Antrim je název, který mnoha lidem nic neřekne, a to je velká škoda. Je to název nejvýznamnějšího hrabství v Ulsteru, tedy Severním Irsku, které patří pod správu britské královny, jelikož je nedílnou součástí Spojeného království. Antrim a jeho dlouhé členité pobřeží, táhnoucí se od hlavního města Belfastu až na samotný sever smaragdového ostrova, je v převážné většině téměř liduprázdné a nabízí tak pohledy na skutečný nezkažený venkov a přírodní krásy, které Irsko (myšleno jako ostrov, ne jako země) skýtá.
Podél celého pobřeží se z Belfastu do města Portrush v severozápadní části hrabství táhne Antrim Coastal Road, tedy pobřežní silnice, která je z jedné strany lemována tmavě modrými vodami Irského moře s vykukujícími vrcholky skotské pahorkatiny a z druhé strany nejprve hustě obydlenými nížinami v jižní části a následně kopečky a údolími Glens of Antrim od města Carnlough směrem na sever. Celá trasa začínající v Belfastu a končící v přímořském letovisku Portrush má asi 130 kilometrů a dá se v pohodě zvládnout volným tempem za jeden den včetně mnoha zajímavých zastávek po cestě. Jižní část trasy není až tak zajímavá, velkou část tvoří výjezd z předměstí Belfastu, a tak lze o opravdovém začátku hovořit až v městě Carrickfergus. Tato původem rybářská vesnička s ruinami normandského hradu a menším přístavem je ideálním příkladem severoirského městečka. Následuje nepříliš zajímavý přejezd největšího města na trase – Larne, který slouží jako hlavní přístav po Belfastu a spojuje Severní Irsko a Skotsko. Poté se již začínají postupně zvedat vrcholky Glens of Antrim a na obzoru se rýsuje idylické zátiší s mořem napravo a věčně zelenými pláněmi nalevo. Hustota osídlení markantně klesá, stejně jako hustota dopravy. Vjíždíte do skutečného Severního Irska, které v nezměněné podobě existuje už z dob temného středověku…
Drsnou, krásnou a nezkaženou krajinou projedete vesnice Glenarm, Cushendun a Cushendal, kde se vyplatí odbočit na špatně značené okresní silnice a chvíli zkusit bloudit krajinou ovcí a zelených plání, kam vás cesta zavede… občas nějaká skončí, občas se ztratíte, ale nakonec jistě dojedete zdárně zpět. Ideální scénář pak je, pokud se povede dorazit až do městečka Ballycastle, kde se opět lze napojit na Antrim Coast Road. Odtud zamíříte dále na sever k vesničce Ballintoy. Ideální zastávkou je nedaleká atrakce – provazový most Carrick-a-rede, ke kterému vede asi dva kilometry dlouhá pěší trasa od parkoviště a na které za dobrého počasí jistě potkáte i nějaké turisty. Samotný most je pro veřejnost za poplatek několika liber otevřen, ale jen za příznivého počasí, zejména pokud Beaufortova stupnice větru dovolí… Ať už máte na počasí štěstí, ať už máte odvahu nebo chuť se po mostě projít, určitě stojí za procházku už trasa, která k mostu vede a odhaluje úchvatné výhledy na útesy a nedaleký Rathlin Island.
Pak už následuje krátký přejezd k největší atrakci široko daleko. Jde o světoznámý přírodní úkaz, který před mnoha tisíci lety zformovala Matka příroda z čedičových komínů a který oplývají všemožné pověsti a mýty. Odtud pochází také její název – Giant’s Causeway, neboli „obrův chodník“, je právem zapsán na seznamu Světového a kulturního dědictví UNESCO a je skutečně světovým unikátem. K samotné formaci je potřeba se dostat procházkou dolů podél útesu a následně nic nebrání si jej vychutnat doslova na vlastní kůži – pohyb není nijak omezen. Jelikož Giant’s Causeway klesá pozvolna do moře, rozbíjejí se o něj mohutné vlny a dokreslují tak jedinečnou atmosféru, která opravdu stojí za to…
Na závěr celé cesty pobřežím Antrimu vede krátký úsek silnice od Giant’s Causeway směrem k světově proslulé vesničce Bushmills. Po cestě ještě nechybí zastávka s výhledem na vápencový útvar, který připomíná hlavu vytesanou v útesu. Nejedna legenda praví, že toto je hlava onoho obra, který si nechal vytesat chodník o pár kilometrů dále a tady na vše dohlíží… zda uvěříte, nechám na vás… Poté již skutečně dorazíte do Bushmills, kde vás přivítá několikapatrová kamenná budova s dřevěnou střechou s nápisem Old Bushmills Distillery Co. Je to nejstarší oficiálně zapsaná a dodnes funkční palírna legendární irské whiskey na světě s licencí k výrobě od roku 1608! Dodnes vyrábí velmi kvalitní a vysoce hodnocené nápoje, které je možné zakoupit po celém světě – díky velmi vysoké spotřební dani na alkohol se však nevyplatí příliš kupovat přímo na místě. To ovšem nebrání návštěvě s exkurzí a ochutnávkou…
Pokud máte štěstí na počasí a je jasný nebo polojasný den, tak v jeho závěru, který se jistě kvapem blíží, se vyplatí počkat na západ slunce a strávit jej na nedaleké zřícenině hradu Dunluce (vstup zdarma), odkud jsou skutečně úchvatné výhledy na moře kontrastující se zdmi hradu posazeného na zeleném vrcholku. Tím cesta Antrimem končí a lze se vydat buď do pár kilometrů vzdáleného letoviska Portrush za zábavou, nebo případně zpět, tentokrát pohodlnější vnitrozemskou dálnicí přes města Ballymoney a Ballymena do sto kilometrů vzdáleného Belfastu.
- Vhodným prvním zastavením za Belfastem je městečko Carrickfergus s normandským hradem a přístavem
- při návštěvě zkuste sjet z hlavní silnice (pokud počasí dovolí) v oblasti Cushendun-Ballycastle-Ballintoy a užijte si krásné výhledy na zelené pláně
- nevynechtejte návštěvu nejstarší palírny whiskey na světě v Bushmills a dopřejte si ochutnávku tohoto legendárního moku
- Na Giant's Causeway si vyhraďte dostatek času a absolvujte procházku od parkoviště až dolů k útesu