Angkor – Osmý div světa s khmérským podpisem

článek byl přidán 9.4.2016
Print Friendly, PDF & Email

Po kratší pauze se dnes vydáme zase na putování světem, a dnes se proletíme pořádný kus. Připravte si atlas, nalistujte si opět Asii a zaostřete na jihovýchodní část kontinentu, napravo od Thajska, kde naleznete nevelkou zemi oválného tvaru s názvem Kambodža. A právě ta bude dnešním cílem naší velké jarní cesty. Protože nejsme žádní nováčci, troufneme si navštívit i zemi, o které toho většina lidí ve střední Evropě moc neví, ale kteří budou o to více překvapení tím, co může nabídnout.
Kambodža je země relativně chudá, zaměřená převážně na zemědělství, ale skrývá ve svých útrobách v severní části země jeden z největších architektonických klenotů lidstva – archeologický park Angkor. Možná už se podle názvu chytáte, ale pokud ne, pak vám asi napoví název nejznámější stavby v tomto parku, kterou je slavný khmérský chrám z 12. století s názvem Angkor Wat. Tato ikonická stavba z hnědého pískovce je dodnes pozoruhodně zachovaná a láká statisíce turistů z celého světa. Styl, ve kterém je chrám postaven, se stal vzorem pro mnoho dalších chrámů v dané oblasti a nese stejnojmenný název – tedy „angkor vat“. Chrám je natolik dobře rozpoznatelný, že se stal i státním symbolem a je vyobrazen na státní vlajce Kambodži v ostře červeném poli uprostřed lemovaný dvěma modrými pruhy. Chrám je charakteristický svými pěti věžemi, které jsou rozloženy do čtverce s jednou věží uprostřed a je orientován západním směrem, což vedlo ke spekulacím, že jeho původním záměrem bylo, aby se stal místem věčného odpočinku svého stavitele, khmérského krále Surjavarmana II., ale nikdy to nebylo prokázáno. Exteriéry i interiéry jsou zdobeny mnohými basreliéfy a rytinami s mytologickými motivy. Okolo hlavní stavby je i několik menších a je jako celek obehnán mohutným vodním příkopem, ve kterém se dříve nacházeli krokodýli.

Angkor wat

Angkor wat

Angkor wat

Angkor wat

Angkor však zdaleka není, což spousta lidí neví, pouze chrám. Jde o rozsáhlý komplex, dokonce jde o největší náboženský komplex vůbec na světě. Asi není velkým překvapením, že komplex je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO a mnohými je nazýván i osmým divem světa. Komplex je celý veřejně přístupný, ačkoliv na kambodžské poměry za astronomickou sumu 20 amerických dolarů na den (což je asi pětinásobek průměrné denní mzdy běžného Kambodžana). Přestože Angkor wat je pochopitelně nejznámější a dal název celému komplexu, na jeho území se nachází mnoho dalších architektonických skvostů, z nichž většina je daleko starších než samotný chrám. Angkor byl v době své výstavby hlavním městem khmérského království a jedním z největších měst světa.
Angkor Thom je ústředním bodem starobylého komplexu. Je tvořen dvěma velkými chrámy – Bayon a Baphoun a několika dalšími stavbami, mezi kterými je třeba jmenovat například Terasu slonů. Chrám Bayon je například skutečným skvostem – jeho téměř pět desítek věží je zdobeno obrovskými reliéfy lidských hlav, které jsou dodnes pozoruhodně zachované. Baphoun je zase čtvercový chrám s několika strmými terasami. Dalším cílem, který je určitě potřeba navštívit, je nevelký chrám Ta Promh, který se nachází uprostřed vzrostlé zeleně nedaleko od Angkor Thomu. Chrám je v horším stavu, než hlavní památky, ale stále je plně přístupný a jeho charakteristickým rysem jsou obrovské stromy, které jej postupně pohlcují. Středem chrámu prochází mohutný kmen a nabízí tak pohled na dokonalou harmonii přírody a architektury.

Bayon temple

Bayon temple

Funeral temple

Funeral temple

Oblast Angkoru o rozloze zhruba jednoho kilometru čtverečního, je poměrně rozsáhlá a je potřeba si její návštěvu pečlivě naplánovat. Vše samozřejmě jde stihnout za jeden den, ale není úplně rozumný nápad se pohybovat po vlastní ose. Podnebí v kambodžském vnitrozemí je poměrně suché a horké a teploty nezřídka stoupají i nad čtyřicet stupňů Celsia. Vzhledem k rozumným cenám lze doporučit buď zapůjčení jízdního kola (v cenách od jednoho dolaru na den), nebo pronajmout místního řidiče tuk-tuku okolo 20-30 dolarů na den (pro 2-3 lidi), případně klimatizované auto s řidičem za 40-50 amerických dolarů na den. To je více než rozumná cena, uvážíme-li, kolik by podobná legrace stála v Evropě… Proč vlastně uvádím ceny v dolarech? Je to jedndouché – Kambodža má sice svou vlastní měnu, ale většina turistů se s ní vůbec nesetká, všechny ceny jsou uváděny právě v americkcýh dolarech a většinou jsou smluvní, takže nezapomeňte na cestu přibalit dostatek papírků s prezidenty, abyste nebyli na místě nemile překvapení.

Ta Promh

Ta Promh

Stánek s ovocnými džusy v Siem Reap

Stánek s ovocnými džusy v Siem Reap

Možná se ptáte, co lze v Angkoru nalézt mimo onoho komplexu, který za den či dva projdete? Pokud toho nemáte ještě dost, lze si zajet k mnoha okolním chrámům, které jsou méně turistické, mnohé z nich se odlišují architektonicky i stavem a rozhodně dopourčuji některé z nich navštívit. Jedním z nich je např. Banteay Sri, tzv. „lady temple“ (kvůli své narůžovělé barvě), nebo například zádušní chrám Banteay Samre. Jedete-li do oblasti ve „wet season“ (období, kdy alespoň občas zaprší), pak stojí za návštěvu vodopád Kbal Speam vzdálený asi 45km od Angkoru, kde v říčním korytě naleznete starobylé rytiny a je to příjemná túra. V suchém období nemá smysl tam jezdit, protože vodopád neexistuje. Alternativou může být zajímavý výlet k jezeru Tonle Sap, což je největší sladkovodní jezero v jihovýchodní Asii, vzdálené asi 35 km jižně od Angkoru. Dá se tam navštívit několik tradičních plovoucích vesnic s domy na dřevěných kůlech kde žije dodnes aktivní komunita lidí, pro něž se jezero a řeka staly domovem. Jde rozhodně o zajímavý náhled do života místních lidí (vyhnete-li se turistickým pastím, což není vždy jednoduché). V tomto můžu vřele dopourčit služby předem domluvených řidičů, se kterými si dohodnete denní sazbu před odjezdem na internetu a oni vás rádi provezou kam si řeknete a přátelský vám popovídají o historii i kultuře místních lidí. Nocleh pravděpodobně strávíte ve městě Siem Reap, které je moderním jihoasijským městem, srovnatelným s těmi v Thajsku či Malajsii, kde je mnoho dobrých restaurací, najdete tam i podniky, kde to žije přes noc a nespočet hotelů a hostelů za rozumné ceny. Siem Reap má také mezinárodní letiště, které využijete s velkou pravděpodobností, pokud se do Kambodži nedostanete pozemní cestou přes thajský hraniční přechod Poipet. Nutno podotknout, že je potřeba vízum, které získáte na počkání na letišti nebo zmíněném hraničním přechodu za 30 amerických dolarů. Závěrem je třeba říci, že Kambodža vás pravděpodobně překvapí svou vstřícností, relativní vyspělostí (alespoň na turistických místech) a zázemím a velice chutnými pokrmy, které rozhodně doporučuji vyzkoušet. Šťastnou cestu!

Dům na dřevěných kůlech

Dům na dřevěných kůlech

Jezero Tonle Sap

Jezero Tonle Sap

Angkor, Kambodža
 
Oblast Angkoru je středem pozornosti všech turistů v Kambodži. Dostupná je buď pozemní cestou z Thajska skrz hraniční přechod Poipet, odkud vás za několik hodin dopraví autobus nebo lépe skrz mezinárodní letiště v Siem Reap, kam lze doletět mnoha společnostmi, včetně nízkonákladové Air Asia (zpáteční letenka z Kuala Lumpur vyjde na 1500-2500 Kč).
Jak už bylo uvedeno v článku, Angkor má zhruba 1km2 a i když to není moc, pěší cestu kvůli počasí příliš nedoporučuji. Mnohem lepší je pronájem kola za $1 nebo tuk-tuku v cenách od $10 do $30, jste-li pohodlnější nebo jste 3-4, doporučuji auto s řidičem za $30-$50.
Výdaje v Kambodži jsou minimální, ale tato oblast je pochopitelně tak exponovaná, že ceny stoupají do astronomických výšek na místní poměry. Vstupenka na 1 den vás vyjde na $20, večeře v Siem Reap v běžných restauracích okolo $4-7, džus z čerstvého ovoce za $1. Ubytování lze sehnat už od $10/dvoulůžkový pokoj, ale počítejte spíše s cenami okolo $20/pokoj/noc pokud chcete alespoň garanci základního funkčního standardu.
rok 2016
  • Doporučuji pronájem auta nebo tuktuku s místním řidičem. Nejlépe domluvit předem online přes e-maily, včetně smluvní ceny a programu, který si sami můžete sestavit nebo vybrat z nabízených. Konkurence je velká, osobní výbornou zkušenost mám s Mr. Smartym, jeho web je www.angkorsmartydriver.com
  • zvažte, jestli vám stojí za to jít koukat na západ slunce z hory Bakong. Čeká vás dvouhodinová túra v zástupu stovek lidí a přijdete o možnost užít si podvečer přímo u chrámu
  • Chcete-li v Angkoru zažít východ slunce, uvažujte o tom pouze tehdy, máte-li vícedenní vstupenku. S jednodenní vstupenkou vás druhý den do komplexu již nepustí a kupovat novou za $20 kvůli východu slunce za to nestojí. Východ slunce nastává mezi 5:30 a 6:00.
  • Zajeďte se podívat na jezero Tonle Sap, ale vyhněte se komerční vesnici Chong Khneas
  • Kampong Phluk - plovoucí vesnice na jezeru Tonle Sap
  • Phnom Penh - hlavní město asi 350km jižně od Angkor watu
  • Sihanoukhville - jediné plážové resorty v Kambodži, asi 500km jihozápadně od Angkoru
  • Thajsko - hraniční přechod Poipet má přímé spojení se Siem Reapem a odtamtud lze dále pokračovat do Pattayi nebo Bangkoku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *