Udaipur – Kašmírová perla na jezeře

článek byl přidán 6.1.2015
Print Friendly, PDF & Email

V dnešním cestovatelském okénku si vyrazíme podstatně dále na východ, než jsme zvyklí a vypravíme se poprvé, ale zaručeně ne naposledy, do rozmanitého indického subkontinentu, který je domovem pro patnáct procent obyvatel naší planety. Naší první zastávkou na putování tímto světem barev a vůní bude krásné jezerní město Udaipur, ležící na břehu tří jezer v jižní části státu Rájastán na západě Indie. Město s bohatou historií a skvostnou architekturou, kterému se přezdívá „Benátky východu“ nebo „nejromantičtější město Indie“ se stalo rájem pro mnohé turisty z celého světa, kterých sem každoročně přijíždějí tisíce.

Ulice v centru města

Ulice v centru města

Městský palác

Městský palác

Udaipur byl po dlouhá léta hlavním městem výsostného královského státu Mévar, a to až do roku 1947, kdy Indie získala nezávislost na Velké Británii a stala se formálně jednou sjednocenou republikou. Za zakladatele Udaipuru je považován Udaj Singh, po němž nese své jméno, který zde vybudoval své sídlo v polovině 16. století. Již tou dobou započala stavba největší dominanty města, jednoho z největších a nejhonosnějších palácových komplexů Indie – městského paláce tyčícího se třicet metrů nad břehem jezera Pichola v samém srdci metropole. Tento úchvatný komplex je tvořen soustavou několika desítek budov, dodnes zachovalých ve výborném stavu. Celý je postaven výhradně z žuly a mramoru a byl po dlouhá staletí sídlem máharádžů státu Mévar. Palácový komplex je z velké části přístupný veřejnosti za v přepočtu asi 40 Kč a je možné jej volně procházet. Jednotlivé paláce, centrální Paví náměstí, přilehlá zbrojnice, galerie a všechny ostatní části rozhodně stojí za vidění a připravte si na to minimálně celé dopoledne. Z paláce jsou samozřejmě i velmi hezké výhledy na přilehlé jezero. Součástí palácového komplexu jsou i dva luxusní hotely (Fateh Prakash, Shiv Niva) a neveřejné sídlo členů bývalé máhárádžovy rodiny, kteří zde dodnes žijí.

Jezero Pichola

Jezero Pichola

Městský palác

Městský palác

Mimo městského palácového komplexu je možno navštívit okolní nákupní uličky, nábřeží na druhém břehu jezera, odkud jsou na palác nádherné výhledy především při západech slunce nebo nespočet různých rodinných hotelů a penzionů, kteří se předhánějí v tom, kdo má lepší střešní restauraci s výhledy na palác. Těžko si představit lepší místo na romantickou večeři, než právě ze střechy s výhledy na jezero a palác – navíc za vcelku lidové ceny, alespoň pro Evropany. Další turistickou atrakcí jsou projížďky lodí po jezeře, které jsou nabízeny na několika místech a různých variantách. Vaší pozornosti zajisté neunikne palác Jag Niwas, který „okupuje“ jeden ze dvou ostrovů na jezeru Pichola a dnes slouží jako velmi luxusní wellness hotel s astronomickými cenami za pokoj dosahujícími až sto tisíc korun. Druhý z ostrovů, Jag Mandir, dnes slouží jako místo pro relaxaci a nabízí zahrady a restauraci.

Jag Niwas hotel

Jag Niwas hotel

Jagdish temple

Jagdish temple

Nedaleko paláce se nachází i nejvýznamnější sakrální stavba ve městě – hinduistický chrám Jagdish Mandir zasvěcený bohu Vishnu, tyčící se nad ostatními stavbami ve městě a rozhodně stojí za návštěvu (boty dolů, jako ve všech chrámech v Indii). Pokud vás omrzí brouzdání uličkami mezi nekončeným množstvím obchůdků nabízejících kvalitní i méně kvalitní zboží všeho druhu, můžete zvážit výlet na asi pět kilometrů vzdálený kopec, kde se nachází tzv. Monzunový palác Sajjangarh, odkud máte-li štěstí, můžete pozorovat celý komplex jezer Pichola a Fateh Sagar a centrum Udaipuru. Město s necelým půl milionem obyvatel dýchá o poznání klidnější atmosférou než rušné metropole jako je Bombaj nebo Dillí a je skutečnou kašmírskou perlou Indie.

Monzunový palác

Monzunový palác

Typický ruch na ulici

Typický ruch na ulici

Udajpur, Indie
 
Pokud cestujete z Evropy, pak pravděpodobně výchozím bodem pro Vás bude letiště v Bombaji nebo Dillí. Udaipur leží s trochou nadsázky řečeno na půli cesty mezi oběma megapolemi. Velkou výhodou je místní letiště Mahara Pratap ležící 25km od města s denním leteckým spojením s oběma velkými městy. Doprava z letiště do města je možná pouze taxíky a vyjde na cca 250 Kč za jednu cestu. Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete letět letadlem, dá se využít poměrně dobrého a frekventovaného vlakového spojení.
Centrum města je de facto pouze v okolí jezera Pichola a přilehlých uličkách, což je snadno dostupné pěšky. Pro výlet k Monzunovému paláci pravděpodobně využijete místní autorikšu za pár desítek korun.
Udaipur je velmi levné město, pokud nejste nároční. Jednoduché čisté ubytování lze sehnat od cca 150 Kč za pokoj za noc, ale luxusní pobyt v jezerním hotelu vás vyjde i na desítky tisíc za noc. Doporučuji ubytování v těsné blízkosti paláce, malých hotýlků a penzionů je velké množství a všude to budete mít blízko. Ve měste je na indické poměry vcelku klid i v noci, takže ruchu se bát nemusíte. Strava v menších restauracích v centru vás nevyjde draho, večeři pořídíte do stovky, snídani za polovinu. Celkové náklady na osobu a den tak při pohodlném živote nepřesáhnou pětistovku.
rok 2014
  • Z opačného břehu jezera Pichola jsou krásné výhledy na městský palác při západu slunce
  • Povečeřejte na jedné z mnoha restaurací na střeše s výhledy na palác
  • Věnujte půl den procházce interiérů paláce a jeho mnoha rozdílných částí
  • Jodhpur - město s mohutnou pevností je asi 270 km daleko
  • Rankapur - malé město s jedním z nejvýznamnějších indických chrámů je 90 km daleko
  • Chittorgarh - bývalé hlavní město státu Mévar 150 km od Udaipuru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *