Bergen – Malebná brána k fjordům

článek byl přidán 22.2.2014
Print Friendly, PDF & Email

I když dle astronomického kalendáře je stále zimní období, počasí venku tomu neodpovídá, proto se při dnešním putování vydáváme na sever Evropy. Zavítáme do západonorského přístavního města Bergen, které je často díky své ideální poloze nazýváno bránou k úchvatným norským fjordům.

V centru města

V centru města

Bryggen

Bryggen

 

Bergen je asi čtvrtmiliónové rušné přístavní město v jihozápadní části Norska. Díky své poloze je dlouhodobě jedním z nejrušnějších evropských přístavů a cílem mnoha turistů. Svou osobitou atmosféru si získává i přes, nebo možná právě pro pověstné nepříliš příznivé počasí – během roku není příliš dnů, kdy sluneční paprsky rozzáří kontury tohoto malebného místa, zato deště si zde místní užívají až 240 dnů v roce. To však nijak neubírá na jeho atraktivitě, nenechte se odradit! Oblečte větrovku (ano, v Bergenu fouká, jaké překvapení u přístavního města!) a vyrazte. Díky teplým pobřežním proudům tady po většinu roku není ani nijak extrémní zima, jak je jinak v Norsku běžné, teploty pod nulu klesají spíše výjimečně. Město je obklopeno Severním mořem z jedné strany a vysokými horami (známými jako „Sedm hor“) z východu a je ideálním cílem především pro turisty milující výlety do hor.

Haakonshallen

Haakonshallen

Johanneskirke

Johanneskirke

Historie města se píše již téměř tisíc let a díky pro středoevropana vcelku exotické kultuře a architektuře vybízí k příjemné návštěvě. Centrum je malé, dá se projít snadno pěšky. Pěší promenáda kolem přístavu začne pravděpodobně u největší a nejznámější atrakce města – přístavní promenády Bryggen, která je díky svým unikátním a zachovalým dřevěným pestrobarevným domům z 18. století zapsáno na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V tradičních domech jsou dnes nejrůznější obchody se suvenýry a stylové restaurace. Nedaleko najdete i zachovalé ruiny historické pevnosti Bergenshus, která bývala ve středověku sídlem králů. Pevnost z 12. století, jíž dominuje především královský sál Håkonshallen, patří k nejzachovalejším v severní Evropě a spolu s okolním parkem by určitě neměla chybět na Vašem itineráři.

Rybí trh

Rybí trh

Vlakové nádraží

Vlakové nádraží

Další zajímavou atrakcí je typický místní rybí trh, který se pravidelně koná nedaleko nábřeží Bryggen. Lze zde sehnat nepřeberné množství zaručeně čerstvých produktů místních rybářů – od tuňáků, přes norské lososy, kraby až po fiskkakes (rybí koláčky). Dnes jde však více o turismus, než ryby jako takové, proto je zde k sehnání i spousta suvenýrů, oblečení a dalších produktů. Okolí trhu je ideální k procházce, prohlídce místních tradičních uliček, kostelů (Domkirken, Johanneskirken), neměli byste vynechat radnici, altánek v parku Byparken, jezírko Lille Lungegardsvann a historickou kamennou budovu vlakového nádraží.

Altán v Byparken

Altán v Byparken

Výhled na město z Mt. Floyen

Výhled na město z Mt. Floyen

Poslední významnou atrakcí města je lanová dráha Fløibanen, která vás za několik desítek norských korun vyveze na horu Fløyen, 320 metrů vysokou nejbližší ze Sedmi hor, které Bergen obklopují. Snadno přístupné západní úbočí hory, kde lanovka končí, nabízí nádherné výhledy na přístav a celé město a vybízí ke strávení příjemného odpoledne, ideálně spojeného s piknikem v přírodě. Na místě je i kavárna, restaurace, dětské hřiště a začíná zde několik dobře značených turistických tras po okolí.

Bergen je i díky své poloze ideálním výchozím bodem pro poznávání nejen nejbližšího okolí, Sedmi hor, ale i celého západního Norska, plného překrásných fjordů a zachovalé přírody…

Bergen, Norsko
 
Bergen je snadno dostupný především díky letišti, které operuje mnoho nízkonákladových linek (Norwegian, Ryanair, Wizzair) i z Česka a Polska, odkud lze sehnat letenky v řádech stokorun. Spojení do města je pravidelnou autobusovou linkou za cca 450 Kč zpáteční. Do Bergenu jezdí také vlaky na hlavní trati do Osla (zastavující v Myrdalu - oblíbené destinaci pro výlety k fjordům) a mnoho autobusových linek jezdících na sever (směr Voss, Trondheim) a jih (směr Stavanger).
Po centru se lze jednoduše pohybovat pěšky, případně na kole. Existuje i MHD, ale nevyplatí se díky vysokým cenám. Lanovka na Mt. Floyen tak bude pravděpodobně jediný dopravní prostředek, který budete potřebovat
Norsko je mimořádně drahá země a Bergen není výjimkou. Nejlevnější nocleh ve 20-lůžkovém pokoji vás vyjde na cca 500 Kč, dvoulůžkový pokoj pak zhruba na 2000 Kč za noc. Stravovat se lze jednoduše po supermarketech, ve městě jsou rychlá občerstvení, případně lze koupit rybí koláček asi za 30 Kč v místních stáncích. Jednosměrný lístek na Mt. Floyen vyjde na cca 200 Kč. Největším nákladem tak zůstává ubytování a případná doprava za výlety do okolí.
rok 2011
  • Bergen je deštivé město. Nejvhodnější měsíce k návštěvě jsou zejména květen a červen, kdy prší nejméně
  • Určitě nevynechejte cestu lanovkou na Mt. Floyen a výhledy na město
  • Projděte si rybí trh a ochutnejte tradiční rybí koláčky
  • Voss - malé městečko asi hodinu severně od Bergenu, kde začínají fjordy
  • Oslo - hlavní město dostupné snadno vlakem nebo letadlem
  • Gudvangen - vesnička asi 3 hodiny na sever, kde můžete navštívit nejznámější fjord Naeroyfjorden v rámci tzv. Norway in a Nutshell (okružního dvoudenního výletu po největších krásách Norska)
  • Mt. Ulriken - nejvyšší z okolních hor, dostupná kabinovou lanovkou je ideálním místem pro milovníky horské turistiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *