Tainan – S otiskem holandského dřeváku

článek byl přidán 30.1.2014
Print Friendly, PDF & Email

Dnes podruhé, ale rozhodně ne naposledy, zavítáme do Jihočínského moře, kde jižně od obratníku Raka, přibližně na 23 stupních severní šířky a 120 stupních východní délky leží páté největší město krásného ostrova Tchaj-wan a stejnojmenný distrikt, který bude naší dnešní zastávkou.

Tainan je jedním z rozlohou nejrozsáhlejších měst na ostrově. Přestože v něm není moc výškových budov, žijí zde bezmála úctyhodné dva miliony vesměs spokojených obyvatel. Leží na hustě osídleném západním pobřeží ostrova v jeho jižní polovině, asi hodinu jízdy severně od města Kaohsiung a tři hodiny jízdy od hlavního města Taipei. Mezi dvěma největšími městy ostrova vede dálnice, kolejnice rychlovlaku HSR i běžná trať pro dálkové vlakové spoje. Tainan je proto velmi dobře obsluhován jak vlakovými, tak autobusovými spoji s vysokou frekvencí. To ovšem není hlavní důvod, proč je město jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova, a to jak mezi místními, tak mezi zahraničními turisty. Tím důvodem je jeho historie a jedinečnost.

Tainan Park

Tainan Park

Confucius temple

Confucius temple

Tainan byl po mnoho let hlavním městem za dávných imperiálních dob, a to až do konce 19. století. To pochopitelně zanechalo na obyvatelích města i ve městě samotném svou stopu – nalezneme zde mnoho zajímavých staveb a mírně odlišný životní styl. Tainan se, stejně jako několik dalších měst na Tchaj-wanu chlubí tím, že na jeho území se nachází nejstarší chrám na ostrově, krásný stánek konfuciánské architektury z poloviny 17. století po několika rekonstrukcích v pozdějších dobách s hezkou zahradou, který nalezneme poblíž centra města. Kromě něj se na území rozsáhlého města nachází skoro pět set dalších chrámů, mezi nimi i skvosty jako je chrám Pěti konkubín nebo chrám Boha války.

Fort Provintia (Chihkan tower)

Fort Provintia (Chihkan tower)

Anping Seaside park

Anping Seaside park

Pravděpodobně nejznámější stavby, pocházející převážně ze 17. století, jsou však zcela jiného než asijského původu. Postavili je zde totiž Holanďané, kteří tehdy ostrov okupovali a měli jak jinak než obranný charakter. Tainan a především jeho přímořská čtvrť Anping tak dodnes nesou něco z evropského stylu. Oblasti dominují dvě hlavní atrakce města – Fort Provintia a Fort Zeelandia. První jmenovaná, v čínské verzi též nazývaná Chihkan Tower, je originální architektonickou stavbou podobnou chrámu. Druhá je zcela odlišného charakteru – jde o pozůstatky historické obranné pevnosti, obehnané mohutnými kanóny čekajícími na nepřítele směřujícího z vod Taiwanského průlivu. Obě památky jsou veřejně přístupné a bezesporu stojí za návštěvu.

Fort Zeelandia

Fort Zeelandia

Kanón ve Fort Zeelandia

Kanón ve Fort Zeelandia

Nedaleko Fort Zeelandia, v srdci Anpingu stojí i poslední významná památka města, netradiční obranná pevnost s názvem Eternal Golden Castle či Fortress. Rozlehlá přízemní stavba z červených cihel z konce 19. století s funkčními děly (které jsou v pravidelných intervalech použity pro turistické účely) je možná více parkem, nežli pevností, ale díky své poloze kousek od Fort Zeelandia stojí za to se zastavit i v ní. Pak už nezbývá, než si vybrat z mnoha nočních marketů ve městě a ochutnat nějakou z místních specialit, kterými je Tainan prosluslý – nudle Dan Zai, ústřicové omelety nebo některé z mnoha druhů koláčů a zapít to jak jinak než na Tchaj-wanu tradičním mléčným čajem s perličkami tapioky. Dobrou chuť a šťastnou cestu.

Eternal Golden Castle

Eternal Golden Castle

Jeden z nočních marketů

Jeden z nočních marketů

Tainan, Taiwan
 
Jak již bylo uvedeno, Tainan leží na severojižní vlakové i autobusové tepně, není proto problém se sem dostat prakticky odkudkoli z ostrova. Nejbližší letiště leží v Kaohsiungu a Taipei/Taoyuan je necelé 3 hodiny jízdy.
Centrum města od vlakového a autobusového nádraží se dá snadno projít pěšky, do Anpingu je to několikakilometrová procházka, kterou lze zkrátit taxíkem nebo místním MHD, které jezdí v pravidelných intervalech (pokud se vyznáte v jízdních řádech). Místní infocentrum ochotně poradí a poskytne vícejazyčné mapy.
Výdaje na pobyt na Tchaj-wanu nejsou nijak vysoké, vstupné do památek je v řádech desetikorun, večeři na ulici seženete do 50 Kč bez problémů, nocleh i doprava se v takto velkém městě dá pořídit také za rozumné peníze. Pokud jste někde poblíž a máte volný den, neváhejte a vyražte.
rok 2010
Nechejte si půl den na procházku Anpingu a zbytek dne věnujte centru města s historickými chrámy. Den zakončete na nočním marketu a ochutnejte místní speciality
  • Kaohsiung - krásné moderní město hodinu na jih od Taipei
  • Guanzihling - horké prameny
  • Alishan - velmi dobře přístupná vysoká hora kousek od nedalekého Chiayi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *