Tento článek se bude od ostatních poněkud lišit. Není vlastně ani tak o cestování soukromě s batohem na zádech, jako o představení oblíbené destinace, která je pro desetitisíce turistů z celého světa velice známá, často a hojně navštěvovaná a přesto stále láká nové a nové zájemce. Stojí opravdu za vynaložené peníze? To si každý musí odpovědět sám…
Vítejte na křižovatkách starověkých dějin. Vítejte v Egyptě. Dnes země ne úplně politicky stabilní a bezpečná, ale má za sebou již několik tisíciletí různých válek, bojů, nepokojů a státních převratů. Je proto jisté, že i současnou situaci brzy zavane písek a pohřbí v propadlišti dějin. Co však všechno překoná, jsou majestátní památky, kamenné stavby z dob dávno minulých, které nepřestanou fascinovat. Vypravíme se navštívit megametropoli Káhiru a pláně v nedaleké Gíze. Cestu jsem podnikl organizovaně s cestovní kanceláří, a proto jsou zážitky poněkud zkreslené a omezují se pouze na místa, která se takto dají navštívit. Proč zde o nich vůbec píšu? Protože podle mého názoru je třeba je v životě vidět, stojí skutečně za to a protože není tak úplně snadné je navštívit na vlastní pěst (ne že by to nešlo, zájemcům rád poradím, jak na to). A taky proto, že se dá ušetřit i při jejich návštěvě…
Káhira je tradičním cílem turistů dovolenkujících na březích azurových vod Rudého moře, především z oblasti Hurghady (případně i z Marsy Alam, z Taby či letecky ze Sharm el Shiekhu). Začneme v hlavním městě dnešního Egypta, tedy v Káhiře. Zájezd začíná obvykle ve dvě ráno a následuje dlouhá nudná 500km cesta po velmi kvalitní asfaltové dálnici. Následně se program může lišit, ale obvykle má tři hlavní zastávky – Egyptské muzeum, parfumerii nebo papyrový institut a pyramidy v Gíze. Egyptská parfumerie představuje výrobu voňavek, parfémů a toaletních vod s možností nákupu, stejně tak v institutu papyru můžete vidět vcelku zajímavý způsob výroby tradičního papyru přímo z rostliny, avšak důvod, proč na výlety jedete, jsou samozřejmě dva hlavní body programu. Egyptské muzeum je skutečně fantastické pro milovníky historie. Srovnatelné je co se velikosti týče snad pouze s britským národním muzeem, skrývá neuvěřitelné množství více než 150 tisíc exponátů za celou dobu existence starověkého i novodobého egyptského státu včetně světově proslulého pokladu faraóna Tutanchámona s jeho legendární zlatou maskou. Určitě může být zajímavé, i když finančně nákladné, navštívit sál originálních mumií faraónů, jež přečkaly staletí… Muzeum by klidně vydalo na celý den, bohužel návštěva s cestovní kanceláří Vás omezí na slabé dvě hodinky, tak pečlivě vybírejte, co navštívit! Upozorňuji, že platí velmi striktní zákaz natáčení a focení.
Pro mnohé hlavním bodem programu cesty do Egypta a možná i celoživotním zážitkem bude návštěva posledního dosud stojícího z původních sedmi divů světa – velkolepých pyramid v Gíze. Oblast nedaleko Káhiry, již z dálky dominují tři gigantické až téměř sto čtyřicet metrů vysoké pyramidy obklopené několika menšími, je denně v obležení tisíců turistů. Nejznámější, nejvyšší a nejzachovalejší pyramidou je ta Chufuova, známější pod názvem Cheopsova s výškou 137 metrů postavená z více než dvou miliónů kusů kamene. Její majestátnost oceníte až při pohledu zespodu nebo dotyku… Vedle stojící Chefrenova a Menkaurova pyramida dokreslují obrázek velkoleposti tohoto místa. Budete mít možnost navštívit osobně jednu z malých pyramid stojících v těsném sousedství (ale pozor, je tam málo místa a nikdo nehlídá, kolik lidí se snaží dostat dovnitř). Rovněž bude jistě na programu zastávka na speciálním vyvýšeném místě, odkud lze pořídit krásné fotky celé oblasti, včetně populárních fotek s „dotekem špičky pyramidy prstem“ a podobně. U samotných pyramid budete nejspíš zklamáni jak množstvím návštěvníků, tak především velice otravnými prodejci všemožných suvenýrů čínské výroby. Na druhou stranu pocit bezpečí dodává přítomnost po zuby ozbrojené turistické policie, která od teroristických útoků v Luxoru v roce 1997 hlídá všechna významná místa v Egyptě.
Vstup k pyramidám již po staletí střeží jeden z velkých symbolů Egypta, 45 metrů dlouhá a 22 metrů široká socha sfingy – se lvím tělem a lidskou hlavou – a jistě neunikne pozornosti žádného návštěvníka. Existuje mnoho spekulací o jejím původním významu i o tom, jakým způsobem a ve které válce vlastně přišla o nos. Vše se jistě dozvíte na místě od průvodce, který pro vás bude mít ty „zaručené informace“. Návštěvu Gízy zakončíte chutným obědem, při troše štěstí přímo ve stínu pyramid.
Na kolik takový výlet asi vyjde, říká si jistě mnoho z vás a jak na něm ušetřit? Cena se může značně lišit. Obvykle se pohybuje v době psaní tohoto článku okolo 2000 Kč (70-80 EUR nebo 90-100 dolarů) a zahrnuje celodenní výlet autobusem, oběd u pyramid, vstupy, průvodce a základní pojištění. Když jste trochu dobrodružnější povahy a neuvěříte nesmyslným námluvám českých cestovních kanceláří, které vás budou varovat před nákupem u konkurence, můžete ušetřit až 40 či 50% z celkové ceny, a to není zanedbatelné. Existuje mnoho menších místních cestovních kanceláří, které s těmi českými úzce spolupracují a pokud koupíte výlet přímo u některé z nich, ušetříte za „zprostředkovatelský poplatek“, který české CK inkasují. Je to jen na vás… Aktuálně například u jedné z nich, se kterou mám osobní a velmi kladné zkušenosti – LM Egypt – seženete výlet do Káhiry od 40-55 EUR, což je oproti 75 EUR, za kterou stejný výlet prodávají renomované české kanceláře velký rozdíl. V ceně máte rovněž českého průvodce (buď stejně kvalitního, nebo kolikrát i lepšího), nebo na vyžádání ruského, anglického či polského za ještě nižší ceny. Novinkou v nabídkách těchto kanceláří jsou i letecké zájezdy, které výrazně zkrátí nezáživnou cestu, případně dvoudenní zájezdy s noclehem nebo kombinace s výlety do Alexandrie nebo soukromé zájezdy bez organizovaných skupin, osobním vozem s řidičem a průvodcem. Možností je spousta, stačí jen chtít a nebát se, je to jen na každém z vás…. Tak jako tak, Egyptské muzeum a pyramidy v Gíze by každý, kdo jede do Egypta, měl jednou za život navštívit…
- nebojte se vyrazit s alternativními menšími cestovkami, vyhněte se velkým českým kancelářím, se kterými jedete na pláž, ušetříte výrazně
- informujte se na program a snažte se zvolit takovou CK, která má v programu Gízu hned ráno po otevření, kdy ještě není velké horko
- hlavně v letních měsících, kdy v Gíze teploty přes den dosahují i více než 50°C, je potřeba neustále doplňovat tekutiny, nepodceňovat, nevyplácí se to !!!