Stockholm – Královský dvůr se třemi korunkami

článek byl přidán 25.2.2014
Print Friendly, PDF & Email

V dnešním článku se oproti minule přesuneme trochu na východ, z norského Bergenu přeletíme do hlavního města Švédského království, do krásného historického Stockholmu ležícího na mnoha malých ostrovech na břehu Baltského moře. Dvoumiliónová metropole je známá především pro velké množství mostů, muzeí a kostelů.

Nábřeží v centru

Nábřeží v centru

Gamla Stan

Gamla Stan

Většina turistických zajímavostí Stockholmu je, stejně jako v převážné většině historických evropských měst, rozeseto na nevelké ploše v centru města. V případě švédské metropole je to ještě o to snazší, že srdce města, nazývané Gamla Stan, leží na samostatném ostrově, protíná jej severojižní linka metra a je velice dobře dostupné jak veřejnou dopravou, tak po vlastní ose. Většina hotelů a ubytovacích kapacit se nachází nedaleko v přilehlých čtvrtích Södermalm a Norrmalm, se kterými je centrum spojeno jak jinak než mosty. Kompaktní Gamla Stan je se svými budovami převážně ze 17. a 18. století ideálním místem pro milovníky historie a architektury, ale díky svým úzkým útulným uličkám bez aut i pro příjemné procházky. Centru již z dálky dominuje věž kostela Riddarholmen, který se jistě objeví na nejedné Vaší fotografii. Mnohem významnější z pohledu religionistiky je však uprostřed centra zastrčená gotická katedrála Storkyrkan ze 13. století s barokními prvky o pět století mladšími. Je volně přístupná, takže určitě stojí za návštěvu. Aby těch kostelů nebylo málo, tak v jižní části nalezneme ještě Tyskakyrkan. Mimo kostelů je zajisté nejvýznamnější stavbou budova královského paláce země Tří korunek, Kungliga Slottet z počátku 18. století. Toto královské sídlo je v současné době používáno k ceremoniálním účelům a oficiálním státním návštěvám, královská rodina zde již nebydlí. Přesto zejména interiéry paláce stojí za vidění.

Gamla Stan

Gamla Stan

Královský palác

Královský palác

Na sever od centra, skrz bránu Riskgatan je možné projít se podél kanálu na západ k budově stockholmské radnice s nezaměnitelnou červenou věží, odkud je zejména při západu slunce nádherný výhled na Gamla Stan. Pokud chcete zažít trochu tradičního a historického Stockholmu, vydejte se jižně od centra na zastávku metra Slussen a odtamtud na západ ke starým hradbám Batusgatan, v jejichž okolí naleznete typické domy z 18. století a také park, kde lze příjemně relaxovat s krásnými výhledy na staré město. Pokud Vás lákají muzea, je na výběr celá plejáda různě zaměřených exhibicí. Za zmínku stojí například muzeum Alfreda Nobela nebo nejnavštěvovanější muzeum severní Evropy – Vasagatan s výstavou vikingských lodí na ostrově Djurgarden východně od centra.

Stanice metra Radhuset

Stanice metra Radhuset

Historické domy v Batusgatan

Historické domy v Batusgatan

Při návštěvě Stockholmu byste neměli vynechat ani jízdu metrem – většina stanic je skutečným uměleckým dílem, někdy nazývanou též podzemní galerií. Unikátní výzdobu naleznete například ve stanicích Radhuset či Fridhemsplan. Metro je rovněž vhodné využít k cestě mimo město, ke královskému paláci Drottningholm, který je dodnes domovem královské rodiny a spolu se svými rozsáhlými zahradami je přístupný z velké části veřejnosti. Díky své architektuře je rovněž zapsán na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vhodnou dobou k návštěvě je samozřejmě období jara a léta, kdy jsou zahrady rozkvetlé a vybízejí za dobrého počasí k příjemně strávenému odpoledni, včetně návštěvy přilehlého čínského pavilónu.

Palác Drottningholm

Palác Drottningholm

Zarhady v Drottningholmu

Zarhady v Drottningholmu

Stockholm, Švédsko
 
Stockholm jakožto hlavní město je snadno dostupný mnoha prostředky. Pro Čecha je nejlepší využít asi letecké spojení z Prahy se společností Norwegian na hlavní letiště v Arlandě, kam se dostanete od cca tisíce korun za jeden směr. Alternativou jsou pak letenky v řádech stokorun z polských letišť ve Wroclawi a Katowicích na letiště Skavsta, odkud ale přičtěte cca 800 Kč za zpáteční jízdenku autobusem do města.
Po městě se můžete pohybovat buď pěšky, pokud se spokojíte jen s centrem a bydlíte poblíž, nebo zkombinovat s výborně fungujícím (i když velice drahým) systémem metra, tzv. T-bana. Vzhledem k tomu, že jde i o velký kulturní zážitek, minimálně jednou byste jej měli vyzkoušet.
Švédsko je severská země a pro Čecha je velice drahá. Ubytování v hostelech se pohybuje od 30 EUR za nocleh a dvoulůžkové pokoje od 90-100 EUR za pokoj! Lístek do metra vyjde na stovku, vstupy do památek a muzeí také nevyjdou nejlevněji. Musí se s tím počítat již v plánech předem. I tak to za výlet na prodloužený víkend určitě stojí.
rok 2011
  • Zajeďte se podívat na královský palác Drottningholm
  • Určitě se projeďte místním metrem a prohlédněte si krásné vyzdobené stanice
  • Vydejte se (klidně pěšky) na jih od centra na Batusgatan pro krásné výhledy
  • Nejlepší fotografie pořídíte buď z Batusgatanu nebo od radnice, ideálně v podvečer
  • Uppsala - město 80km severně od Stockholmu s katedrálou
  • Birka - bývalé vikingské město na seznamu UNESCO
  • ostrovy u Stockholmu - zajímavé souostroví přímo u hlavního města

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *