Po letní pauze se opět vracím k našemu virtuálnímu cestování a podělím se o čerstvě nabyté zážitky z nedávné cesty do zajímavé země v srdci balkánského poloostrova, do hrdé mladé zemičky jménem Makedonie. Protože tato země jako jedna z mála v regionu nedisponuje přístupem k moři (našinec rozumí a soucítí), není příliš vyhledávaným cílem masové turistiky, jako nedaleké Chorvatsko, Řecko či Bulharsko. To však neznamená, že jde o destinaci, která se nevyplatí navštívit!
Makedonie je země se zhruba dvěma miliony obyvatel a když se zeptáte běžného člověka, těžko si vybaví něco více, než jen její přibližnou polohu někde „na jihu Evropy“. Není to až tak s podivem, Makedonie nemá žádnou Eiffelovu věž, kanály s gondolami, větrné mlýny nebo ledovce. Ale jde o hrdou zemičku plnou vstřícných lidí, výborného grilovaného jídla, bohaté historie s pestrou směs kultur, která se od pradávna v regionu setkávají. Právě na území starověké Makedonie (která se rozprostírala na daleko větším území včetně značné části Řecka) se také před více než dvěma tisíciletími narodil Alexander III. Makedonský – známější jako Alexander Veliký, snad největší dobyvatel celé historie lidstva. Makedonci na něj dodnes nedají dopustit, v hlavním městě Skopje stojí jeho nadživotní jezdecká socha v samém srdci města a tamní letiště nese jeho jméno. Dnes si však povíme o výletě na jihozápad země, do asi nejnavštěvovanějšího a pravděpodobně nejznámějšího místa v Makedonii – města Ohrid ležícího ve stínu hor u stejnojmenného jezera.
Město Ohrid patří k těm větším v Makedonii, přestože má pouze něco přes 40 tisíc stálých obyvatel, které přes léto navyšují značné počty turistů vyhledávající makedonskou pohostinnost za dostupné ceny na březích blankytně modrého jezera ve stínu více než dvoutisícových vrcholků hor národního parku Galičića. Je vzdálen asi 170 km od hlavního města Skopje – odtud s velkou pravděpodobností povede vaše první cesta. Ohrid se může jako jedno z mála míst na světě pochlubit tím, že je zapsán zároveň jako kulturní i jako přírodní památka na seznamu Světového dědictví UNESCO. To je další dobrý důvod k tomu, abyste se sem vydali, nebo ne? Ohrid leží blízko hranic s Albánií a proto je zde vidět relativně silný albánský a muslimský vliv, ale zároveň je zde hlavně historicky silný vliv řeckého ortodoxního křesťanství. Tato zajímavá kombinace má za následek, že se zde snoubí architektura obou kultur a na jednom místě můžeme obdivovat nádherné zachovalé ortodoxní kostely z hnědých cihel, jako jsou kostely sv. Sofie, sv. Kryštofa nebo sv. Jana z Kanea, ale také mnoho špičatých bílých minaretů místních mešit rozesetých po celém městě.
Srdci města, kde nemůže chybět pěší zóna a nábřežní promenáda plná barů a restaurací ve stylu italských nebo chorvatských přímořských letovisek, dominuje nevelký přístav, od nějž strmě stoupá spletitá síť uliček směrem k historickému amfiteátru a dominantě města – pevnosti sv. Samuila, z jejíchž hradeb můžete, po zaplacení „astronomické sumy“ necelých 15 Kč za vstup, obdivovat výhledy na odlesky slunečních paprsků v jezeře i celé město a široké okolí. Neměli byste určitě vynechat cestu ke kostelu sv. Kryštofa (Plaoshnika), který je architektonickým unikátem ani k malebnému kostelíku sv. Jana z Kanea ležícímu na malém útesu nad jezerem s úžasnými výhledy.
Jakmile se slunce nachýlí za horizont, je čas vyhledat nějakou tu místní tradiční restauraci, kde ochutnáte něco málo z tradiční kuchyně. Bohužel je potřeba chvíli hledat, v záplavě restaurací najít nějakou opravdu dobrou není úplně snadné, ale jistě si poradíte. Můžete ochutnat buď některou z místních jezerních ryb, místní typickou makedonskou specialitu s názvem „tavče gravče“ (pečené fazole se zeleninou) anebo některou z vyhlášených balkánských grilovaných masových specialit – ať už jde o kebabi, pljeskavici nebo kolbasi. K tomu si můžete dát některé z vyhlášených makedonských červených vín anebo místní pivo Skopsko či Zlaten Dab. Doufám, že máte rádi papriku, protože v této zemi se jí nevyhnete. Potkáte ji prakticky všude, je i součástí většiny tradičních pokrmů, buď v přírodní nebo častěji v grilované, sušené či pečené podobě. Nutno však podotknout, že místní papriky jsou opravdu výborné, takže se není čeho bát. Dobrou chuť.
Pokud už vás Ohrid omrzí, určitě si udělejte výlet ke kostelu svatého Nauma, který pochází původně z 9.století (v dnešní podobě ze století semnáctého). Tento komplex se nachází asi 25 km jižně poblíž albánských hranic na území národního parku Galičića a můžete se tam vydat lodí či autobusem, celoročně. Co říci závěrem? Ohrid určitě není špatné místo na příjemný relaxační víkend na sklonku babího léta nebo na jaře (vyhnul bych se mu v hlavní sezóně) a určitě nezklame nikoho – své si zde najdou milovníci kultury, historie, přírody i gastroturisté…
- Určitě navštivte pevnost, kostel sv. Jana z Kanea a sv. Kryštofa
- Vychutnejte si západ slunce nad jezerem
- Jste-li u jezera v létě, nebojte se vykoupat, voda je krásně čistá
- Zajeďte se podívat ke klášteru sv. Nauma
- Jedete-li do/ze Skopje, využijte společnost Delfina Turs, vyhněte se Galebu
- Sveti Naum - klášter 25 km jižně od Ohridu
- Sturga - letovisko 10 km severně na břehu jezera
- Muzeum v zátoce kostí - asi 15km na jih, archeologické muzeum na dřevěných "pontonech" na jezeře
- Sveti Stefan - vesnička 7 km na jih s malým skalním kostelem
- Skopje - hlavní město 170 km severovýchodně