Po krátké cestovatelské pauze si opět balíme svá cestovní zavazadla a vyrážíme poznávat. Tentokrát nepojedeme daleko, ale na batohy zapomeňte. Připravte si své elegantní kufříky, najděte nejlepší oblečení, které schováváte hluboko ve skříni, pořiďte si několik kreditních karet, vyluxujte svá konta, přibalte všechny své i sousedovy talismany a vzhůru do Monte Carla!
Ano, je to tak. Dnes jsme se vydali do nejdražšího a nejluxusnějšího města Evropy, kde každá z desítek kotvících jachet s na míru vyráběným nábytkem v jednom ze dvou místních přístavů má hodnotu větší, než průměrná česká rodina vydělá za celý život. Vítejte ve druhém nejmenším státě na evropském kontinentě i na světě, v monackém knížectví. Monako je městský stát o rozloze 2 kilometry čtvereční, což je zhruba jako dvacet pražských Staroměstských náměstí, leží v podhůří francouzských Alp na Azurovém pobřeží u Středozemního moře, asi 8 km od hranic s Itálií. Tato výborná poloha se snadnou dostupností po souši, letecky i po moři a nádherné prostředí z něj dělají doslova pohádkovým rájem Evropy, pokud samozřejmě nepočítáme nemalé náklady na živobytí.
Město Monako (francouzsky Monaco-ville) je tedy logicky hlavním a jediným městem knížectví, jemuž „pevnou rukou“ vládne kníže Albert II., a skládá se ze čtyř částí – historického starého města, slavné zábavní čtvrti Monte Carlo, nákupní čtvrti La Condamine a moderní obytné části Fontvieille. Zajímavostí tohoto města je bezpochyby jeho výškový profil – velká část města leží přímo u hladiny moře, nejvyšší bod však dosahuje až 160 metrů. Staré město se nachází na kopci vysoko nad zbývajícími čtvrtěmi a nabízí tak nádherné výhledy na oba jachtové přístavy i hustou moderní zástavbu. Bez zajímavosti rovněž není ani fakt, že významným „dopravním prostředkem“ ve městě jsou speciální výtahy, kterých je na různých místech několik a jsou obvykle vytesány do skály. Jejich použití je samozřejmě zdarma a významně usnadňují přemisťování mezi starým městem nahoře a přístavem, obytnými a komerčními čtvrtěmi.
Asi nejvýznamnější stavbou staré části Monaka je knížecí palác Le Palais Princier a přilehlé náměstíčko, odkud se rozbíhají úzké uličky starého města a kde každý den v 11:55 přesně probíhá výměna stráží, čemuž přihlížejí stovky turistů. O pár desítek metrů dále nalezneme slavnou monackou katedrálu, místo posledního odpočinku celé knížecí rodiny a slavné oceánografické muzeum s akváriem, které zaujme návštěvníky všech generací. Za muzeem je pěkný park, který přímo vybízí k odpočinku a výhledům na vlny Středozemního moře. Mimo staré město je zaručeně největší atrakcí města slavná budova kasína. Tato nezaměnitelná stavba se dvěma věžemi, známá z mnoha filmů, přitahuje pozornost nejen pro svou architekturu, ale především jako místo, kde se koncentruje množství celebrit, luxusních nablýskaných automobilů renomovaných značek a kde se dá pohádkově zbohatnout. Vstup do kasína se řídí přísným kodexem oblékání a samozřejmě nutností vlastnit dostatek finančních prostředků, jen za vstup do předsálí je požadováno 10 EUR a pro vstup ke hracím stolům budete muset sáhnout mnohem hlouběji do kapsy. Nicméně, navštívit kasíno lze i bez formálního oblečení a finančních prostředků – vstup do foyer je zdarma a snadno přístupný komukoliv – vřele doporučuji tento zážitek. Poté je samozřejmě třeba udělat nezbytné fotografie před budovou a můžete se vydat dále. Říká-li vám něco řev silných motorů, pak jistě víte, že právě v okolí kasína se každoročně v květnu jezdí jedna z nejslavnějších Velkých cen vozů Formule 1. Pravděpodobně nebudete patřit mezi šťastlivce, kteří mají vstupenku v cenách mnoha desítek tisíc korun, abyste si mohli užít pobyt mezi celebritami v době závodů, ale to vám určitě nebrání si trať nebo její část projít kdykoli během roku – v zatáčkách uvidíte typické červenobílé pruhy, máte-li štěstí, jistě zahlédnete i pár šmouh od pneumatik a projít si slavný tunel pod hotelem Fairmont. Na závěr si nezapomeňte prohlédnout jachty v přístavu Port Hercule a můžete pouvažovat o večeři v některém z místních podniků (ceny jsou vysoké, ale nijak zásadně se neliší od cen na zbytku francouzské riviéry).
Když se nachýlí den ke konci, asi vaše kroky povedou na místní vlakové nádraží, odkud se bez problémů dostanete místním vlakem buď do hraničního městečka Ventimiglia v Itálii, nebo prakticky kamkoliv na Azurovém pobřeží Francie – do Nice, Cannes, Antibes až po St.Tropez, Toulon či Marseille. Nocleh v Monaku není úplně levnou záležitostí, dvoulůžkové pokoje se pohybují zhruba od 80 EUR výše. Tolik z návštěvy krásného luxusního daňového ráje, který je oficiálním domovem mnoha hvězd stříbrného plátna, sportu i dalších oborů… Au revoir!
- Zkuste si den naplánovat tak, ať stihnete střídání stráží v 11:55 u knížecího paláce
- jste-li fanoušky Formule 1, projděte si závodní trať (3,3km)
- nenazývejte hrdé obyvatele Monaka "Francouzi", nechcete-li je urazit
- navštivte foyer slavného kasína
- projděte si jachtové přístavy a záviďte :-)
- Nice - krásné historické město s pevností, přístavem, zátokou a slavnou promenádou je 20 minut jízdy vlakem
- Cannes - další slavné letovisko na riviéře, kde se každoročně na jaře koná známý filmový festival
- St. Tropez - luxusní středisko asi 100 jihozápadně od Monaka je známé hlavně díky četnické stanici a krásným plážím
- NP Mercantour - vysokohorský národní park, který vyhledávají převážně lyžaři, se začíná zvedat severně od Monaka