Léto se pomalu chýlí ke svému konci, a proto je potřeba stihnout ještě alespoň malou návštěvu na slunném jihu. Dnešní článek je věnován největšímu klenotu UNESCO v nejmladší zemi evropského kontinentu – řeč je o nevelké republice Černá Hora a malebném přístavním městečku Kotor ležícím ve stejnojmenné zátoce v severní části země, asi 60 km do hranic s turisticky vyhledávaným Chorvatskem.
Černá Hora je převážně hornatá země s krásným dlouhým pobřežím u Jaderského moře, díky čemuž je vyhledávaným turistickým cílem (nejen) posledních let. Černohorské pobřeží bylo populární už za dob Jugoslávie a následně po válce v 90. letech 20. století jako součást Srbsko-černohorské republiky. Od roku 2007 se země osamostatnila, za svou měnu přijala Euro a stala se jednou z nejoblíbenějších destinací k trávení relaxační přímořské dovolené, stejně jako populárním cílem pro dobrodružné cestovatele díky svým přírodním krásám ukrytým v horách. Dnes však zůstaneme při zemi, u moře a podíváme se do přístavního města Kotor s 23 tisíci obyvateli.
Kotor leží na nejjižnějším cípu zátoky Boka Kotorska (Bay of Kotor), která je unikátním přírodním úkazem – jde o 88 km čtverečních velkou zátoku sestávající se čtyř zálivů (Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský) spojených úžinami Kumbor a Verige (široká pouze necelý kilometr), a nejen proto je nazývána nejjižnějším evropským fjordem a je zapsána spolu s městy ležícími na jejím břehu na seznam Světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Pro přístup ze severní strany od Chorvatska je třeba zátoku buď celou objet 30 km objížďkou, nebo za 4,5 EUR využít oblíbený a frekventovaný trajekt v 800 metrů široké úžině Verige, kde lze během 5 minut přejet z jedné strany na druhou. Samotný Kotor je relativně malý, ale hlavně v letní sezóně velmi frekventovaný a například parkování v centru je dobrodružnou zkouškou nervů s nejistým výsledkem pro každého…
Srdcem města je jeho stará část (Stari Grad), opevněná mohutnými hradbami s monumentální vstupní bránou. Uvnitř najdeme, stejně jako v mnoha italských, chorvatských a černohorských přímořských městech typickou spleť úzkých dlážděných uliček se sušícím se prádlem nad Vámi, ústících v malá i větší náměstí, obsypaná kavárnami a restauracemi nabízejícími „zaručeně tradiční“ místní pokrmy. Nad hradbami stoupá na úbočí vysokých kopců pevnost svatého Jana (San Giovanni fortress), kterou mohou fyzicky zdatnější z Vás navštívit za nějaká tři Eura vstupného. Z vrcholku pevnosti je skutečně dechberoucí výhled na Kotorskou zátoku i na starou část města. Uprostřed ní se pak tyčí hlavní dominanta, dvouvěžová románsko-gotická katedrála sv. Tribuna na stejnojmenném náměstí (Pjaca Svetog Tripuna), jejíž původ se datuje až do 12. století. Na severním konci nalezneme další kostely svatého Lukáše, svaté Nikoly a ortodoxní kostel sv. Mikuláše. V uličkách lemovaných převážně kamennými domy ale nalezneme stavby všech významných evropských stylů – od románského, přes gotiku a renesanci až po baroko, což jen dokládá, že město se vyvíjí po celá staletí a dodnes si zachovává svůj typická ráz. Připravte se však, hlavně v letní sezóně, na skutečně přívalovou vlnu turistů ze všech konců Evropy, kteří bloumají bezcílně ulicemi, vysedávají v četných restauracích a procházejí desítkami obchodů se suvenýry. To však nemění nijak fakt, že město a hlavně přilehlá zátoka a okolí stojí za vidění. Není to místo, kam byste se asi účelově vypravili na eurovíkend z Česka, ale jste-li poblíž (jižní Dalmácie nebo černohorské jaderské pobřeží), určitě to za denní výlet stojí. Bon voayage.
- Jste-li fyzicky zdatní, vyšplhejte na vrchol pevnosti sv. Jana pro krásné výhledy
- Parkování v Kotoru je zážitek na dlouho... parkovišť je málo, jsou placená, přeplněná a dostat se na ně je malý zázrak
- Ochutnejte některou z černohorských specialit, jako je místní čevapi (čevapčiči), pljeskavica (mletá masová placka) nebo rybí speciality (ty už jsou ale podstatně dražší)
- Herceg Novi - malebné historické městečko asi půl hodiny severně od Kotoru
- Budva - oblíbené přímořské město a turistická riviéra jižně 30km od města
- Lovčen national park - jihozápadně od města, pěkná příroda, nejvyšší hora Mt. Lovćen s památníkem a při jasném počasí výhledy až na Itálii