Další podzimní příspěvek tohoto roku nás zavede netradičně směrem na jihovýchod Evropy do míst, která jsou obestřena mnoha tajemnými pověstmi. Ačkoliv jde v podstatě o nepříliš atraktivní rozlehlou zemědělskou a kopcovitou krajinu rozkládající se na východní části karpatského pohoří, většina z nás již její název slyšela – řeč je o Transylvánii. Tato oblast, nazývaná také Sedmihradsko, je největším regionem Rumunska rozkládající se na více než 100 tisících kilometrech čtverečních (je tedy o čtvrtinu větší než celá ČR) ve střední části země. Převážná část Transylváni leží v nadmořské výšce od 300 do 500 metrů a je bohatá na nerostné suroviny a jako úrodná zemědělská půda pro pěstování kukuřice či ovoce. Jižní část území je lemovaná Transylvánskými Alpami, pohořím dosahujícím vysoko přes 2000 metrů. Našim dnešním cílem pak bude právě jihovýchodní region, kde se nalézá sedmé největší město Rumunska, čtvrtmiliónový Brasov.
Brasov nebude asi českým turistům příliš známá destinace, přestože jde o historické a velice turisticky přívětivé město. Díky své výborné strategické poloze, ležící na hlavní silniční i železniční trati necelé 2 hodiny od metropole Bukurešti a stejně daleko od oblíbeného nízkonákladového letiště v Targu Mures, je však ideálním cílem. Toto tvrzení podtrhuje i fakt, že v okolí se nachází mnoho turisticky atraktivních míst, která mají určitě něco do sebe. Nedaleko Brasova se zvedají vrcholky Transylvánských Alp, v okolí je spousta zajímavých hradů, lyžařských středisek i dalších atraktivit, které za rozumné ceny nabízejí spoustu možností kulturního i sportovního vyžití pro kohokoliv. Samotné město Brasov má bohatou historii sahající až do třináctého století, kdy bylo založeno pod názvem Kronstadt příslušníky Řádu německých rytířů. V 19. a začátkem 20. století bylo město pod silným uherským vlivem a z toho titulu zde byl domov mnoha maďarských přistěhovalců, stejně jako v případě některých jiných měst v Transylvánii. Dnes tvoří maďarské a německé obyvatelstvo asi 8% z celkového počtu.
Hlavní dominantou města je mohutný 65 metrů vysoký gotický Černý kostel (Biserica Neagra) ze 14. století stojící uprostřed historického centra na náměstí Piata Sfatului. Okolo něj lze najít vše, co běžná historická centra měst nabízejí – uličky, kavárny, restaurace, obchody… Celé historické centrum je dodnes obehnáno hradbami se šesti zachovalými strážními věžemi a dvěma baštami, u nichž si můžete přečíst něco málo o historii tohoto opevnění. Za zmínku pak určitě stojí i návštěva dalších zajímavých památek, jako je kostel svatého Mikuláše, stará římská škola Prima Scoala Romanesca, brána Poarta Schei nebo židovská synagoga. Perličkou pak může být procházka ulicí Strada Sforii – třetí nejužší uličkou v Evropě (podle oficiálních záznamů) se šířkou nejvýše 130 cm. Určitě mohu doporučit výstup na kopec nad městem, kde se tyčí pevnost Dealul Cetatii a nabízí krásné panoramatické výhledy na historické centrum (obzvláště pak při západech slunce). Alternativou je cesta lanovkou na horu Tampa, která se zvedá do úctyhodné výšky ihned za branami starého města. Poněkud kýčovitým, avšak pro Brasov typickým doplňkem je potom mohutný bílý nápis „BRASOV“ v hollywoodském stylu, který právě na vrcholku této hory shora shlíží na město.
Ocitnete-li se v Brasově, pravděpodobně to nebude jediná destinace, kterou budete v Rumunsku, potažmo Transylvánii, chtít navštívit. Téměř s jistotou lze říci, že každý turista, který navštíví Brasov, si udělá výlet do 20 kilometrů vzdálené vesničky Bran, ve které se nachází stejnojmenný hrad. Co je na něm tak výjimečného? V zásadě nic. Jde o menší, historicky nepříliš významný, ale o to více zachovalý hrad v tradičním stylu. Nicméně, jde o nejnavštěvovanější objekt celého Rumunska a takřka v jakémkoli počasí zde potkáte zástupy turistů z celého světa. Dle pověsti je totiž právě Bran údajným sídlem slavného hraběte Vlada Tepese, známějšího pod jménem „Dracula“. Přestože historické prameny toto vyvracejí, Bran těží z této pověsti a na Draculu zde narazíte všude – přímo na hradě i v desítkách turistických atrakcí a stánků všude kolem. A ruku na srdce, kdo by by navštívil Transylvánii a vynechal návštěvu slavného Draculova sídla? Ovšem mimo hradu se doporučuji v této turistické vesnici nezdržovat a raději vyrazit do okolních lesů, kopců a hor… zajímavým místem k návštěvě může být rovněž pevnost Rasnov, která je na půli cesty mezi Branem a Brasovem. V Rasnově naleznete nádhernou a zachovalou pevnost s krásnými výhledy do okolí a její návštěvu tak určitě doporučuji.
Brasov a jižní Transylvánie obecně jsou určitě destinací hodnou návštěvy (na rozdíl od Bukurešti například) a v nejbližší době by snad mělo poblíž vzniknout i nové letiště, které ji zpřístupní masové turistice, proto neváhejte a vypravte se tam ještě předtím… šťastnou cestu a pozor na upíry :).
- Neberte Brasov jen jako výchozí místo pro poznávání okolí, město stojí také za návštěvu
- Ubytování shánějte výhradně v historickém centru
- Vyšplhejte k pevnosti a užijte si výhledy na město
- Vydejte se do okolí - hrady Bran, Rasnov, lyžařské středisko Poiana a spousta přírodních zajímavostí lákají k návštěvě
- Sighisoara - historické město pod záštitou UNESCO vzdálené asi 100km severozápadně, údajné rodiště hrabětě Draculy
- Bran - vesnice se stejnojmenným hradem, kde údajně Dracula působil, 20km jihozápadně
- Rasnov- vesnice se zachovalou pevností, 10km jihozápadně
- Sinaia - historické město s úžasným zachovalým zámkem Castelul Peles (UNESCO)