Lago di Como – Pod alpskými vrcholky

článek byl přidán 19.6.2015
Print Friendly, PDF & Email

Léto se blíží a proto se dnes vypravíme do míst, kde se lze i v létě příjemně zchladit. Zamíříme asi 500 km na jih od nás přes bělostné sněhem pokryté vrcholky nejvyššího evropského pohoří a prohlédneme si poněkud opomíjenou, přesto však mnoho staletí oblíbenou destinaci – jezero Como (v italském originále Lago di Como) rozprostírající se ve stejnojmenném distriktu na severu nejbohatšího italského regionu Lombardie.

Varenna

Varenna

Varenna

Varenna

Jezero Como má tvar obráceného písmene „Y“ a leží podél švýcarsko-italských hranic asi 50 km severně od Milána a 50 km východně od švýcarského Lugana. Zatímco severní část jezera je již málo osídlená a leží na úpatí majestátních Alp, oba jižní cípy a zejména pak centrální část jezera jsou populární destinace, kde se nacházejí i menší turistické resorty. Jezero Como, v italštině Lago di Como (z latiny pak pochází výraz „lario“ který se v regionu dodnes používá), je horským jezerm a proto teploty dosahují v letních měsících maximálně 24°C, což může pro mnohé být málo, pro jiné pak vítaným způsobem, jak v horkých letních měsících najít trochu osvěžení. Voda v jezeře je relativně čistá a ke koupání se dá využít některá z pláží v malých městečkách na jeho břehu. Pro ty méně otužilé pak zajisté nebude zklamáním tradiční italská pohostinnost – mnoho kavárniček, trattorií, pizzerií, ristorante a gelaterií našlo svůj domov prakticky v každém z poklidných i rušnějších letovisek na březích jezera. Milovníci kultury a především architektury pak ocení několik historických panských sídel (Villa Carlotta, Villa Melzi, Villa Monastero a další) v centrální části jezera. Když už je člověk u vody, neměl by určitě vynechat i projížďku po jezeře – buď některou z výletních lodí, nebo lépe některou z mnoha pravidelných linek spojujících jednotlivá města, kde se za několik málo EUR dá navštívit zajímavá místa a užít si pro našince stále relativně „exotickou“ plavbu lodí.

Varenna

Varenna

Bellagio

Bellagio

A co konkrétní turistické cíle? No, není jich mnoho, to si přiznejme. Ale jezero Como není o sightseeingu, je spíše vhodné k relaxaci a odpočinku od každodenních starostí. Centrální část je tvořená tzv. „Triangolo lariano“ neboli jezerním trojúhelníkem, spojujícím tři hlavní letoviska na jezeře – na západním břehu Menaggio, na východním pak známější Varennu a mezi nimi na jižním výběžku turistický resort Bellagio. Doprava mezi těmito městy je možná prakticky pouze lodí, protože objíždět po silnici by mohlo zabrat také půl dne, kdežto neustále jezdící trajekt to zvládá za 15 minut v ceně okolo 4 EUR za osobu. Všechna městečka žijí tradiční italskou atmosférou – nabízejí tradiční úzké dlážděné uličky zvedající se strmě od jezera k horám, malá náměstí s kavárnami, promenády podél jezera a mnoho malých trattorií, pizzerií nebo gelaterií – ty obzvláště doporučuji, protože většina z nich si zde vyrábí originální domácí zmrzlinu, která je skutečně fantastická. Zatímco Bellagio má nejvíce ubytovacích a nákupních možností, historická Varenna je pravděpodobně nejlepším místem k návštěvě. Mimo města samotného si ti zdatnější z vás mohou udělat výšlap na zříceninu hradu Castello di Vezio z 11.století, odkud je nádherný výhled na jezero i město pod ním – ale pozor, čeká vás slušný výšlap :).

Castello di Vezio

Castello di Vezio

Villa Carlotta

Villa Carlotta

Jste-li odkázáni na veřejnou dopravu, pak mimo lodí křižujících mezi oběma břehy jezera můžete využít na západním břehu autobusových linek jezdících mezi městem Como na jihu a Gravedona na severu, stejně tak jako mezi Comem a Bellagiem. Východní pobřeží je lemováno železniční tratí mezi městy Lecco a Collico. Lecco a Como jsou ideální přístupové body k jezeru, jezdí sem pravidelné vlaky z Milána, Bergama nebo některých švýcarských destinací. Máte-li k dispozici vypůjčené nebo vlastní auto, pak je pro vás doprava pochopitelně snazší. Co dodat závěrem? Snad jen – až budete chtít na pár dnů vypnout a odjet na prodloužený víkend jinam než na chalupu, vychutnat si dokonalou italskou kuchyni nebo se jen vykoupat mimo přecpaná česká koupaliště, tohle je jedna z možností :) a vzhledem k výborné dostupnosti letenek do Milána i Bergama je velice lákavá.

Lago di Como, Itálie
 
Nejedete-li vlastním autem, určitě využijte leteckého spojení z Prahy nebo polských letišť ideálně do Bergama, případně na milánskou Malpensu. Dále přes Miláno či Bergamo dojedete vlakem za 30-45 minut k jezeru - buď do Coma nebo do Lecca, odkud využijete místní dopravu do cílových letovisek.
Mezi letovisky se lze přepravovat autobusem, vlakem nebo lodí, záleží kde se nacházíte. Městečka jsou malinká (mimo Coma a Lecca), všude jde chodit pěšky.
Náklady na ubytování, stravu a dopravu odpovídají italskému průměru - jsou vyšší než v ČR, ale nižší než v západní Evropě. Nákup v supermarketu vás pak vyjde naprosto srovnatelně jako u nás. Doprava po jezeře stojí okolo 3-4 EUR mezi Varennou a Bellagiem, vlak z Milána vyjde na 6 EUR, ubytování v hotelích od 50 EUR na pokoj a noc (v Bellagiu pravděpodobně více). Pizzu nebo těstoviny si dáte v restauračce kolem 10 EUR a luxusní zmrzlina vás nevyjde dráž než 2 Eura.
rok 2015
  • navštivte Varennu a vyšplhejte na hrad Castello di Vezio pro krásné výhledy na jezero
  • ochutnejte domácí zmrzlinu ve Varenně nebo některém z dalších letovisek
  • zkuste najít ubytování mimo Varennu a Bellagio, které jsou předražené a plné turistů - doporučuji Liernu nebo Mandello del Lario
  • projeďte se lodí po jezeře
  • Milán - hlavní město módy, nejbohatší město Itálie s krásnou katedrálou je vzdáleno asi 50km na jih
  • Bergamo - typické italské historické město, asi 50km jihovýchodně od jezera
  • Lugano - švýcarské město na břehu stejnojmenného jezera
  • mnoho letovisek v Alpách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *