Bled – Z vrcholků až do hlubin

článek byl přidán 3.4.2014
Print Friendly, PDF & Email

Tento příspěvek věnujeme jedné z nejpodceňovanějších, ale zároveň jedné z nejkrásnějších zemí Evropy – Slovinsku. Tato moderní malá země ukrytá pod vrcholky Julských Alp je zcela ve stínu většího a mnoha turisty každoročně masově navštěvovaného chorvatského souseda. Ruku na srdce, kdo z nás už někdy byl v Chorvatsku? A kdo z nás jel do Chorvatska skrz Slovinsko ať už autem či autobusem? A kolik z vás se na této cestě k moři ve Slovinsku zastavilo déle než na hraničním přechodu nebo u benzínové pumpy? Kdo odpověděl na poslední otázku „ne“, měl by příště zvážit nápravu, protože přichází o hodně.

Slovinsko není velká země, dá se snadno procestovat, má solidní síť veřejné dopravy, příznivé ceny, jazyk podobný českému a spoustu zajímavých míst k poznávání. Jednomu z těchto míst je věnován i tento článek. Zavítáme do podhůří Julských Alp nedaleko od hranic s Rakouskem k turistickému klenotu Slovinska – městečku a stejnojmennému jezeru Bled. Toto nevelké město s asi šesti tisíci obyvateli každoročně vítá tisíce turistů, kteří sem jezdí za lázeňským odpočinkem, úchvatnou rozmanitou přírodou, koupáním v průzračném jezeře a mnoha dalšími lákadly. To jsou největší devízy, které tato oblast může nabídnout.

Bledské jezero

Bledské jezero

Večerní Bled

Večerní Bled

Bled je ze severu obklopen vysokými vrcholky Julských Alp a je vstupní branou do národního parku Triglav, který pokrývá prakticky celou oblast slovinských Alp a právě vrcholky hor v pozadí dotváří dokonalou přírodní scenérii. Centrum veškerého dění v městečku se točí okolo Bledského jezera – ledovcového jezera o velikosti 2 x 1.5 km, které v letních měsících přímo vybízí díky své průzračné modré vodě ke koupání. Nejtypičtějším symbolem města je malý bílý dřevěný kostelík sv. Marie, který se nachází na malém ostrově uprostřed jezera. Vedle se nachází i slovanský hřbitov z 9. století. Zajímavostí je i fakt, že tento ostrůvek je také jediným slovinským ostrovem a jedinou přístupovou cestou na něj je samozřejmě voda. V případě, že jej toužíte navštívit, stačí si pronajmout loďku, zapojit paže a pádlovat… Pro méně zdatné je zde možnost plavby typickou slovinskou loďkou zvanou „pletna“, která v sezóně vyplouvá z různých míst. Nad jezerem se na skále tyčí vcelku zachovalý Bledský hrad ze 17. století, který můžete samozřejmě také navštívit. Samotné město nabízí malou promenádu podél jezera, golfový klub, pár historických domů a mnoho hotelů, penzionů a chat pro návštěvníky, víc od něj nečekejte…

Bled Castle

Bled Castle

Jezero Bohinj

Jezero Bohinj

Pokud jste v Bledu, možná byste mohli zvážit možnost navštívit nedaleké jezero Bohinj s křišťálově čistou vodou a několika atrakcemi v těsném sousedství. Určitě byste však, pokud máte možnost se do Bledu vypravit v letní sezóně, neměli vynechat fascinující soutěsku Vintgar, vzdálenou asi čtyři kilometry chůze z městečka. Soutěskou protéká divoce řeka Radovna a podél jejích břehů vede více než sto let stará dřevem zpevněná stezka o délce bezmála dvou kilometrů končící u vodopádu Šum. Pak můžete přes vesničku Zasip pokračovat zpět do Bledu a máte z toho ideální celodenní výlet… Další možností jsou samozřejmě výlety za vyššími vrcholky Alp, to už je jen na vás.

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar

Soutěska Vintgar

Bled, Slovinsko
 
Bled se nachází nedaleko dálnice A2 mezi Villachem a Ljubljanou, je možné se do něj snadno dostat autobusem z Ljubljani i dalších míst a stanice Lesce-Bled leží na hlavní železniční trati Jesenice-Ljubljana, kde zastavuje většina vlaků (odtud lze do 5km vzdáleného bledu dojet místním autobusem nebo taxíkem).
Kolem jezera i do okolí je nejlepší podnikat výlety pěšky. Do asi 10km vzdálené Bohinjske Bistrici jezdí autobusy.
Je třeba počítat, že Bled je turistický klenot Slovinska, proto jsou zde ceny vyšší než ve zbytku země, ale pořád není problém sehnat ubytování pod 20 EUR na osobu a den a provoz vás nevyjde o moc dráž než v Česku, takže se nemusíte bát, že by vás výlet právě sem vyšel draho.
rok 2011
  • Pokud máte možnost, vypravte se do Bledu v létě - užijete si koupání v jezeře, máte naději na lepší počasí a především - soutěska Vintgar je otevřená pouze v létě
  • Soutěska Vintgar určitě stojí za návštěvu
  • Dejte si chlazené točené pivo Laško a vychutnejte si výhledy do okolí
  • Večerní procházky podél jezera jsou ideální pro romantiky
  • Bohinj - průzračné jezero asi 10km od Bledu
  • Ljubljana - hlavní město Slovinska asi hodinu jízdy na jih

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *