Po naší poslední cestě do daleké Asie tentokrát trochu snížíme rozpočet a vrátíme se zpět na starý kontinent, kde poznáme hlavní město země, která možná není turisticky tak atraktivní, jako některé jiné, ale právě o to je zajímavější – podíváme se do severovýchodní Evropy, do malé hrdé země, kde basketbal přerostl v náboženství, do Litvy. Již na základní škole v hodinách zeměpisu se dozvíte, že hlavním městem Litvy je Vilnius. Ano, a právě toto město je cílem naší dnešní cesty…
Vilnius je na evropské poměry nepříliš veliké, asi půlmiliónové město, které je od roku 1990, tedy od vzniku samostatné litevské republiky, jejím hlavním městem. Jde o vcelku moderní metropoli, která se neustále rozvíjí a navzdory všem předsudkům, které k „východním zemím“ u nás v Česku máme jde o prakticky srovnatelně vyspělé město, jako kterékoli jiné v našich končinách. Litva je, stejně jako Česko, od roku 2004 plnohodnotným členem Evropské unie a ačkoliv má pouze tři milióny obyvatel, jde o moderní „západní“ zemi, která se dávno oprostila od časů sovětské nadvlády. Vilnius leží v jihovýchodní části země, nedaleko běloruských hranic, na březích řeky Vilnija, od které je odvozen jeho název a Neris. Město se skládá z historického jádra, které je zapsáno na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO a moderních komerčních a rezidenčních čtvrtí, které jej obklopují.
Díky své nevelké rozloze je historické centrum Vilniusu snadno dostupné pro pěší procházky a dá se snadno zvládnout za jeden den, což z něj činí poměrně atraktivní destinaci třeba na eurovíkend, nebo jako zastávku na putování po pobaltských republikách. Město leží v nadmořské výšce pouze něco málo přes sto metrů, a proto nejvyšší bod – Castle hill, který se tyčí v samém srdci města, je jeho hlavní dominantou už od dávných dob, kdy zde přesídlil velkovévoda Gediminas z tehdejšího hlavního města litevského velkovévodství – nedalekého Trakai. Legenda praví, že Gediminas měl jednou sen o železném vlkovi stojícím na kopci a když se optal na význam snu místního kněze, bylo mu řečeno, že by zde měl založit město, a tak se i stalo. Na vrcholku kopce, ze kterého se rozprostírají krásné výhledy na historické centrum, stojí zřícenina hlavního vilniuského hradu a také věž Gediminas Tower z červených cihel, na které majestátně vlaje litevská vlajka. Na protějším kopci je dobře vidět na Three crosses monument – monument tří křížů, který odkazuje na násilnou smrt františkánských mnichů a rovněž symbolizuje význam křesťanství v dějinách země. Pod Castle hill nalezneme centrální náměstí, Cathedral square, kde se nachází hlavní vilniuská katedrála, dominantní zvonice a nedaleko také budova univerzity a prezidentský palác. S náměstím sousedí i historické jádro starého města s mnoha kostely – např. kostel sv. Anny , sv. Terezy nebo sv. Kazimíra a budovami převážně v barokním stylu s prvky klasicismu, novorenesance a novogotiky. Dominantou starého města je pak budova radnice z roku 1799, která stojí na místě původní gotické radnice z roku 1432. Ve městě nalezneme rovněž mnoho muzeí a expozic a silnou uměleckou komunitu. Také proto bylo město v roce 2009 zvoleno jako Evropské hlavní město kultury.
Asi 30 km za hranicemi hlavního města leží dávné hlavní město, dnes malé turistické městečko Trakai. Jde o významný turistický cíl pro místní i zahraniční turisty. Hlavní dominantou je totiž místní hrad, Trakai castle, ležící na stejnojmenném ostrově uprostřed jezera. Tento gotický hrad z červených cihel, ze 14-15. století, byl dlouho sídlem litevských velkovévodů a je charakteristickým výjevem na obrázcích Litvy po celém světě – asi jako u nás je to pohled na Pražský hrad skrz Karlův most. Hrad je až pozoruhodně zachovalý a neměl by chybět v itineráři Vaší návštěvy (i když nutno podotknout že uvnitř mimo davů turistů nic až tak zajímavého k vidění není). Trakai samotný je ale i vhodným místem na procházky přírodou, nalezneme v něm i zříceninu méně známého pevninského hradu a mnoho turistických stezek. Těžko hledat lepší místo, kde si vychutnat za letního odpoledne nějaký ten tradiční místní oběd a vychlazené místní pivo Švyturys za srovnatelné ceny, jako u Vás doma…
- Určitě nevynechejte cestu na Castle hill, nejlépe při západu slunce
- Jste-li ve Vilniusu déle než pár hodin, udělejte si výlet do Trakai
- Ochutnejte místní speciality v tradičních restauracích za příznivé ceny
- Kernave - starodávné hlavní město Litvy s pozůstatky tehdejší architektury, asi 40 km od Vilniusu
- Kaunas - druhé největší město země asi hodinu jízdy, nabízí historické město, lanovku, hrad a další atraktivity
- Riga - hlavní město Lotyšska, které je vzdáleno asi 3-4 hodiny jízdy autobusem