting of the Waters
  • Gap of Dunloe - široká soutěska pár kilometrů západně od parku
  • Ring of Kerry - okružní silnice po poloostrovu Kerry západně od parku, která nabízí několik zajímavých míst určitě lákajících k návštěvě. Mimo jiné odtud můžete vidět i celý park shora
  • Cork - město na soutoku dvou řek na jihu Irska
  • Burren - vápencová krasová oblast v hrabství Clare na sever od Kerry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *