Vážení a milí cestovatelé, náš dnešní společný výlet bude poněkud netradiční. Společně zavítáme opět na sluncem prohřátý ostrov Tchaj-wan, jenž již velcí portugalští mořeplavci v dobách dávno minulých obdivovali natolik, že mu dali vskutku příznačné přízvisko Ilha Formosa, neboli „krásný ostrov“. Nemýlili se. Přívětivý středně velký ostrov tvaru tabákového listu skutečně ohromí prakticky každého – svými nesčetnými kontrasty, téměř čtyřtisícovými horskými masívy, šumícími vlnami Pacifiku a nefalšovanou čínskou kulturou. Proč ale píšu, že dnešní článek je tak výjimečný? Bude to proto, že bude krapet delší, než je obvyklé, bude zde více fotek než jindy a hlavně proto, že bude o místě, které mi přirostlo k srdci, jelikož jsem jej po dlouhé úžasné čtyři měsíce mohl nazývat svým přechodným domovem a tyto čtyři možná nejlepší měsíce v životě mě ovlivnily navždy. Dost ale sentimentu, vítejte ve městě lásky, vítejte v Kaohsiungu!
Kaohsiung, který mnozí z nás překřtili na domácké „Kao“, je druhé největší město třiadvacetimiliónového Tchaj-wanu, je jedním z nejvýznamnějších a nejrušnějších světových přístavů a rovněž hlavním městem stejnojmenné provincie a de facto celého jižního Tchaj-wanu. S politikou je to v této zemi komplikované. Ne, že by jinde nebylo, ale zde to platí dvojnásob. Země totiž nemá oficiálně statut nezávislého státu a většina zemí světa (s výjimkou několika pacifických rájů, afrických a středoamerických zemí) jej vnímá pouze jako autonomní čínskou provincii. Na druhou stranu, Tchaj-wanci mají vlastní pasy, vládu, ministerstva, ekonomiku, měnu i zákony. A teď se v tom vyznejte! Lidé na Tchaj-wanu se však cítí zcela samostatní, většina z nich neskrývá svou zášť vůči pevninské Číně a dokonce jsou natolik sebevědomí, že svůj stát nazývají a oficiálně po světě prezentují pod anglickou zkratkou ROC (Republic of China), tedy „Čínská republika“. Je proto nasnadě, že vztahy s Čínskou lidovou republikou jsou dlouhodobě s různými výkyvy silně napjaté. Klidu nedodává ani až skoro fanatická láska Tchaj-wanců ke Spojeným Státům a všemu americkému, poněvadž právě USA je dlouholetým partnerem v obchodních i obranných záležitostech země. Kaohsiung je, stejně jako velká část jižní poloviny ostrova, pod silným vlivem nacionalistické politické strany DPP (Democratic Progressive Party), která usiluje o plnohodnotné odtržení od Čínské lidové republiky. Nicméně, jako turista nic z výše zmíněného pravděpodobně nezažijete, Tchaj-wanci jsou ostýchaví a pokud je nepoznáte blíže, pravděpodobně se s Vámi příliš vybavovat o politice nebudou. To byla spíše taková vsuvka pro přiblížení nepřehledné situace, která je pro všechny místní obyvatele každodenní realitou. Buďme vděční za malicherné politické problémy, které naši zemička v srdci Evropy sužují.
Zpět k poznávání, proto jste tady… Kao je město, kde vedle sebe přežívají historické velkolepé i skromnější chrámy a stánky konfuciánského, buddhistického a taoistického učení na straně jedné a moderní prosklené mrakodrapy mnohdy až futuristické konstrukce na straně druhé. To vše ve zvláštní nepopsatelné symbióze, která se musí okusit na vlastní kůži. Centru města dominuje řeka, která se skutečně oficiálně jmenuje Love river (v originále Ai He), neboli „Řeka lásky“ a taková večerní procházka v průběhu Festivalu luceren (Lantern festival), kdy stromy na obou březích září do noci pestrobarevnými lampióny, ve vzduchu voní zázraky místní kuchyně z nedalekých trhů a stánků a příjemný únorový vánek osvěžuje teplý večer, je skutečně lákavá, nemyslíte? Pokud nestihnete tento festival, nezoufejte, v červnu se koná Festival dračích lodí, na podzim Mid-Autumn festival a tak dále. Zkrátka a jednoduše, vždy je vhodná doba k návštěvě.
V centru města, nedaleko řeky, shlíží na město více než tři sta metrů vysoká budova TunTex Sky Tower, též nazývaná Kaohsiung 85 Tower (podle počtu pater), na druhém břehu pak poskytuje oázu klidu centrální park s osvětlenými sloupy u kavárny Urban Spotlight, obklopené celoročně rozkvetlou pestrobarevnou směsicí všech možných květů. O kousek dále vybízí ke klidné odpolední procházce nábřeží poblíž Love pier (molo lásky) a bývalého rybářského přístaviště. Zdatnější pochůzkáři a také cyklisté si mohou protáhnout výlet podél řeky po cyklostezce až k Heart of Love river (Srdce řeky lásky), což je moderní architektonická stavba a ve své podstatě most tvaru srdce spojující oba konce řeky, a nedalekým sochám sportujících postav koukajících z útrob řeky.
Severní část centra města, tam kde Sanmin district volně přechází v Zuoying, ve svých útrobách skrývá pravděpodobně nejznámější výletní místo ve městě, malebné Lotosové jezírko (Lotus lake). Na jeho březích se nachází několik prazvláštních staveb – pro někoho budou asi dosti kýčovité, ale neodmyslitelně patří k obrazu města. Jižní části dominují pagody Tygra a Draka (Tiger and Dragon pagodas), dvě přístupné šestipatrové věže v čínském stylu, jejichž vstupy tvoří skulptury zmiňovaných zvířecích symbolů čínského lunárního horoskopu. O kousek dále na sever nalezneme pro změnu pavilóny Jara a Podzimu (Spring and Autumn pavilions) a ještě dále lotosový pavilón na hladině jezera, přístupný můstkem z pevniny, který hlavně při západu slunce nenechá jednu romantickou duši klidnou. O několik metrů dále se k obloze tyčí obrovská, poněkud nevkusná socha jednoho z buddhistických božstev. Okolo jezera jsou rozesety, jako na mnoha jiných místech na ostrově, chrámy a modlitebny, často doplněny o digitální panely s aktuálními informacemi pro návštěvníky. Velmi hezký je zejména konfuciánský chrám uzavřený a izolovaný od okolního ruchu za zdmi malé zahrady na severním konci jezera. Nedaleká malá botanická zahrada bude poslední zastávkou, kterou v této části města uskutečníme.
Nyní zamíříme na jih a jihozápad od centra. Ve čtvrti Gushan nalezneme nedaleko univerzity Sun Yat-Sena něco, co vzdáleně připomíná malou pláž – ačkoliv Tchaj-wanci prakticky neplavou a obvykle mají z vody respekt a také přístav, odkud vyplouvají oblíbené lodě na sousední ostrov Cijin. Ten si popíšeme v některém z jiných článků. Kousek od hlavního Kaohsiungského přístavu se na vyvýšeném místě s krásnými výhledy na čtyřiadvacetihodinový přístavní ruch a naopak na klidné vody Taiwanského průlivu z opačné strany, nachází architektonicky zajímavá stavba, která byla kdysi britským konzulátem (Former British Consulate at Dagou). Dnes slouží jako expozice skupiny The Beatles a dalších s Británií souvisejících témat. Velkou část čtvrti Gushan zabírá kopec Shoushan, přezdívaný Opičí hora. Tento přírodní lesopark by určitě neměl chybět na Vašem itineráři, pokud se do Kaohsiungu vydáte. Ve stínu stromů se zde nachází Martyr’s Shrine s pěknými výhledy na město, buddhistický chrám Fa Shing, zoologická zahrada a také několik upravených cest, na kterých potkáte téměř se stoprocentní jistotou volně se pohybující opičky – makaky, někdy i po desítkách, a to pro Evropana určitě zážitek je. Hledáte-li ideální tip na strávení odpoledne v přírodě, není nad čím váhat.
Na závěr se vydáme ještě téměř až za hranice města, do severní části průmyslového distriktu Nanzih, kde se rozléhá na několika hektarech městský Metropolitní park, vhodný zejména pro dlouhé procházky a nejrůznější sportovní aktivity. Na cestě zpět se zastavíme ještě u futuristicky vyhlížejícího sportovního stadionu inspirovaného pekingským „ptačím hnízdem“, který byl postaven při příležitosti pořádání World Games (sportovní událost v disciplínách, které se nevyskytují na Olympijských hrách) v roce 2009. Poté již míříme moderním metrem na vlakové nádraží v Zuoyingu, odkud se dá rychlovlakem HSR cestovat na sever ostrova, přes Tainan, Taichung, mezinárodní letiště v Taoyuanu až do hlavního města Taipei.
Kaohsiung je město s osobitou atmosférou, které si zamilujete. Ať už jeho architekturu, pravidelné noční markety nebo cokoliv jiného. Je také výborným výchozím bodem pro poznávání okolí, o kterém si povíme někdy příště…
- Projděte se při západu slunce okolo Lotosového jezírka a užijte si příjemné atmosféry
- Nejvhodnější doba k návštěvě je od listopadu do března, kdy není takové horko a vlhko a prší minimálně
- Navštivte ostrov Cijin, nevynechejte procházku po parku na opičí hoře Shoushan a prozkoumejte i méně známá místa ve městě
- Večeři seženete snadno na jakémkoli nočním marketu v centru nebo v mnoha stáncích všude po městě
- Zkuste si návštěvu naplánovat na dobu Festivalu luceren. Je to ideální doba z hlediska počasí, atmosféry, navíc v tuto dobu je veřejná autobusová doprava po městě zdarma
- Cijin - ostrov těsně sousedící s městem specializující se na pochoutky mořských plodů
- Fo Guang Shan - největší buddhistický chrám asi 50 km východně od města
- Kenting National Park - národní park s různými přírodními atrakcemi a plážemi v jižním cípu ostrova, asi 2 hodiny jízdy z Kaohsiungu
- Little Liouciou - oblíbený ostrov nedaleko pevniny jižně od Kaohsiungu je ideální na víkendový výlet
- Tainan - historické město asi hodinu jízdy na sever
- Taipei - hlavní město ostrova asi 4 hodiny po silnici nebo 2 hodiny rychlovlakem