Ostrovy Andamanského moře – Perly Thajska

článek byl přidán 22.12.2013
Print Friendly, PDF & Email

Dnešní předvánoční putování věnujeme exotice, vyrazíme jako stěhovaví ptáci do teplých krajin a poznáme krásnou zemi zalitou sluncem, subtropickým podnebím, plnou milých lidí, skvělého jídla a nízkých cen. Tou zemí je Thajské království. Zavítáme do jižní části země, kterou omývá ze západu Andamanské moře a navštívíme některé z ostrovů, jež jsou cílem mnoha cestovatelů z celé planety. Podíváme se na Phuket, přejedeme lodí na Koh Phi Phi Don, obeplujeme Bamboo Island, Mosquito Island, Koh Phi Phi Lay a putování zakončíme na Koh Jum, respektive Koh Pu. Všechny tyto destinace mají své osobité kouzlo a na každém kroku je vidět, že turisté jsou zde skutečně vítáni, a to nejen kvůli penězům. Není se čemu divit, za pár dní tomu bude devět let, kdy všechny navštívené ostrovy srovnalo se zemí tsunami… Pozůstatky jsou patrné snad už jen v podobě pustých ruin bývalých resortů, všudypřítomných evakuačních tabulí a novotou zářících resortů na pobřeží.

Přistání na Phuketu

Přistání na Phuketu

Jeden z chrámů na Phuketu

Jeden z chrámů na Phuketu

Přilétáme na Phuket, největší a nejznámější z ostrovů v Andamanském moři, na který každoročně zavítají statisíce turistů. Je častým výchozím bodem pro toulky Andamanským mořem a jako jediná destinace má i rušné mezinárodní letiště s přímými lety do Evropy a mnoha míst v Thajsku i celé Asii. Letiště samo o sobě je jednou z největších atrakcí ostrova, protože přistávací dráha začíná asi padesát metrů od písečné pláže Mai Khao na západě ostrova a jak přilétajícím turistům, tak především těm na pláži, se nabízí unikátní pohled při přistávání letadel, který rozhodně stojí za to! Ostrov nabízí mimo mnoha kilometrů rušných i pustých pláží a desítek či stovek ubytovacích kapacit (od pětihvězdičkových resortů po bambusové chatičky ve stínu palem) také několik zajímavých chrámů, sochu zlatého draka v hlavním městě ostrova, nebo turistické atrakce, jakými jsou akvárium či krokodýlí farma.

Ton Sai Bay, Phi Phi

Ton Sai Bay, Phi Phi

Viewpoint na Phi Phi

Viewpoint na Phi Phi

Z přístaviště Rassada vyplouváme na palubě turistické linky na padesát kilometrů vzdálený ostrov Phi Phi, přesněji Koh Phi Phi Don, známý turisty z celého světa pro své typicky bílé písečné pláže, tyrkysové moře, kokosové palmy a tradiční bohatě barevně zdobené dřevěné lodičky, tzv. longtail boats s dlouhou „tyčí“ s kormidlem. Dvouhodinová cesta končí v jediném přístupovém bodě na ostrov, přístavu v Ton Sai Bay, kde se to hemží rušným životem, kufry i turisté putují všemi směry, desítky malých lodiček křižují zátoku, dřevěná tabule nás vítá na ostrově Phi Phi. Je třeba zaplatit patnáctikorunový poplatek na úklid ostrova a pak lze již směle vyrazit hledat řidiče lodi s tou správnou cedulkou s názvem vybraného ubytování. V řádech minut až desítek minut dorazíte na místo dle Vašeho přání a můžete poznávat ostrov, nebo se jen ponořit do teplých vod Andamanského moře, užívat si relaxaci ve stínu kokosových palem a pořizovat fotografie jako ze stránek katalogu cestovních kanceláří. Večer se, pravděpodobně, stejně jako většina ostatních, vydáte do víru maloměsta, přesněji řečeno jediného městečka uprostřed ostrova, kde naleznete vše, co byste čekali – od mnoha restaurací, pouličních stánků s občerstvením až po suvenýry, oblečení, masáže či lékárny. Ceny jsou sice na Thajsko drahé, ale na poměry Evropy stále přijatelné. Mimo pláží, barů, restaurací a obchodů na ostrově v podstatě není vůbec nic. Jen hory, lesy, příroda… Určitě stojí za to vyšplhat po mnoha schodech na krásnou vyhlídku (šipky na cestu vedoucí z městečka nepřehlédnete) a mít, jak se tak říká, celý ostrov jako na dlani.

Nui Bay, Phi Phi

Nui Bay, Phi Phi

Ton Sai Bay, Phi Phi

Ton Sai Bay, Phi Phi

Máte-li na dovolenou více dní, stojí za to nasmlouvat si loďku (popřípadě využít nabídek desítek cestovních kanceláří na místě) a vyrazit na putování po okolních ostrovech. Jižní soused hlavního ostrova Phi Phi Don se jmenuje Phi Phi Lay a není téměř vůbec přístupný, dá se pouze obeplout dokola, zajet do několika zátok a navštívit například proslulou pláž v zátoce Maya Bay, kterou proslavil film The Beach (Pláž) s Leonardem DiCapriem z roku 2000. Bohužel v hlavní sezóně podle slávy toto místo také vypadá, stovky amerických, ruských, čínských a evropských turistů sem míří každý den, proto je vhodnější vyrazit nasmlouvanou loďkou mimo dobu, kdy tam jezdí desítky velkých lodí a zažít tak jeho skutečnou atmosféru. Alternativně můžete vyrazit okolo ostrova Phi Phi Don, navštívit slavnou „opičí pláž“, kde si opice hrají na písku a loudí po turistech něco k snědku (a umí si to i samy od nepozorných turistů z batohu vzít), překrásnou zátoku Nui Bay, bílým pískem zářící ostrůvek Bamboo Island nebo ponořit hlavu pod hladinu u ostrova Mosquito Island. Vše krásně stihnete za několik málo hodin.

Opice na "opičí" pláži, Phi Phi

Opice na „opičí“ pláži, Phi Phi

Maya Bay, Phi Phi Lay

Maya Bay, Phi Phi Lay

Dost bylo turistů, dost bylo civilizace, poslední zastávkou cesty je ostrov Koh Pu, tedy přesněji severní část ostrova Koh Jum. Přestože ostrov je vzdálen od Phi Phi asi nějakých 25 kilometrů, většina turistů o něm nikdy ani neslyšela. Jen pár odvážlivců s batohem nastupuje denně na jediný přímý spoj z Phi Phi a míří poznávat krásy skutečného Thajska, nezkaženého Eury a Dolary. Ostrov má na délku asi deset kilometrů, je převážně hornatý a západní pobřeží pokrývají dlouhé písčité pláže (byť s poněkud komplikovanějším vstupem do moře přes kameny, které vystupují z moře při odlivu). Žádné velké hotely tam nenajdete, jen asi dvacítku menších resortů s několika chatičkami, bambusovými, dřevěnými či zděnými, obvykle ukrytými ve stínu palem a další vegetace jen pár metrů od moře. Ubytování v takových místech (například mohu doporučit Luboa Hut na severní pláži) vyjde na 300 Kč za pokoj a noc, večeři seženete za padesátikorunu a colu za dvacku. Skutečná idylka, ideální místo na relaxaci těla i ducha. Mimo procházek po pláži těžko budete hledat jinou zábavu, na ostrově se nacházejí jen 4 místní vesnice, převážně prašná cesta, pár lokálních krámků a jediným způsobem dopravy jsou motocykly nebo mototaxi (což je de facto motocykl se sajtkárou pokrytý stříškou pro řidiče a dva pasažéry). Až se dostatečně zrelaxujete, můžete v klidu vyrazit dále do Krabi (buď lodí z malého přístavu do městečka Laem Kruat a následně hodinu lokálním autobusem do Krabi, anebo malou loďkou z resortu na otevřené moře, kde si i se zavazadly přestoupíte do větší lodi na pravidelné trase Krabi – Koh Lanta a za hodinku jste v Krabi).

Typické ubytování v chatkách

Typické ubytování v chatkách

Severní pláž, Koh Jum (Koh Pu)

Severní pláž, Koh Jum (Koh Pu)

Andamanské moře je krásné, průzračné, teplé po celý rok a je ideálním místem pro relaxaci. Ať máte radši aktivnější dovolenou (Phi Phi nebo Phuket), nebo klidnější relaxační (Phuket nebo Koh Jum), určitě tato část Thajska stojí za návštěvu – usměvaví místní lidé, vynikající jídlo i příznivé ceny tomu jen napomáhají. Pro Evropana, od thajského království vzdáleného bezmála deset tisíc kilometrů, je určitě vhodné si vyhradit na cestu dva až tři týdny a ideálně spojit návštěvu ostrovů s velmi kontrastním vnitrozemím v oblasti Bangkoku nebo severní část Thajska – doprava je díky nízkonákladovým leteckým společnostem snadná a dostupná. Nezbývá než si sbalit svá zavazadla a vyrazit, teplé počasí panuje v Thajsku po celý rok…

Phi Phi, Thajsko
 

Nejprve je potřeba dostat se do Thajského království. Jediná pro Evropana rozumná cesta je samozřejmě letecky. Existuje mnoho dopravců a tras, od přímých linek, přes charterové lety s cestovními kancelářemi až po různé přestupní trasy. Je vhodné získat letenku v zajímavých a častých akčních nabídkách, které se pohybují často i okolo 11 nebo 12 tísíc za zpáteční let včetně všech poplatků. Lepší trasy začínají ve Vídni, Mnichově, Miláně nebo Krakově, kam se snadno dostanete ze všech koutů Česka, ale existuje i linka s ČSA z Prahy s jedním přestupem. Doporučoval bych volit lety s renomovanými společnostmi, jako jsou Emirates, Etihad, KLM nebo Qatar Airways, kde máte zajištěn vysoký komfort na palubě za srovnatelné ceny. Nutno podotknout, že většina linek létá do Bangkoku, odkud je pak vhodné se dopravit na jih, ale existují i přímé linky z Evropy na Phuket. Stačí jen hledat...

Nejrozumnější cesta do sluncem zalitých destinací v Andamanském moři povede pravděpodobně přes letiště na Phuketu nebo na pevninském Krabi a dále lodí, buď pravidelnými linkami, které jezdí na trasách Phuket-Phi Phi, Phi Phi-Koh Jum, Koh Jum-Laem Kruat, Krabi-Koh Lanta a Krabi-Phi Phi, popřípadě soukromě pronajatou loďkou ze kteréhokoli přístavu. Na Phuket se dá dojet i po pevnině autobusem nebo autem, na ostatní ostrovy je loď nezbytná.

Phuket je vcelku velký ostrov, žije na něm i dost místních obyvatel a silnice jsou asfaltové a docela kvalitní, proto pohyb po ostrově je možný ve vlastním nebo pronajatém automobilu, ideálněji pak na skútru či motocyklu, případně lze využít na hlavních trasách pravidelných autobusových linek anebo taxi, které v Thajsku je velmi dostupné a při více lidech se vyplatí. Na Koh Jum je v podstatě jen jedna severojižní silnice, kterou brázdí desítky motocyklů a mototaxi, což je jediná možnost dopravy po ostrově. Phi Phi je malý horami pokrytý turistický ostrov, kde silnice nejsou, protože nemají kam ani kudy vést. Hojně se proto používá boat taxi, tedy loďky, které Vás zavezou, kam budete potřebovat, ale na většinu míst v centrální části ostrova lze pohodlně dojít pěšky.
Cenová hladina mezi různými destinacemi v Andamanském moři se liší možná více než hladina přílivu a odlivu na krásných plážích. Zatímco na pobřeží v Krabi Town lze thajské nudle pořídit zhruba za pětadvacet korun, stejná pochutina Vás na večeři u pláže na Phi Phi může stát klidně pětinásobek. Stejné je to i s ubytováním. Mimo Phi Phi se dá sehnat dvoulůžkový pokoj bez problémů okolo 300 Kč na noc, mimo sezónu i za méně, na Phi Phi a na vyhlášených pláží v oblasti Phuketu se pod tisícikorunu za chatky, případně 1500,- za hotelový pokoj pravděpodobně nedostanete. Průměrně se tedy může denní útrata pohybovat okolo 400 Kč mimo turistická centra, okolo 1000 Kč na osobu pak při úsporném režimu v turistických destinacích.
rok 2010 a 2013
 • Vyhněte se davům turistů z celého světa a předraženým destinacím - na Phuketu stojí za zmínku severní krásná, ale volná pláž Mai Khao, na Phi Phi pak levnější resorty u Loh Dalum nebo Long Beach
 • nevynechejte na Phuketu návštěvu jižní části Mai Khao beach u letiště a zažijte na vlastní kůži přistávání obřích letadel několik desítek metrů nad Vámi
 • Věnujte čas i síly cestě na vyhlídku, tzv. Viewpoint na ostrově Phi Phi odkud je za dobrého počasí skutečně kouzelný výhled na celý ostrov i blízké okolí
 • Severní část ostrova Koh Jum (tedy ostrov Koh Pu) nabízí krásné, čisté a levné ubytování přímo u pláže a vynikající personál a chutnou stravu
 • Pronajměte si vlastní loďku s řidičem a vydejte se na plavbu po menších ostrovech v Andamanském moři, neúčastněte se turistických plaveb s davy lidí
 • Phuket je nejlepší projet na půjčeném skútru
 • Krabi - město Krabi je ideálním výchozím bodem k poznávání celé oblasti - turistických dlouhých písčitých pláží v Ao Nang nebo Nopparat Thara, horkých pramenů, smaragdového jezírka, okolních pralesů, národního parku Phanom Bencha a dalších cílů
 • Bangkok - hlavní město Thajska je vzdáleno několik set kilometrů, ale z Phuketu i Krabi tam lze za hodinku doletět mnoha linkami (běžnými i nízkonákladovými za několik stokorun), popřípadě asi za 800 bahtů využít noční autobusovou linku, která tuto trasu denně brázdí v pravidelných intervalech
 • Langkawi - ostrovy jižního Thajska nejsou až tak vzdálené od Malajsie a ostrov Langkawi, který již patří této zemi mnoha tváří, je ideálním vstupním bodem. Nabízí krásné pláže, turistické resorty i nezkaženou přírodu a díky letišti jej lze využít i jako přestupní stanici při dalších cestách. Existuje v hlavní sezóně denní spojení mezi Krabi a Langkawi.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *