Pisa – Při pohledu zešikma

článek byl přidán 10.5.2014
Print Friendly, PDF & Email

Před dvěma lety spustila nízkonákladová divize italského národního leteckého dopravce Alitalia s názvem AirOne přímé lety z české metropole na letiště Galilea Galilei u světoznámého toskánského univerzitního města Pisa. Nemůžeme proto tuto příležitost vynechat a společně se zaletíme podívat, jak to s tou věží ve skutečnosti je.

Budovy na nábřeží řeky Arno

Budovy na nábřeží řeky Arno

Řeka Arno

Řeka Arno

 

Když se řekne Pisa, není snad nikdo, kdo si představí něco jiného než slavnou věž. Tu věž, která je celosvětově proslulá prakticky pouze proto, že někdo někdy udělal chybu, postavil ji na nestabilní půdě a věž se začala pod tíhou svou vlastní i tíhou času propadat na jedné straně hlouběji a hlouběji… Kdyby v roce 1173, kdy stavba věže započala, někdo tušil, že za osm set let bude stále věž stát a jen a pouze kvůli nevhodně zvolenému místu z ní bude jedna z nejoriginálnějších, nejvíce fascinujících a nejnavštěvovanějších staveb na světě, jistě by tehdejší architekti z celého středověkého světa hledali inspiraci právě v Pise, a kdoví jaké monumenty bychom dnes po světě nacházeli. Ale nestalo se a šikmá věž v Pise je tak dodnes – naštěstí – unikátním exemplářem svého druhu. Podle mnohých studií se věž naklání více a více a je jen otázkou času, kdy se zřítí úplně. Není však důvod panikařit a obávat se návštěvy, tak rychle to zase nebude. Na konci dvacátého století byla dlouho věž pro veřejnost uzavřena, právě z obav o bezpečnost návštěvníků, avšak díky značným investicím do restaurátorských prací se podařilo (pravděpodobně) náklon zastavit nebo alespoň zpomalit natolik, že v roce 2001 byla věž otevřena opět široké veřejnosti. Od té doby ji navštěvuje každoročně několik stovek tisíc turistů, a to při vstupném okolo 18 EUR jistě pokryje vynaložené náklady. Šikmá věž v Pise je také dokonalou fotogenickou kuriozitou a není snad jediného návštěvníka, který by si neudělal slavný snímek opírajíc se virtuálně o naklánějící se věž. Tak nabíjejte fotoaparáty, kupujte letenky a vzhůru na cestu, než se začne věž naklánět ještě více a bude definitivně uzavřena…

Šikmá věž

Šikmá věž

Katedrála na Náměstí zázraků

Katedrála na Náměstí zázraků

Ačkoliv je slavná věž nejznámější, není určitě jedinou památkou v Pise. Nikoho asi nepřekvapí, že UNESCO zapsalo věž (Torre Pendente) na seznam kulturního dědictví, ale spolu s věží tam patří i další dvě stavby na zelené ploše v těsném sousedství, která nese příznačný název Piazza dei Miracoli, neboli Náměstí zázraků. Tyto dvě stavby jsou mohutná katedrála (Duomo di Pisa) z pozdního gotického a raného renesančního období a vedle stojící Battistero (křtitelnice). Tato románská kruhová stavba je zajímavá i svou dokonalou akustikou – při návštěvě budete mít možnost sami vyzkoušet. Nabízí také nejkrásnější výhledy na šikmou věž široko daleko.

Křtitelnice, Náměstí zázraků

Křtitelnice, Náměstí zázraků

Pohled z vrcholku věže

Pohled z vrcholku věže

Mimo Náměstí zázraků je Pisa typické toskánské město s typickými domy podél nábřeží řeky Arno, mnoha kostely, malými kavárničkami, skrývá i několik významných muzeí, slavnou univerzitu ze 14. století, lázně a mnoho dalšího. Centrum města tvoří náměstí Piazza dei Cavalieri, s dominantním kostelem Santo Stefano a budovami paláců Palazzo dell’Orologio (Palác hodin) a renesanční Palazzo della Carovana. Okolo náměstí se rozprostírá spletitá síť typických italských uliček. Severozápadně od náměstí vede cesta k Náměstí zázraků (asi 1 km), podél níž minete – a neměli byste vynechat – Orto Botanico, jednu z nejstarších evropských univerzitních botanických zahrad. Po cestě na jih směrem k řece projdete okolo budovy univerzity, na nábřeží se můžete procházet podél mnohých kostelů a půjdete-li dále na jih, dojdete až k hlavnímu vlakovému nádraží a – což je poměrně unikátní – můžete klidně v procházce pokračovat dále na jih a dojdete po svých až k letišti Galilea Galilei vzdáleného od nádraží pouhé dva kilometry.

Orto Botanico

Orto Botanico

Palazzo dell'Orologio

Palazzo dell’Orologio

Pisa leží sice ve vnitrozemí, ale v těsné blízkosti břehů Tyrhénského moře a může být tedy zajímavé spojit poznávací dovolenou s relaxační. Toskánsko je jeden z nejkrásnějších regionů Itálie a určitě se vyplatí věnovat návštěvě více než jen několik dní. Pokud ale více nemáte, můžete se rozhodnout buď pro kombinaci s krátkým vykoupáním se v moři v několik kilometrů vzdáleném přímořském letovisku Marina di Pisa, kam jezdí pravidelně městský linkový autobus, nebo výletem vlakem do necelou hodinu vzdálené Florencie. Je to jen na vás, ale Pisu byste vynechat neměli, tím spíše když letenky z Prahy seženete již od dvou tisíc…

Pisa, Itálie
 
Pokud jedete z Česka, určitě jedinou rozumnou cestou je přímé letecké spojení z Prahy s AirOne, která lítá cca 3-4x týdně za ceny od 2 do 4 tisíc Kč za zpáteční letenku. Jedete-li po vlastní ose autem, určitě se dá cesta také zvládnout okolo 12-15 hodin. Pisa má dobré vlakové spojení se severem Itálie, přístavem v Livornu, Římem i Florencií.
Po centru města se dá libovolně pohybovat pěšky, Piazza dei Miracoli je asi 1 km z centra na sever, nádraží asi 1,5 km na jih, letiště 3 km na jih. Záleží, kde budete ubytovaní, ale v zásadě se dá vše projít pěšky, případně se můžete svézt místními busy MHD v ceně okolo 1 EUR za cestu.
Pisa je turistické město a podle toho vypadají ceny. V sezóně budou jistě vyšší než mimo sezónu, ale nejsou nijak dramaticky odlišné od zbytku Itálie. Pizzu v restauraci seženete za 8 EUR bez problémů, ubytování pak okolo 50 EUR za dvoulůžkový pokoj v jednom z mnoha místních B&B. Počítejte s vysokou cenou vstupného, za věž to bude 18 EUR, katedrála a křtitelnice přidají ještě pár EUR navrch.
rok 2012
  • Zkuste návštěvu na jaře nebo na podzim, mimo hlavní letní sezónu a ideálně mimo víkend
  • I přes vysokou cenu si určitě vyšplhejte na věž
  • Pozor, věž nemá výtah a je tam bezmála 300 schodů
  • Vyslechněte si ozvěnu v křtitelnici a pokochejte se výhledy na věž, těch pár EUR navíc za to stojí
  • Zajděte si na Náměstí zázraků i večer nebo ještě lépe za západu slunce
  • Florencie - krásné historické a umělecké srdce Toskánska, město necelou hodinu vlakem
  • Lucca - opevněné historické město asi 30km od Pisy
  • Marina di Pisa - plážový resort několik kilometrů západně od města

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *