Verona – S příběhem věčné lásky

článek byl přidán 5.3.2014
Print Friendly, PDF & Email

Na severovýchodě Apeninského poloostrova v srdci Itálie leží kraj Veneto a v jeho západní části město i stejnojmenná provincie Verona. Na světě je mnoho měst, které mají přezdívku „město lásky“, ale jestli si ji některé zaslouží více než jiné, pak je to bezesporu právě italská Verona, jež se stala místem zrození jednoho z největších příběhů lásky, jaké kdy vznikly. Před více než čtyřmi sty lety sem nejslavnější dramatik všech dob William Shakespeare umístil děj nejslavnějšího příběhu o nešťastné lásce mezi Romeem a Julií, který zná doslova každý. Nejen proto je Verona magnetem na turisty z celého světa…

Náměstí Piazza Bra

Náměstí Piazza Bra

Casa di Giulietta

Casa di Giulietta

Město je bez jakékoli pochyby slavné mezi širokou veřejností především díky epické love story z pera zmíněného anglického génia a ačkoliv jde o významné historické sídlo, hlavní turistická atrakce nese název Casa di Giulietta, neboli Juliin dům. Nejde pochopitelně o atrakci, za kterou se vydává, protože příběh byl pouze fikcí na papíře, ale přesto sem desetitisíce zamilovaných i láskou zklamaných každoročně nosí svá přání na papírových lístečcích a vkládají je s nadějí lepších zítřků mezi cihly ve zdech tohoto stavení a další tisíce pózují před objektivy fotoaparátů na nádvoří pod slavným balkónem (přestože ten byl postaven až v roce 1936). Uvnitř domu je něco jako malé muzeum, ale nejste-li fanatickými fanoušky příběhu o Romeovi a Julii, není to nic, bez čeho byste nemohli žít… A když už se bavíme o zmíněné dvojici – ačkoliv mužská polovička „bydlela“ údajně jen o pár ulic dále, jeho rodný dům je v soukromém vlastnictví a nic kromě desky na fasádě nečekejte.

Arena

Arena

Nábřeží řeky Adige

Nábřeží řeky Adige

Verona však skrývá mnohem více skvostů, než jen Juliin dům. Hlavním z nich je asi monumentální aréna z dob Západořímské říše z 1. století našeho letopočtu, která není nepodobná slavnému římskému Colosseu. V létě se uvnitř konají exkluzivní operní představení, která bývají dlouho dopředu beznadějně vyprodána, po zbytek roku můžete památku navštívit běžně v otevíracích hodinách. Okolo arény se nachází i největší náměstí ve městě – Piazza Bra a je pomyslným centrem starého města. Nedaleké uličky skýtají nepřeberné možnosti k nákupu suvenýrů i kvalitního značkového zboží renomovaných výrobců.

Západně od centra se nad řekou Adige vzpíná z rudých cihel ve 14. století vystavěný hrad Castelvecchio s charakteristickým mostem, jenž nabízí pěkné výhledy na staré centrum. Budeme-li pokračovat dále po nábřeží řeky na západ, dorazíme k bazilice St. Zeno Maggiore s pěknou výzdobou z různých období historie. Zvolíme-li cestu jihovýchodním směrem, dojdeme ke kapucínskému kostelu, který skrývá hrobku již zmíněné Julie.

Castelvecchio

Castelvecchio

Kostel San Fermo

Kostel San Fermo

Spletité uličky v centru města nás takřka s jistotou zavedou k nejznámějšímu náměstí ve městě, Piazza delle Erbe s historickou kašnou, charakteristickou veronskou zástavbou a také nejvyšší z veronských věží, Torre dei Lamberti, která je otevřená veřejnosti a na zdatné z vás, kteří zaplatí relativně vysoké vstupné 6€ a překonají 236 schodů až k vrcholku (pro ty méně zdatné je tam i výtah), čeká velmi slušný výhled na celé město i široké okolí. Povedou-li naše kroky dále na sever, dojdeme k veronské katedrále (Duomo di Verona) a dále za mostem Ponte della Pietra ke kostelu Santo Stefano s charakteristickou kupolí. Na vrcholku kopce před námi se tyčí pozůstatky hradu San Pietro a pod ním stojící římský amfiteátr. Netřeba dodávat, že i toto místo nabízí krásné výhledy na historické centrum.

Torre dei Lamberti

Torre dei Lamberti

Castel San Pietro

Castel San Pietro

Ve starobylé Veroně najdeme i mnoho dalších kostelů, starých domů, úzkých uliček a typických náměstíček, které právem řadí město od roku 2000 na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a také z něj dělají velmi atraktivní destinaci na jarní nebo podzimní víkend, navíc vcelku snadno dostupnou pro běžného turistu. Takže nečekejte a balte…

Verona, Itálie
 
Dostat se do Verony je překvapivě snadné. Město má vlastní letiště, ale pro nás daleko zajímavější jsou nedaleko na východ se nacházející letiště Marco Polo v Benátkách a nízkonákladové letiště v sousedním Trevisu, odkud se dostanete snadno vlaky i autobusy přímo do města. Alternativou je asi hodinu a půl vzdálené Bergamo, kam létá mnoho nízkonákladových dopravců. Díky velice nízkým cenám letenek se doprava jinou formou prakticky nevyplatí.
Jednoznačně pěšky. Přijedete-li do města vlakem, nádraží se nachází asi dva kilometry jižně od centra a můžete využít autobusových linek MHD k dopravě do centra. Samotné historické centrum má jedinečnou atmosféru a přímo vybízí k příjemným procházkám.
Město určitě nepatří k nejlevnějším, ale spadá do běžného průměru severní Itálie. Ubytování zde seženete od 20 EUR na noc výše a díky levné možnosti se do města dostat se vám víkendový eurovýlet nijak zvlášť neprodraží.
rok 2012
  • Nevynechejte večerní procházku městem s posezením před Arénou
  • Ochutnejte pravou italskou zmrzlinu (gelato) v některé z místních gelaterií
  • Vyšplhejte na kopec u hradu San Pietro pro krásné výhledy na město
  • Neutrácejte zbytečně peníze a neztrácejte čas návštěvou interiéru Juliina domu
  • Lago di Garda - jen pár kilometrů od města naleznete jedno z nejznámějších italských jezer, které celoročně nabízí řadu atrakcí
  • Gardaland - jeden z největších zábavních parků v Itálii pár kilometrů západně od města
  • Venezia (Benátky) - město tisíce kanálů je snadno dostupné půl hodinovou jízdou vlakem
  • Milán a Bergamo - atraktivní turistické cíle v Lombardii snadno dostupné za hodinu vlakem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *