Galway – Báje o tradicích, písni a prstenu

článek byl přidán 29.1.2014
Print Friendly, PDF & Email

Irsko. Drsná země na severovýchodě Evropy, smaragdový ostrov, šťastný ostrov, ostrov Leprikónů, ostrov čtyřiceti odstínů zelené a mnoho dalších názvů si po staletí vytvářel tento magický kus země, trpící mnohdy v dávné i nedávné historii nelehkými časy. Ale jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí. O Irsku to platí dvojnásob a o jeho západní části, kam se dnes vypravíme, minimálně trojnásobně.

Dnes nás cesta zavedla na úplný západ Irska, do pátého největšího města a stejnojmenného regionu s názvem Galway. Pokud jste někdy slyšeli něco o tradičním Irsku, irských lidových písních, tradiční whiskey, černém pivě, zvláštním jazyku domorodců, nádherné věčně zelené přírodě, pláních s ovcemi nebo dechberoucích scenériích, slyšeli jste správně. Ale věřte mi, nemluvilo se o Dublinu. Ne že by tam nebylo hezky, Dublin má své krásy a určitě si o něm někdy povíme více, ale to skutečné Irsko, to tradiční Irsko z bájí a pověstí se skrývá od Dublinu na západ. A obecně platí, že čím více na západ, tím více tradiční. Galway je toho typickým příkladem. Je to v podstatě jediný region celého ostrova, kde se dodnes aktivně mluví oficiálním jazykem – Irštinou, která s jinak všudypřítomným anglickým jazykem nemá nic společného. Stejně tak na západním pobřeží dodnes najdete hlavně mezi starší populací tradiční vypravěče nesčetných irských pověstí, výtečné folkové zpěváky a poznáte tradiční irskou pohostinnost.

Galway Shop Street

Galway Shop Street

Eyre Square

Eyre Square

Galway jako město toho nenabízí moc k vidění, kromě hlavního náměstí Eyre Square s podivnou narezavělou skulpturou uprostřed, katedrály a Spanish Arch, historického oblouku z původního městského opevnění. Duch města tkví spíše v možnostech nekonečných procházek a bloudění uličkami dlážděného centra a procházkou po promenádě podél pobřeží Atlantského oceánu do moderní čtvrti Salthill, která je populární především mezi místními turisty jako plážový resort. Nečekejte ale Jadran nebo Karibik, teplota Atlantiku zde celoročně osciluje okolo dvanácti až patnácti stupňů, fouká silný vítr a počasí je přinejmenším nepředvídatelné. Na procházky po čerstvém vzduchu ale těžko najdete lepší místo. Klidnou procházkou z centra města lze do Salthillu dojít asi za dvacet minut.

Historické domy v centru

Historické domy v centru

Promenáda v Salthillu

Promenáda v Salthillu

V historické části města, nedaleko nábřeží a atlantické promenády, stojí opuštěně pár domů u malé zátoky, na které se pohupují labutě. Nebylo by to nic až tak zvláštního, ale tato kdysi malá vesnička, dnes čtvrť pohlcena městem, se jmenuje Claddagh. Možná se někomu zablesklo v hlavě při zmínění tohoto jména, ale možná taky ne. Claddagh, přestože není nijak hojně navštěvován, málokdo ví, kde leží a neskrývá žádné památky, je znám takřka po celém světě. Je to totiž místo, kde v 17. století vznikl největší symbol lásky, věrnosti a přátelství nejen v Irsku, ale na mnoha místech, osídlených irskými přistěhovalci – tradiční prsten se symbolem srdce s korunou obepnutý dvěma dlaněmi. Tento symbol Claddaghu se na šperky ryje dodnes a stále si uchovává svůj původní význam. O jeho původu existují, jak taky jinak v Irsku, mnohé legendy a nikdo jej v podstatě nezná. Tak jako tak, pokud hledáte tradiční dárek z Galway, lepší inspiraci asi nenajdete.

Claddagh

Claddagh

Typický prsten Claddagh

Typický prsten Claddagh

Galway je především univerzitní město, proto během akademického roku zaplaví jeho centrum a zejména místní podniky (které striktně zavírají o půlnoci, noční kluby ve 2:00 ráno) davy studentů z Irska, Anglie a zbytku Evropy. K návštěvě se proto hodí období prázdnin kolem Velikonoc nebo od června do září, kdy je akademické volno. Vhodným dnem k návštěvě může být i 27. březen, den svátku svatého Patrika, patrona Irska, který je po celé země oslavován s velikou parádou – v centru Galway prochází maškarní průvod a místní ulice i hospůdky jsou doslova zahlceny davy žíznivých a dobře naladěných poutníků.

Katedrála v Galway

Katedrála v Galway

Ruiny hradu v Merlin parku

Ruiny hradu v Merlin parku

Nicméně, pokud chcete vidět to skutečně tradiční Irsko, tak kromě povinné zastávky v nějakém baru, kterých je v Galway nespočet – nejlépe v takovém, kde hraje večer živá kapela tradiční irské „drinking songs“ (hospodské odrhovačky), je Galway dokonalým výchozím bodem. Nabízí se výlety do národního parku Connemara, k úchvatným útesům Cliffs of Moher, oblasti vápencových útvarů Burren, mnoha středověkým hradům v okolí, nebo třeba na Aranské ostrovy. Možností je více, než si myslíte. Tak pintu točeného Guinnesse nebo cideru Bulmers a vzhůru na cesty!

Galway, Irsko
 
Do Irska se pravděpodobně přepravíte letecky (z Prahy lítá obnovená linka Ryanairu v cenách okolo 2000 Kč za zpáteční letenku nebo irský národní dopravce Aer Lingus), z Bratislavy a polských letišť se s Ryanairem také dostanete, stejně jako z mnoha míst po celé Evropě. Alternativně to jde i trajektem z Británie, ale mimo dovozu vlastního auta to nemá moc smysl. Pravděpodobným bodem příletu pro Vás bude Dublin. Odtamtud jezdí denně několik vlaků a asi dvě desítky autobusů přímo do Galway, cesta vyjde asi na 20 EUR a trvá 4 hodiny, po které si užíváte tradiční krajiny irského venkova a může být sama o sobě zážitkem.
Centrum města Galway není velké a dá se snadno projít pěšky, stejně jako procházka přes Claddagh do Salthillu je velice příjemná. Ve městě jezdí i několik linek MHD. Pozor, od půlnoci je doprava mnohem komplikovanější. Do okolních vesnic se dá dostat s linkami národního autobusového dopravce Bus Éireann
Irsko není levná země, to je prostý fakt. Doprava je drahá, jídlo je drahé (a na rovinu, až na výjimky nepříliš chutné), ubytování ještě dražší. Ale stojí to za to! Dá se najít postel v hostelech okolo 15-20 EUR, dá se jíst ve fast foodech nebo supermarketech. Ale určitě to stojí za návštěvu. Doporučuji investovat i nějakých 25 EUR za denní výlet do oblasti Connemary a podobnou sumu za cestu do Burrenu
rok 2008
  • nevynechejte procházku z Galway do Salthillu, pokud možno za přijatelného počasí
  • na západě Irska prší, prší často, prší hodně, počasí je nepředvídatelné a deštník Vám díky větru moc nepomůže. Buďte na to připravení
  • zajděte si do tradiční místní hospody s tradiční irskou živou hudbou, ochutnejte tradiční nápoje - stout Guinness nebo cider Bulmers a užijte si příjemné prostředí
  • v irských hospodách je bez výjimek zákaz kouření
  • vypravte se i do okolí města Galway a poznejte tradiční Irsko
  • Connemara - národní park severně od Galway se zajímavými přírodními scenériemi
  • Cliffs of Moher - krásné útesy na úpatí Atlantiku, asi hodinu jízdy jižně od Galway
  • Burren - oblast vápencových útvarů na jih od Galway
  • Athenry - městečko 10 km východně od Galway s historickým hradem, o které se zpívá ve známé písni "Fields of Athenry"
  • Cork - město v jižním Irsku dostupné přímým busem z Galway
  • Dublin - hlavní město na východě ostrova s denním autobusovým i vlakovým spojením

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *