Edinburgh – V područí královského majestátu

článek byl přidán 8.4.2014
Print Friendly, PDF & Email

Naše dnešní cesta míří na sever na britské ostrovy, konkrétně pak do hrdého Skotska, kde navštívíme jeho hlavní město, královské sídelní město Edinburgh (čteno správně skotsky přibližně jako „Edinboro“). Edinburgh je krásné zachovalé historické město právem zapsané na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí takřka vše, co si lze jen představit. Spolu s tradiční skotskou kulturou, pohostinností a profesionálním britským přístupem se právem řadí mezi nejoblíbenější evropské destinace.

Princess Gardens

Princess Gardens

Staré město

Staré město

 

Edinburgh byl po staletí, i když s dlouhými přestávkami, královským sídlem a tím je dodnes. Je to však samozřejmě i moderní pulzující metropole ne nepodobná Praze – svou velikostí i strukturou, kde historické Staré a Nové město jsou obklopeny moderními rezidentními čtvrtěmi. Hlavní dominanty města jsou asi dvě – je to v první řadě skutečně majestátní Edinburgh Castle, perfektně zachovalý hrad z 11. století stojící na vyhaslém vulkánu Castle Hill nedaleko centra města. Uvnitř hradu uvidíte po zaplacení nemalého vstupného (15 liber na osobu) skotské korunovační klenoty a některé historické relikvie. V létě se na hradě konají i různé koncerty a festivaly.

Staré město

Staré město

Edinburgh Castle

Edinburgh Castle

Druhou dominantou města je slavná Královská míle, což je zhruba jednu míli (1,6 km) dlouhá hlavní třída protínající Staré město a spojující téměř vše, co tato část města nabízí – od starodávných památek, po nejluxusnější hotely a restaurace. Míle začíná pod hradem a pokračuje podél Victoria Street (luxusní nákupní ulice) směrem ke katedrále St. Giles, před níž se nachází na chodníku symbol města – srdce z Midlothianu (Heart of Midlothian) přesně v místech, kde bývala za dávných časů věznice a popraviště. Pokračujeme-li dále po Královské míli, mineme Cockburn Street s mnoha menšími alternativními obchůdky vedoucí k hlavnímu vlakovému nádraží Wawerly a podél Cannongate Church dorazíme až k budově Skotského parlamentu a královskému sídlu Palace of Holyroodhouse, který dodnes slouží jako hlavní sídlo britské královny mimo Londýn a Windsor.

Palace of Holyroodhouse

Palace of Holyroodhouse

Heart of Midlothian

Heart of Midlothian

Nedaleko budovy královského paláce se začíná zvedat kopec Calton Hill. Toto místo je ideální destinací pro krátkou pěší túru před západem slunce, protože nabízí skutečně dokonalé výhledy na město. Zároveň zde naleznete i Skotský národní monument, který je jakousi menší kopií athénského Parthenonu. Proč právě řecké Athény? Historický název města Edinburgh pochází ze slova Edina, což je v místním dialektu vyslovován latinský název Athína, tedy Athény, takže souvislost nebude náhodná… Calton Hill je také domovem Nelsonova památníku a staré městské observatoře. Budeme-li pokračovat dále na západ k hlavnímu vlakovému nádraží, nemůžeme minout vysoký památník Sira Waltera Scotta, který stojí v Princess Gardens, které na jaře kvetou a barví poněkud šedivý Edinburgh do přívětivějšího hávu.

Calton Hill

Calton Hill

Arthur's Seat

Arthur’s Seat

Posledním místem, který v Edinburghu společně navštívíme, je vyhaslá sopka s názvem Arturovo sedlo (Arthur’s seat), který stojí naproti Calton Hill, na jižní straně Královské míle. Tato zajímavá přírodní atrakce skýtá rovněž úžasné výhledy ze strmé skály na celé staré město a při hezkém počasí je ideálním místem na výlet. Tolik malá ochutnávka Edinburghu. Město toho nabízí samozřejmě daleko více – je domovem mnoha renomovaných festivalů, muzejních expozic (včetně například velmi zajímavé Camery Obscury s výhledy na staré město a různými technologickými hračkami), galerií a mnoha dalšího… Zkrátka – vybere si jistě každý. Takže vzhůru na cesty!

Edinburgh, Skotsko
 
Město je snadno přístupné díky mezinárodnímu letišti obsluhovaném mnoha aerolinkami, včetně přímé linky easyJetu a Jet2 z Prahy, kam se dá dostat v ceně okolo 2 - 3 tisíc za zpáteční letenku. Z Bratislavy nebo polského Krakowa se dá rovněž využít služeb levnějšího Ryanairu. Mimo leteckého spojení je možno využít levných autobusových jízdenek společností jako je Scottish CityLink nebo Megabus z Glasgow a mnoha dalších skotských a anglických měst (včetně přímých linek za pár liber z Londýna s Megabusem).
Historické staré město, Královská míle a nejbližší okolí jsou nejlépe dostupné pěšky. Většina ubytování se nachází v okolí, proto nejspíš žádný dopravní prostředek potřebovat nebudete. Pokud přece jen ano, pak místní MHD funguje vcelku spolehlivě. Taxíky jsou jedny z nejdražších v Evropě, proto se jich pokud možno vyvarujte.
Jde o hlavní město Skotska a jedno z nejnavštěvovanějších turistickcýh míst Spojeného Království, proto je třeba počítat hlavně v sezóně a v době festivalů s vyššími cenami. Nicméně díky velké konkurenci třeba ubytování v hostelech seženete již okolo 10 liber na noc, nejlevnější dvoulůžkové pokoje pak od 20 liber. Mnoho památek ve městě je přístupných bezplatně, a proto Vás eurovíkend draho nepřijde.
rok 2008
  • Projděte si celou Královskou míli, stojí za to
  • Vydejte se v podvečer na Calton Hill nebo na opačnou stranu na Arthur's Seat pro krásné výhledy na západ slunce nad městem
  • Nejvhodnější měsíc k návštěvě neexistuje, svítí slunce i prší celoročně zhruba stejně (úhrny od 40 do 70 mm), rozdíl je jen v průměrné teplotě. Mimo letní sezónu jsou nižší ceny a všude méně lidí, ale chce to samozřejmě štěstí na počasí...
  • Glasgow - moderní metropole Skotska se zajímavými muzejními expozicemi a univerzitou asi 60km západně od Edinburghu
  • Stirling - menší město se zachovalým hradem západně od města
  • Inverness - domov jezera Loch Ness na severu Skotska
  • Londýn - hlavní město Anglie s přímým spojením vlaky a autobusy
  • některá z mnoha palíren whisky v okolí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *