Siguldā – Kraj lesů a zahnutých holí

článek byl přidán 25.1.2014
Print Friendly, PDF & Email

Poprvé v tomto článku zavítáme také lehce na východ, do jedné z postsovětských zemí, konkrétně do malého, ale hrdého Lotyšska. Tato nevelká země je pro mnohé turisty ze střední Evropy velkou neznámou, přestože je již deset let spolu s námi členy Evropské unie a v zásadě se nijak zvlášť od našich luhů a hájů neliší. A překvapivě není ani daleko, ani není složité se tam dostat. Navíc, na rozdíl od západní Evropy pak určitě potěší mnohem rozumnějšími cenami (nejsou zase tak nízké, ale s Českem asi srovnatelné) a určitou specifickou atmosférou, díky které poznáte, že nejste ani na západě, ani doma, ale ani v Rusku, ale někde jinde.

Walking sticks square

Walking sticks square

Kostel v Siguldě

Kostel v Siguldě

Centrálním bodem země je hlavní město Riga, ležící zhruba uprostřed této nevelké země. O Rize si ale povíme až někdy příště. Pro dnešek se vydáme poznat mnohem bizarnější a asi i zajímavější místo, nežli to hlavní. Nasedáme v Rize do vlaku, který má již nejlepší léta dávno za sebou, a putujeme asi do padesát kilometrů vzdáleného městečka s názvem Sigulda ve správním regionu Vizdeme. Sigulda je oblíbeným putovním místem hlavně pro místní turisty, protože blízko u sebe, usazeno hluboce v lesích, leží několik významných kulturně-historických i zábavních atrakcí.

Ruiny hradu v Siguldě

Ruiny hradu v Siguldě

Sigulda New castle

Sigulda New castle

Po příjezdu do městečka není problém vyhledat velmi moderně vybavené turistické centrum, kde se dá zjistit vše potřebné a poté již můžeme zamířit na Walking Stick Square. Zaručeně podobné místo v Evropě nenajdete, jde totiž o malé náměstíčko, nebo plácek, na kterém se nacházejí v zemi zasázené ohnuté vycházkové hole – „walking sticks“, které jsou symbolem města a regionu v údolí řeky Gauja. Tento symbol není s městem spjat náhodou, již téměř dvě století místní řezbáři vyrábějí tyto hole, které mají pomáhat turistům překonat nástrahy kopcovitého terénu v blízkém okolí.

Lanovka Sigulda-Krimulda

Lanovka Sigulda-Krimulda

Řeka Gauja

Řeka Gauja

V Siguldě nalezneme ale i překvapivě mnoho historických staveb – přímo ve městě jsou ruiny středověkého hradu z 12. století a hned vedle perfektně zachovalý hrad či chcete-li zámeček z 19. století s malebnými zahradami na jaře a v létě kvetoucími všemi barvami. Určitě stojí za to vydat se i za hranice městečka, a to nejlépe hlavní místní atrakcí – kabinovou lanovkou nad údolím řeky Gauja. Ta vás za několik minut přepraví ze Siguldy do sousední Krimuldy, kde lze nalézt ruiny dalšího hradu a menší zámek obklopený lesy. Odtamtud Vás výborně značená cesta zavede podél deset tisíc let staré Gutmanis cave, nejhlubší jeskyně v pobaltských státech až do vesničky Turaida, které dominuje renovovaný hrad Turaida castle, který je hlavní atrakcí regionu a láká davy především místních turistů.

Gutmanis cave

Gutmanis cave

Turaida castle

Turaida castle

Pokud preferujete adrenalinovější zábavu, v Siguldě se nachází lanové centrum (Tarzan park), bobová dráha či simulátor volného pádu. Pro milovníky přírody je region, který leží na okraji Národního parku Gauja, ideálním výchozím bodem k poznávání přírodních krás podél stejnojmenné řeky. To vše pouhou hodinu jízdy od Rigy.

Sigulda, Lotyšsko
 
Do Lotyšska se dá dopravit více způsoby. Buď přímou leteckou linkou z Prahy, kdy v akcích lze sehnat letenky i okolo 2000 Kč, nebo po vlastní ose (skrz Polsko a Litvu), případně využít služeb autobusových dopravců. Obzvlášť výhodné jsou EcoLines na trase Varšava-Vilnius-Riga, kdy v akcích seženete jízdenku skutečně za několik málo EUR, do Varšavy se dá dopravit vlakem nebo PolskiBusem z Prahy či Bratislavy. Z Rigy do Siguldy jezdí každou hodinu vlak a jízda trvá něco málo přes hodinu.
Sigulda je malé město a bez problému zvládnete vše obejít pěšky, kousek se svezete lanovkou asi za 3 Eura. V případě potřeby existuje místní MHD, ale přijdete o zážitek z příjemné procházky národním parkem.
Lotyšsko je země cenově srovnatelná s Českem. Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji seženete v Rize od cca 300 Kč za pokoj a noc, v Siguldě asi za dvojnásobek. Vlak z Rigy do Siguldy vyjde asi na 60 Kč a moc neutratíte ani za stravování a vstupy.
rok 2011
  • projděte si celou okružní trasu Sigulda - lanovka - Krimulda - Gutmanis cave - Turaida a zpět, cca 15km
  • ochutnejte lotyšský Kvass - kvašený nápoj ruského původu, k dostání na ulici i v PET láhvi v obchodech
  • Riga - hlavní město Lotyšska s mnoha zajímavými památkami a atrakcemi, asi 50 km západně od Siguldy
  • Gauja National Park - národní park, táhnoucí se na východ od Siguldy
  • Tallinn - hlavní město Estonska asi 4 hodiny jízdy z Rigy, přímé spojení mnoha autobusy denně
  • Vilnius - hlavní město Litvy, spojení autobusy z Rigy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *