Téměř každý cestovatel někdy snil o tom, že chce vidět famózní norské fjordy. Ba co více, i lidé, kteří necestují, ale kterých se zeptáte, kdyby byli bývali cestovali, kterou zemi by byli navštívili, mnohokrát uslyšíte odpověď Norsko. Zeptáte-li se: „Proč?“, obvyklou odpovědí je „příroda“ nebo „fjordy“, popřípadě oboje. A proto se i na našich cestách vydáme na takové místo, za krásnou panenskou přírodou a úchvatným fjordem do středního Norska. Navíc si ukážeme, že výlet za fjordy nemusí stát desetitisíce, jak si mnozí myslí, a to i přesto, že Norsko je mimořádně drahá země. Sbalte si batohy, vyrážíme…
Cílem naší krátké cesty bude asi nejznámější, nejmenší, nejkratší a nejmalebnější fjord, jaký Matka příroda vytvořila. Nese název Nærøyfjorden a je plným právem zapsán na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Tento sedmnáct kilometrů dlouhý fjord si projedeme celý lodí, pokocháme se krásami přírody ve vesničce Gudvangen na jednom konci a městečku Flåm na konci druhém a projedeme se jednou z nejkrásnějších vlakových tratí na světě do horského střediska Myrdal. Toto vše se dá stihnout jako krásný celodenní výlet. Trasa je velice oblíbená, hlavně v letních měsících, a to dokonce natolik, že jedna nejmenovaná norská firma si založila svůj podnikatelský záměr na prodeji a organizaci zájezdů přímo na této trase a nazvala ji „Norway in a Nutshell“, čili něco jako „Norsko v kostce“. Dost bylo úvodu, vyrážíme na cesty…
Výchozí body pro poznávání těchto míst ve středním Norsku jsou obvykle dva – buď je to hlavní město Oslo, nebo západonorské přístavní město Bergen. Optimální variantou je pak začít v jednom a skončit ve druhém. Je to na každém cestovateli, jak se rozhodne. Trasa se dá podniknout ze začátkem a cílem ve kterémkoli z nich a dá se stihnout za dvě noci a jeden den. Osobně doporučuji ještě den přidat, aby nebylo vše ve zbytečném spěchu. Začínáme tedy v Bergenu, odkud několikrát denně jezdí přímý autobus do vesnice Gudvangen. Ta leží podél silnice E16 z Bergenu skrz Voss do Sogndalu a Lærdalu a není problém si koupit jízdenku a nechat si zastavit řidičem přímo na místě. Do cíle přijíždíme odpoledne a máme čas se rozhlížet po neuvěřitelných krásách, jaké scenérie v Gudvangenu nabízí. Údolí obklopené horami, lesy, vodopády a malými staveními dělají už z Gudvangenu první atrakci cesty. Další je 150 metrů vysoký vodopád Kjelfoss, který je vidět po pravé straně kousek od silnice… Zbytek dne lze strávit procházkou podél Nærøyfjordu, který zde začíná, nebo pozorovat přijíždějící a odjíždějící lodě a vychutnat si klid a pohodu. Na přespání doporučuji jeden ze dvou kempů, které nabízejí stylové chatky (osobně mám nejlepší zkušenost s Vang camping) za relativně rozumné peníze. Alternativou může být podstatně dražší B&B ve vesnici.
Druhý den ráno vyrážíme na dvouhodinovou plavbu napříč celým Nærøyfjordem, doprovázeni racky a skutečně úchvatnými přírodními scenériemi. Naše plavba končí ve městečku Flåm, které nabízí mnoho příležitostí k toulkám po okolí, příroda je zde čistá, nezkažená a dalo by se říci dokonalá. V okolí je i několik menších vodopádů a turistických cest. Dovedu si představit strávit celý zbytek dne v tomto místě, ale čas i finance tlačí, proto po asi třech hodinách procházek vyrážíme pozdě odpoledne na další cestu, tentokrát vlakem.
Flåm je velice populární právě díky tomu, že je konečnou (nebo výchozí) stanicí 20 km dlouhé vlakové tratě, proslulé Flåmsbana, jedné z nejkrásnějších vlakových tratí na světě. Trať má po většině své délky neuvěřitelný sklon 55 stupňů a vlak se po ní sune vskutku obezřetně, což ale vůbec nevadí, protože pasažéři alespoň stíhají přebíhat od okénka k okénku s fotoaparátem v ruce. Scenérie, které se na každém kilometru odhalují, berou dech. Kousek před koncem vlak dokonce zastaví na 5 minut, aby bylo možné si vyfotit bouřící vodopád Kjosfossen a pak už zakončuje své stoupání do konečné stanice v Myrdalu, v nadmořské výšce 865 metrů.
Myrdal není nijak zvlášť zajímavý, je to vesnička s několika domy a vlakovým nádražím. Nabízí však možnost procházek po okolních kopcích v nedotčené přírodě. Alespoň krátká procházka by neměla na itineráři cestovatele chybět. Myrdal je konečnou pro putování po středním Norsku, leží na hlavní vlakové trati z Osla do Bergenu (a příhodně zrovna zhruba v polovině), takže záleží na rozhodnutí každého, kterým směrem se vydat na další toulky po této úžasné zemi.
- jedno z nejkrásnějších míst, které jsem při svých cestách navštívil, toto musíte vidět!
- naplánujte si cestu na dva nebo tři dny, jeden den a dvě noci ve vlaku jsou sice levnější, ale nevychutnáte si atmosféru dokonale
- určitě nevynechejte Gudvangen, projděte se po okolí
- projížďka vlakem z Flåmu do Myrdalu po Flåmsbana je nutností i za vysokou cenu
- začněte v Bergenu a skončete v Oslu, nebo naopak, je to nejefektivnější způsob
- kupte si jízdenku na vlak z Myrdalu do Osla/Bergenu online a ušetřete až 50%
- Bergen - krásné přístavní město, asi 3 hodiny busem z Gudvangenu nebo 4 hodiny vlakem z Myrdalu
- Oslo - hlavní město Norska asi 4 hodiny vlakem z Myrdalu
- Sognefjord - nejdelší norský fjord, po kterém se lze plavit například do Sogndalu a dalších míst