Co si vybavíte, když se řekne Lucembursko? Chvíli přemýšlejte… a pak se společně vydáme na eurovíkend do srdce této nevelké země, stejnojmenného hlavního města, tedy do Lucemburku, který pro našince nebude asi příliš známou destinací, ale přitom vzdálenost 680 km z Prahy přímo vybízí k tomu, aby se tam člověk někdy alespoň na chvíli podíval, ne?
Lucembursko je malá země, a to i na naše nevelké české poměry. Celá zabírá plochu necelých 2600 km čtverečních, což je o 20% méně, než nejmenší kraj České republiky (Liberecký). Jde o krajinu převážně nížinatou, sevřenou z východu Německem, ze severu a západu Belgií a z jihu Francií. Zajímavostí určitě je státní zřízení – ani ne tak fakt, že jde o konstituční monarchii, ale to, že je to jediné Velkovévodství (Grand-Duché) na světě. Hlavou státu je tedy Velkovévoda, který je v zemi mimořádně oblíbený, jako málokde. Bez zajímavosti není ani historická vazba této země na tu naší, přeci jen rod Lucemburků v českých dějinách, v čele s Karlem IV., hrál více než významnou roli. Vždyť Lucemburské hrabstí bylo povýšeno na vévodství roku 1354 právě Karlem IV. Díky své strategické poloze bylo Lucembursko vždy předmětem zájmu všech mocností ve všech dobách, a tak není žádným překvapením, že byl stát okupován například Habsburky, Francouzi, Rakousko-Uherskem, či Německem. Po druhé světové válce se stalo zakládajícím členem Severoatlantické aliance, Evropského hospodářského společenství a OSN a díky efektivní správě země a silnému bankovnímu sektoru se vypracovalo na druhou nejbohatší zemi světa (po Kataru) s HDP na osobu třikrát vyšším, než je v ČR a průměrnou mzdu 4,5 násobně vyšší než je u nás… Tolik na úvod a nyní můžeme vyrazit do hlavního města.
Jak již bylo zmíněno, pohnutá historie země vytvářela potřeby okupujících mocností své území, potažmo hlavní město, chránit. A tak byl Lucemburk opevňován a dobyt, znovu opevňován a dobyt a tak pořád dokola. Ve výsledku z toho vznikl světový unikát – na malém území dnes stotisícové metropole stálo více než dvě desítky pevností! Tato mimořádná obranná opatření, spolu s unikátním rozdělením na horní a dolní město (ville haute, ville basse) daly Lucemburku proslulou přezdívku „Gibraltar of the North“ (Gibraltar severu). Dodnes ve městě a jeho nejbližším okolí nalezneme pozůstatky mnoha obranných mechanismů, jako jsou španělské věže (Spanish turrets), pevnost Thüngen nebo slavné kasematy. Právě kasematy Bock, dlouhé přes 20 km, jsou unikátním pozůstatkem historického opevnění. Dnes částečně přístupné veřejnosti jsou na seznamu Světového a kulturního dědictví UNESCO a určitě by neměly chybět v itineráři každého návštěvníka. V samém centru města byly vystavěny ještě dvoje další kasematy – na jednom úbočí skály nad řekou Pétrusse jsou přístupné stejnojmenné podzemní chodby, které sloužily především jako sklady a úkryt vojska, na druhé straně údolí jsou pak kasematy součástí komplexu podzemních trezorů Lucemburské státní banky.
Centrum města se nachází v jeho horní částí (ville haute). Nejvýznamnější státní budovou je velkovévodský palác (Grand Dukes Palace) spolu s propojenou budovou parlamentu. Nedaleko stojí katedrála Notre Dame a turisticky oblíbená náměstí Place d’Armés a Place de Guillaume II s řadou restaurací a kulturních akcí. Na Place de la Constitution je vstup do kasemat Pétrusse a také dominantní socha Gellë Fra (Golden lady), sloužící jako válečný pomník. Naopak dolní město (ville basse), s centrální části s názvem Grund, je ideálním místem pro relaxaci. Rozkládá se podél říčky Pétrusse, kde se nachází největší městský park, typické místní domy a opatství Neumünster. Je to oblast o poznání klidnější než rušné centrum a nabízí krásné výhledy na něj. Na okraji Grundu nalezneme i tzv. Václavovu zeď (Wenceslas wall) pojmenovanou po českém králi a lucemburském vévodovi Václavu II, který zde nechal postavit pevnost.
Pokud vám zbyde pár hodin času, určitě byste neměli opomenout navštívit americký válečný hřbitov na okraji čtvrti Hamm (asi 4 km z centra města, hned u letiště, přístupný busem nebo taxi). Je to místo uctívající památku více než 5 tisíc amerických vojáků padlých ve slavné „Bitvě o výběžek“ (battle of the bulge) na přelomu let 1944-1945 v Ardenských lesích formou pěti tisíc bílých křížů na travnatém poli ve tvaru půlměsíce. Je to také místo posledního odpočinku slavného generála George S. Pattona, který se svou Třetí armádou osvobodil západní Čechy. Kousek dále naleznete paradoxně i méně známý německý vojenský hřbitov v Sandweileru.
- Nevynechejte procházku po Pétrusse valley s výhledy na Grund
- Zajděte se podívat na americký vojenský hřbitov
- Zajděte si do některé z výborných italských restaurací, kterých je město plné
- Vianden - malebné městečko s hradem, snadno dostupné busem
- Metz - historické francouzské město na jih od Lucemburku
- Diekirch - město s válečným muzeem z Bitvy o výběžek