Údolí řeky Boyne – Kelty zapomenutý kraj

článek byl přidán 24.1.2014
Print Friendly, PDF & Email

Tentokrát se na našich cestách přeneseme do dob dávno minulých, překonáme mnoho staletí a tisíciletí a ocitneme se v časech, kdy egyptské pyramidy nebyly ještě ani nakresleny na papyru či v hlavách mocných vládců. Píše se zhruba rok 3000 před Kristem a přesouváme se do Irska, na věčně zelený ostrov obývaný keltskou populací, k údolí kolem řeky Boyne.

Jedno z nejstarších archeologických nalezišť na světě se nachází v dolním toku řeky Boyne a v keltském originále nese dodnes název Brú na Bóinne. Toto historicky i kulturně nesmírně významné místo bývá díky naprosté nevědomosti tisíců návštěvníků irské metropole Dublinu skryto v temnotách času a jen malý zlomek turistů sem zavítá. A to i přesto, že vzdálenost od Dublinu není větší než 50 kilometrů. Naše první zastávka povede k nejznámější z mnoha staveb v této lokalitě, na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsané mohyly či hrobky Newgrange. Na rozdíl od svých menších „sestřiček“ Knowth a Dowth prošla určitou restaurací a je plně přístupná veřejnosti. Jde o nezvyklý kamenný útvar pravidelného kruhovitého tvaru o průměru sto metrů zarostlý trávou. Návštěva za několik málo Eur je doporučována jen pro otrlé, kteří neváhají v podřepu vstoupit do útrob této nevelké stavby a netrpí pocity klaustrofóbie. Dokonalost a pečlivost neznámých stavitelů dokládá i velice zvláštní jev, který se k Newgrange vztahuje – každý rok, přesně o zimním slunovratu, tedy 21. prosince je slunce na obzoru přesně v takovém úhlu, že jen a pouze tento den vstupují jeho paprsky do malého otvoru na straně, odkud putují až do centrální komory, kterou ozáří jasným světlem. Nejen kvůli tomuto jevu existuje celá řada spekulací o tajemném původu a významu této mohyly…

Mohyla Newgrange

Mohyla Newgrange

Vstup do Newgrange

Vstup do Newgrange

Údolí řeky Boyne bylo prvním osídleným místem v Irsku, a proto není divu, že zde své sídlo měli i velekrálovém. Tímto místem je magický kopec Hill of Tara, který byl v minulosti činnou sopkou. Toto místo sloužilo vládcům i k rituálním účelům po více než tisíc let. Dnes na místě téměř nic není a nejlepší pohled na něj je z paluby helikoptéry, což asi každý nemá k dispozici.

Bitva u Boyne

Bitva u Boyne

Old Mellifont Abbey

Old Mellifont Abbey

Nedaleko odtud, po cestě směrem k městu Drogheda, nalezneme bojiště nejvýznamnější irské bitvy – v análech zapsané jako Battle of the Boyne, tedy bitvy o Boyne, která se odehrála v roce 1690 mezi katolickým králem Jiřím a protestantským králem Williamem, který tehdy slavil úspěch. Dnes je toto pamětní místo připomínáno dekoracemi a fotografiemi v místním návštěvním centru, a určitě stojí za krátkou zastávku. Stejně tak stojí za to navštívit ruiny kdysi mohutného opatství Old Mellifont Abbey z 12. století, které dýcha atmosférou dob dávno minulých a v itineráři žádného cestovatele, který opravdu touží poznat kulturu a historii, by neměla chybět zastávka v malém opatství Monasterboice. Zejména přilehlý hřbitov je jedním z nejzachovalejších svého druhu v Irsku. Možná si říkáte, co je zajímavého na hřbitově? Hodně. Velmi typický způsob života místních se odráží i ve způsobu jejich odpočinku na věčnost – hřbitovu založenému v 5. století dominují dva velice zachovalé keltské vysoké kříže, tzv. High nebo Celtic Crosses, které jsou typickým obrazem Irska a stejně tak vysoká centrální věž ze 14. století, kterou nalezneme i na dalších podobných místech po celém Irsku.

Vysoké kříže v Monasterboice

Vysoké kříže v Monasterboice

Monasterboice

Monasterboice

Poslední zastávka na putování časem nás zavede do majestátního hradu Trim ve stejnojmenném městečku na břehu řeky Boyne. Tento největší normandský hrad v Irsku je dodnes zachován v pozoruhodně dobrém stavu a návštěva je pro milovníky historie zážitkem. Na třiceti tisících metrech čtverečních se nachází hlavní tvrz – „The keep“ a okolní pozemek a hradby. Hrad, postavený během třiceti let v průběhu 12. století, hrál i svou roli ve známém filmu s Melem Gibsonem Statečné srdce.

Hrad Trim

Hrad Trim

Hrad Trim

Hrad Trim

Boyne Valley, Irsko
 
V Irsku všeobecně funguje poměrně dobře autobusová doprava státní společnosti Bus Éireann, který z centrálního terminálu v Dublinu obsluhuje mnoho oblastí, včetně Trimu a malých městeček v hrabství Louth a Meath, kde se navštívené památky nachází. Efektivnější alternativou samozřejmě zůstává pronájem automobilu, pokud máte příležitost, popřípadě autostop nebo pro zdatné cyklisty je zde i tato možnost. Jistou možností je i zaplacení organizovaného jednodenního výletu u některé z místních cestovních kanceláří v Dublinu, která vyjde na zhruba 30 EUR.
Místa jsou od sebe relativně vzdálená, pěší přechody jsou až na výjimky nereálné. Na konkrétních zastávkách pak samozřejmě pěšky projdete vše potřebné
Náklady na dopravu se samozřejmě budou lišit podle počtu míst, která navštívíte a způsobu, jak se tam dostanete, ale cca 20 EUR by vám mělo stačit. Památky jsou přístupné buď zcela zdarma, jako Monasterboice, nebo za nevelký poplatek irskému památkovému úřadu, který je obhospodařuje a pohybují se v jednotkách EUR.
rok 2008
Výlet je ideální podniknout jako celodenní s výchozí i cílovou destinací v Dublinu nebo Droghedě, případně z obou míst lze pokračovat do Belfastu nebo dalších míst ve východní a centrální části Irska.
Místa sama o sobě jsou obvykle cílem turistů z Dublinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *