Uprostřed Evropy máme začátek léta, a to znamená i začátek mnoha letních dovolených v přímořských letoviscích v jižní Evropě, u českých přehrad a rybníků či na maloměstských koupalištích. I přesto, nebo právě proto, zkusíme v dnešním příspěvku trochu odtajnit jiné letovisko, které je neméně populární pro západní turisty, ale přesto jde o velmi atraktivní lokalitu vzdálenou o mnoho tisíc kilometrů dále od domoviny, než je italské Bibione či chorvatská Istrie. Řeč je opět o Asii, tentokrát poprvé o Malajsii a půvabném ostrově Langkawi, který se nachází ve státě Kedah v severozápadní části země, poblíž námořní hranice s Thajskem.
Langkawi, neboli orlí ostrov, jak jej místní pojmenovali (Lang je malajsky orel) je velmi rozporuplné místo. Na jednu stranu jde opravdu o tropický ráj, s krásným počasím, dlouhými písečnými plážemi, palmami, výbornou malajskou kuchyní, teplým mořem či mnohými atraktivitami. Na stranu druhou však jde i o turistický megahit, který ročně navštěvují desetitisíce turistů ze všech koutů světa, a to se podepsalo na masové komercializaci, znečištění pláží a moře a také na astronomickém růstu cen služeb, který značně vybočuje z malajského standardu. Samozřejmě platí to, co se dá říci o mnoha místech na světě – i na Langkawi si každý může najít to své. Avšak, mám-li být upřímný – nedoporučoval bych cestu právě sem beznadějným romantikům toužícím po soukromých zákoutích a malebných plážičkách na úbočí skal, jakých je plné Řecko nebo Portugalsko. Pro takové by mohl být zajímavější některý z nedalekých thajských ostrovů. Pro běžného cestovatele však Langkawi určitě zajímavým cílem je. Díky přítomnosti mezinárodního letiště přímo na ostrově je doprava poměrně snadná (a s využitím asijských nízkonákladových společností i velmi levná a dostupná), zázemí na ostrově je velmi slušné pro prožití aktivní i relaxační dovolené, služby jsou na dobré úrovni a když člověk trochu hledá, najde si určitě to své.
Patříte-li k méně movité klientele, máte v podstatě tři možnosti, kde se ubytovat. Na úvod je potřeba říci, že na ostrově neexistuje veřejná doprava. Výhradní dopravou jsou buď taxíky, anebo pronajaté skútry či automobily. Ale zpět k ubytování – tou nejméně pravděpodobnou variantou, kde můžete skončit, je vnitrozemí ostrova – jde převážně o zemědělskou nepříliš obydlenou krajinu na úpatí horského masívu. Další možnost je oblast okolo hlavního města Kuah na jihovýchodě – jde o levnou lokalitu plnou hostelů a levnějších hotelů, ale jde spíše o městskou turistiku, pláží je zde omezené množství a je o ně velký zájem. Jde o dobrý výchozí bod k poznávání ostrova. Avšak zdaleka nejvíce pravděpodobným místem Vaší dovolené je jihozápadní cíp ostrova nedaleko letiště, kde se nacházejí pláže Pantai Cenang a Pantai Tengah. Jde o několik kilometrů dlouhé písčité pláže lemované desítkami hotelů, motelů a Bed & Breakfast ubytování všech různých úrovní. Ceny jsou vyšší než v Kuahu, ale ne o moc a oproti luxusním resortům na severu ostrova jde o relativně malé částky. Osobně bych doporučil ubytování na jižní Pantai Tengah, která je daleko méně frekventovaná a levnější než profláknutý Cenang. Toužíte-li ale po větším vzruchu a nočním životě, Cenang je to pravé pro vás. Ceny se odvíjejí od vybavení, vzdálenosti od pláže a sezóně. Začínají na cca 300 Kč za pokoj a noc a končí někde u deseti tisíc. Opět si neodpustím jeden tip – T-Star Cottage. Jde o krásné ubytování 5 minut od pláže, v malebné zahradě za velmi rozumné ceny. Pokud vám nevadí absence klimatizace a teplé vody ve sprše, určitě jde o výbornou volbu. Mimo ubytování vás jistě bude zajímat proslulá malajská kuchyně. Restaurací je všude plno, ale opět platí, chce to dobře hledat a vybírat. Protože drtivá většina z nich jsou turistické pasti, kde za jídlo zaplatíte více než na Staroměstském náměstí v Praze a kvalita tomu nebude odpovídat. Ale jsou i místa, kde pořídíte smažené nudle s kuřetem za 40 Kč, nebo čerstvě ugrilovaného půlkilového mořského okouna za tři stovky. Opět malé doporučení – restaurace Cactus na konci Pantai Tengah.
Dost už však o detailech, pojďme se vydat prozkoumat ostrov. Zase záleží na vás, kolik toho chcete vidět a jakou formou. Nejlepší na poznávání je půjčení skútru – je levné (200 Kč na celý den) a dopravíte se snadno ke všem zajímavostem. Nemůžete-li nebo nechcete-li půjčovat skútr, pak zkuste taxíka. Používá se fixní sazebník, ale dá se předem zarezervovat i soukromé taxi s řidičem na půl dne nebo na den za pevně dohodnutou sazbu. Fantazii se meze nekladou. Určitě největším turistickým lákadlem ostrova je tzv. SkyBridge – jde o scénický prosklený pěší most postavený na druhé nejvyšší hoře ostrova v nadmořské výšce 850 metrů. Výhledy z mostu jsou úchvatné… Doprava na něj je jediná možná – skrz kabinovou lanovku. Ceny bohužel odpovídají turistické atraktivitě – vstupenka i s lanovkou vás vyjde asi na 250 Kč, což je na Malajsii vysoká částka, ale odpovídá evropským standardům. K lanovce se nejlépe dopravíte taxíkem odkudkoli (z Pantai Tengah je cena 180 Kč/taxi/1 směr a trvá 30 minut). Jde o megaatrakci, ale určitě stojí za to ji vidět, za ty výhledy to stojí a nahoře na mostě se mačkat s davem nebudete, nemusíte mít strach. Tématická vesnička u dolní stanice lanovky je spíše pro asijské turisty nebo pro děti, jinak mi přijde jako ztráta času tam zůstávat. Raději se vydejte k Telaga Tujuh, neboli vodopádu sedmi studní. Ten je sice téměř vyschlý v suché sezóně, ale koupání v jezírku pod i nad ním za to stojí. Dá se tam dojít pěšky od lanovky (1,5 km) nebo dojet taxíkem. Nahoru však musíte po svých, tentokrát žádná lanovka, ale schody. Společnost vám budou dělat drzé opice, takže pozor na věci při koupání :-). Když je řeč o vodopádech, zkuste si naplánovat cestu k vodopádu Durian Perangin, který je velmi hezký na fotky a koupání v průzračné vodě pod ním je velmi osvěžující. Vypravíte-li se poznávat ostrov kolem dokola, neměli byste minout severní pláže, které jsou téměř liduprázdné, včetně zvláštní pláže s černým pískem. Až vás moře přestane bavit, zajeďte si po vyasfaltované silnici až nahoru na nejvyšší bod ostrova – horu Gunung Raya ve výšce necelých tisíc metrů (vzhledem k tomu, že jste na ostrově, jde opravdu o převýšení téměř tisíc metrů). Výhledy jsou parádní a není to příliš frekventované místo. Povinnou zastávkou i s focením by měla být i monstrózní socha orla na náměstí v hlavním městě Kuahu. Ostrov nabízí i mnoho dalších atraktivit – geologický park, ptačí park, několik tradičních chrámů, mauzoleum Mahsuri, vypálená rýžová pole, několik dalších vodopádů, pláží, jeskyní… je opravdu z čeho vybírat a nudit se nebudete.
Závěrem ještě možné doporučení na výlet mimo ostrov – za opravdu pár korun (cca 150 Kč) můžete vyjet na půldenní výlet rychlolodí po okolních ostrůvcích včetně koupání ve sladkovodním jezeře Těhotné panny na jednom z vedlejších ostrovů. Jde opět o komerční záležitost, ale pro zpestření je to určitě dobrá alternativa. Tolik k dnešnímu povídání o Langkawi. Štastnou cestu a příjemné zážitky.
- Určitě nevynechejte lanovku a SkyBridge. Cena i fronty stojí za ten výhled.
- Nenechte si ujít nejvyšší horu ostrova - Gunung Raya
- Máte-li možnost, zajeďte se vykoupat na severní pláže ostrova a k vodopádu Durian Perangin
- Západy slunce na Pantai Cenang a Tengah jsou krásné
- Pozor - v moři se vyskytuje bodavý plankton, který bohužel u pobřeží přežívá díky vypouštění nečistot do moře lhostejnými hoteliéry. V některých místech je pobyt v moři velmi nepříjemný a pro někoho až nesnesitelný. Na severu ostrova se nevyskytuje.
- Výlet na okolní ostrovy - půldenní výlet rychlolodí za necelých 200 Kč na 4 okolní ostrovy, včetně koupání ve sladkovodním jezeře a pozorování malajských červených orlů
- Ko Lipe- krásný (předražený) thajský ostrov, asi 2 hodiny jízdy lodí
- Kuala Lumpur - hlavní město Malajsie, snadno dostupné za 50 minut letecky za pár korun asi 10x denně